Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Mroczna Wieża. Tom 2. Powołanie trójki

Stephen King

Ocena ( 16 osób )
5.2
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2008-02-04
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7359-598-9
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: ksiazkowa-fantaz

II tom cyklu "Mrocznej Wieży" porwał mnie totalnie. Nie ma porównania z pierwszym. Strony same się kartkowały :)

"Powołanie Trójki" rozpoczyna się na brzegu Morza Zachodniego, niedługo po spotkaniu z Walterem. Opadłego z sil Rolanda atakuje chmara homarokoszmarów, które atakują rewolwerowca i odgryzają mu dwa palce u ręki. W wyniku tego zajścia Roland traci siły zupełnie i wdziera się zakażenie. Nasz bohater jest na granicy życia i śmierci. Jednak mimo tak kiepskiego stanu, Roland rusza dalej w poszukiwaniach Mrocznej Wieży. I tak dociera do drzwi na plaży, które prowadzą do Nowego Jorku i nowego wymiaru czasowego. I tak znajduje się w 1987 roku i spotyka Eddiego Deana - Więźnia. Wnika w jego umysł, gdy ten leci samolotem i próbuje przemycić narkotyki. Załoga samolotu zwraca uwagę na dziwne zachowanie Eddiego, gdyż zmienia się mu kolor oczu. Eddie z Rolandem spotykają bardzo niebezpieczne przygody. I tak w końcu Roland przenosi się razem z Więźniem z powrotem na plażę. I tak teraz idą we dwóch, dopóki nie napotkają drugich drzwi.
Drugie drzwi prowadzą rewolwerowca do Władczyni Mroku, a dokładnie ujmując dwóch kobiet, które zamieszkują jedno ciało. Tym razem Roland przenosi się do roku 1964 i spotyka Odettę Holmes. W jej ciele znajduje się także podła i nieprzewidywalna Detta Walker. Roland przeprowadza ją przez drzwi co ma niebezpieczny wpływ na Eddiego, który się w niej zakochuje. Odetta jest przekonana, że to co z nią się dzieje jest snem, natomiast Detta, która wnika w Odettę o dowolnej porze jest przekonana, że musi zabić Eddiego i Rolanda. Wędrówka rozpoczyna się od nowa i tak zmierzają do ostatnich drzwi.
Za trzecimi drzwiami znajduje się morderca Jack Mort, czyli Ostatni - Śmierć. Mort dwa razy zagroził życiu Odetty/Detty, które nic o tym nie wiedzą. Kiedy była mała zrzucił jej cegłę na głowę, a dorosłym życiu wpycha ją pod metro. W wyniku wypadku kobieta traci nogi. Mort płaci za swoje czyny i ginie pod kołami metra. I tak Mort przechodzi z Rolandem ,ale martwy, jako Śmierć. Co do Odetty i Detty toczą między sobą pewnego rodzaju pojedynek i tak powstaje z nich jedna osobowość Susannah. I tak wędrówka trwa dalej w poszukiwaniu Mrocznej Wieży.
"Powołanie trójki" bardzo mi się podobało. Praktycznie cały czas coś się działo. Bardzo ciekawym i fajnym momentem było przenikanie Rolanda w umysły innych, a także wniknięcie do nowego świata, który był dotąd nieznany naszemu bohaterowi. Czytało się znakomicie i wsiąknęłam totalnie. Nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po kolejne tomy Mrocznej Wieży.
Recenzja została opublikowana również na moim blogu: 
http://ksiazkowa-fantazja.blogspot.com/2013/01/powoanie-trojki.html#links

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Moim zdaniem jest to tom ciekawszy od poprzedniego. Uwielbiam aurę jaką roztacza ten cykl podczas czytania.
Majstersztyk.
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-01, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

 "Najtrudniejszy pierwszy krok, przy drugim już łatwiej jest.." te jakże mądre słowa piosenki wprost  idealnie odnoszą się do cyklu "Mroczna wieża" Stephena Kinga. Oto bowiem pierwsza odsłona tej fantastycznej sagi stanowi nie lada wyzwanie dla czytelników, z których to nie każdy zdołał przebrnąć przez  tę lekturę do samego końca. Książka ta jest  bowiem trudna w odbiorze, skomplikowana, nie oczywista. Jednak.., jeśli już mamy za sobą lekturę "Rolanda", to teraz otwiera się przed Nami naprawdę wyjątkowy, magiczny i niepowtarzalny świat kolejnych odsłon opowieści o samotnym Rewolwerowcu i jego poszukiwaniu "Wieży"... Świat, do  którego to kolejnym, drugim w kolejności, biletem wstępu jest lektura powieści pt. "Powołanie trójki"..


