Recenzja książki: Myśli na każdy dzień

Recenzuje: Sławomir Krempa

„Myśli na każdy dzień” Jana Pawła II to zbiór wybranych wypowiedzi i fragmentów nauczania papieża-Polaka. To świetna książka do przeglądania każdego dnia, źródło wspaniałych myśli i inspiracji na drodze doskonalenia duchowego.

Redaktorzy „Myśli na każdy dzień” Jana Pawła II postarali się każdemu konkretnemu dniowi przyporządkować konkretną myśl – cytat z nauczania Ojca Świętego. Zadbali o to, by związana ona była z obchodzonym danego dnia świętem, czasem – wspomnieniem konkretnego wydarzenia z życia Chrystusa. Również myśli funkcjonujące w obrębie konkretnego miesiąca stanowią zwykle zbiór spójny tematycznie. W kwietniu na przykład wiele spośród nich poświęconych jest tematyce Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w maju wiele dowiemy się na temat Maryi oraz zgłębimy istotę Eucharystii, w grudniu zaś cytaty z nauczania Jana Pawła II dotyczą adwentu, cudu poczęcia Chrystusa i Jego narodzin. Zamysł to w pełni zasadny – taki układ książki w pewien sposób mobilizuje bowiem jej posiadacza do sięgnięcia po nią każdego dnia, a jeśli z jakiegoś powodu czytelnik nie będzie mógł tego uczynić, następnego dnia z łatwością zaległości nadrobi.

Myśli Jana Pawła II, cytaty z jego homilii czy nauczania są bowiem stosunkowo krótkie, a język jest tu raczej przystępny. Zdarza się, że odnajdujemy w książce fragmenty Pisma Świętego z papieskim komentarzem – jak zwykle u Jana Pawła II bardzo lapidarnym i akuratnym. Teksty opublikowane w książce pochodzą z konkretnych dzieł Jana Pawła II – jego encyklik i innych publikacji, ale też z homilii, rozważań i katechez.

Warto podkreślić staranność wyboru poszczególnych fragmentów tej publikacji. Owszem, znajdziemy tu wypowiedzi o charakterze bardzo osobistym – jak na przykład króciutką opowieść o związkach Jana Pawła II z Krakowem, jednak wszystkie je cechuje ogromna głębia oraz uniwersalna wymowa. Nie ma tu zbyt wielu anegdot, żartów, dykteryjek czy wspomnień, które umacniały więź między Janem Pawłem II a wiernymi, lecz w jego nauczanie niewiele wnosiły. Na szczęście redaktorzy książki nie chcieli uczynić z „Myśli na każdy dzień” zbioru złotych myśli, co bywa częstą praktyką w naszym kraju.

Oczywiście trudno traktować „Myśli na każdy dzień” jako przewodnik duchowy, jako substytut „Katechizmu Kościoła Katolickiego” czy jako kompendium wiedzy o Janie Pawle II i jego nauczaniu. To po prostu książka, która stać się może inspiracją do dalszych poszukiwań, która może skłonić do sięgnięcia po pełny tekst poszczególnych dzieł papieża, to zbiór interesujących myśli mogących wskazać nam, jak dobrze przeżyć poszczególne święta czy dni. To publikacja interesująca, która również może okazać się wspaniałym podarunkiem dla osób wierzących – na każdą okazję.

Kup książkę Myśli na każdy dzień

Zobacz opinie o książce Myśli na każdy dzień
Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Rok 18. Reewangelizacja europy
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Rok 18. Reewangelizacja europy

Osiemnasty rok pontyfikatu, obejmujący okres od 16 października 1995 do 15 października 1996 cechowała niezwykła troska o reewangelizację Europy. Jan...

Koszalin. The Papal City (wersja angielska)
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Koszalin. The Papal City (wersja angielska)

W 1991 roku Ojciec Święty przyjechał z pielgrzymką do wolnej Polski. Swoją wizytę rozpoczął od Koszalina. Miasto to na zawsze pozostało wierne Janowi Pawłowi...