 


 Drugi tom cyklu rozpoczyna się wkrótce (to pojęcie bardzo względne w odniesieniu do tego świata)  po wydarzeniach z pierwszej części sagi. Rewolwerowiec, po konfrontacji z Człowiekiem w Czerni, budzi się nad brzegiem Morza Zachodniego. Tam odnajduje tajemnicze wrota do świata Nam współczesnego, a dokładniej Ameryki drugiej połowy ubiegłego stulecia. Tam oto ma się ziścić przepowiednia odnośnie trzech postaci z tali kart, których to przeznaczenie będzie ściśle związane z misją Rewolwerowca Kłopot jednak w tym, iż Roland musi najpierw odnaleźć tych troje ludzi, a następnie przekonać do tego, by udali się wraz z nim do jego alternatywnego świata, by tam wspólnie mogli rozwikłać tajemnicę Mrocznej Wieży..


 


 "Powołanie trójki" to książka ze wszech miar inna, niż pierwsza odsłona cyklu. Książka łatwiejsza w odbiorze, bardziej oczywista, przystępna, intrygująca i po prostu - lepsza. Stephen King dał tutaj popis swojemu kunsztowi pisarskiemu, który czyni tę opowieść nie tylko fascynującą i nieprzewidywalną, ale także i bardzo klimatyczną. I klimat ten jest zdecydowanie inny, niż miało to miejsce  w "Rolandzie', gdyż nie skupia się on wyłącznie na tajemnicy miejsca i misji, ale w głównej mierze na bohaterach tej historii. Tak naprawdę bowiem, książka ta jest opowieścią o nowych bohaterach tego cyklu, których tu poznajemy po raz pierwszy, i z którymi to przyjdzie spędzić nam bardzo dużo czasu..


 


 Inna opowieść, inny klimat, inni bohaterowie i inne emocje.., w zasadzie można by rzec że w książce tej wszystko jest inne, jak i również wszystkiego jest więcej. Oto bowiem  poznajemy nowych bohaterów, trafiamy w różne, liczne miejsca, przeżywamy mnóstwo przygód rodem z najlepszej opowieści fantasy i wreszcie doświadczamy niezwykłych emocji - ze wzruszeniem i autentycznym strachem na czele, których to jednak nie przeżyliśmy przy spotkaniu z "Rolandem". Podobnie ma się sprawa z samym tekstem i jego formą, w której to odnajdziemy o wiele więcej dialogów, momentów pełnych akcji, psychologicznych interpretacji ujętych w postaci krótkich form, nie doświadczymy zaś długich, statecznych opisów i rozważań, jak to miało miejsce w pierwszej części cyklu. To powieść pędząca z zawrotną prędkością, której to finał jest istnym "zderzeniem się ze ścianą" - zaskakujący, bolesny, szokujący.. Tę książkę czyta się z wielką pasją i zainteresowaniem, któremu to po prostu nie sposób jest się oprzeć.. Można by rzec - stary (młody), dobry Stephen King..:)


 


 Na wielką uwagę i pochwałę zasługują bohaterowie tej opowieści, z Rolandem na czele, jak i pozostali członkowie "Trójki".. Jeśli chodzi o nowych bohaterów, to są oni bardzo interesujący, intrygujący, nietuzinkowi. Każdy z nich żyje w innym świecie, innym wymiarze, innym miejscu. Pierwsza z tych postaci to Eddie Dean - młody narkoman i przemytnik z drugiej połowy XX wieku, którego życie jest pasmem koszmarów i dramatów. Z pomocą Rewolwerowca otrzymuje On pomoc i szansę na ocalenie, ceną za nią jest jednak udanie się wraz z Rolandem do jego świata.. Drugą postacią tej opowieści jest Odetta Holmes - czarnoskóra schizofreniczka, której gorszą i mroczniejszą połową osobowości jest Detta Walkers. Kobieta ta doświadczyła wielu krzywd i upokorzeń, w wyniku których to doznała rozdwojenia jaźni, jak i również utraty obu nóg, przez co całe swoje dorosłe życie spędza na wózku inwalidzkim. Jednak to właśnie te "obie" połówki jej osobowości okażą się tutaj najbardziej istotne i kluczowe dla misji Rolanda.., dla której to rodzi się z nich Sussanah Dean.. I wreszcie ostatni z trojga "nowych" bohaterów - Jack Mort. Bezwzględny morderca, sprawca dramatu Odetty, człowiek ze wszech miar zły. Jednak jest On potrzebny Rolandowi w realizacji jego planu, przez co otrzymuje także i On szansę.., której jednak nie potrafi wykorzystać.. Każdą z tych postaci poznajemy bardzo dogłębnie, wraz z ich przeszłością i wydarzeniami, które doprowadziły ich do tego miejsca, w jakim znaleźli się w chwili spotkania z Rewolwerowcem..


 Innym i nowym bohaterem jest także sam Roland, który ze zmęczonego, zrezygnowanego i wycieńczonego swoją misją wojownika, stał się młodym, pełnym zapału, sił i wiary w sukces mężczyzną. To nowe oblicze Rewolwerowca, które daje powiew świeżości, nadziei, i wiary w to, iż któregoś dnia uda mu się dotrzeć do Mrocznej Wieży..


 


 Stephen King to mistrz słowa, którym powołuje do życia miejsca i światy. Światy, czasami zupełnie fantastyczne, czasami zaś na wskroś prawdziwe, realne, rzeczywiste. I tak też dzieje się w przypadku tej książki, w której to trafiamy z alternatywnego świata Rolanda, jak i również do jak najbardziej "Naszego" świata ubiegłego stulecia. Jeśli chodzi o rzeczywistość Rewolwerowca i Wieży, to oczywiście zachwyca ona swoim klimatem, tajemniczością, grozą.. To miejsce na wskroś fantastyczne, inne, nieznane, balansujące na granicy jawy i snu, w którym wszystko jest absolutnie możliwe. Natomiast świat drugiej połowy XX stulecia to bardzo piękny, żywy i niezwykle szczery obraz Ameryki tamtego okresu. Ameryki lat 60-tych i 80-tych, ze wszystkimi  jej ciemnymi stronami jak chociażby segregacja rasowa czy narkomania.. King po raz kolejny udowadnia tutaj, iż potrafi opowiadać o Stanach Zjednoczonych jak nikt inny..


 


 "Powołanie trójki" to już powieść legendarna, którą poznały miliony na całym świecie. Powieść niezwykle inteligentna, pomysłowa, zaskakująca i intrygująca do tego stopnia, iż nie sposób nie czekać z wielką niecierpliwością na kolejne spotkanie z tym cyklem, którego to następnym etapem są "Ziemie jałowe"..  Nie zawaham się bowiem stwierdzić, iż lektura tej książki jest jak narkotyk, który każe brać więcej i więcej z tego fantastycznego świata.. Bardzo dobrze się stało, iż Wydawnictwo Albatros zdecydowało się na ponowne wydanie całości cyklu, gdyż dzięki temu  kolejne pokolenia polskich miłośników fantasy będą mogły poznać historię Rewolwerowca i Mrocznej Wieży..

Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
pełna akcji i przygód, trzymająca w napięciu, w żadnym momencie nie można było odczuć nudy czy niedosytu :)
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Druga część całkiem różna od pierwszej i moim zdaniem jeszcze lepsza. Wciąż podróżujemy po fantastycznym świecie gdzie bohatera atakują krwiożercze homarokoszmary ale także przenosimy się przez drzwi stojące sobie po prostu na środku plaży do świata naszego gdzie ludzie borykają się z problemami narkotyków, kalectwem i chorobami psychicznymi. Poznajmy nowych towarzyszy Rolanda. Nie koniecznie dzięki nim droga staje się łatwiejsza.
slpablos plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Dalszy ciąg wędrówki Rolanda i - co mnie początkowo trochę raziło - wizyty w naszym świecie przynoszą dużo zaskoczeń, świetną fabułę, wyraźne i dramatyczne postaci.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gracjana Linia koment
Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016,
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2015-10-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,9,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2011-04-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slena1098 Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone ,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Minevra Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
kroplina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Stephen King,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
rama83 Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Na półkach: Przeczytałem,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jestempsychiczny Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Mroczna Wieża. Tom 2. Powołanie trójki Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Mroczna Wieża. Tom 2. Powołanie trójki Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Mroczna Wieża. Tom 2. Powołanie trójki Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Mroczna Wieża. Tom 2. Powołanie trójki Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Mroczna Wieża. Tom 2. Powołanie trójki Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów