Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Myśli na każdy dzień

Jan Paweł II

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2014-03-13
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-698-9
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

„Myśli na każdy dzień” Jana Pawła II to zbiór wybranych wypowiedzi i fragmentów nauczania papieża-Polaka. To świetna książka do przeglądania każdego dnia, źródło wspaniałych myśli i inspiracji na drodze doskonalenia duchowego.

Redaktorzy „Myśli na każdy dzień” Jana Pawła II postarali się każdemu konkretnemu dniowi przyporządkować konkretną myśl – cytat z nauczania Ojca Świętego. Zadbali o to, by związana ona była z obchodzonym danego dnia świętem, czasem – wspomnieniem konkretnego wydarzenia z życia Chrystusa. Również myśli funkcjonujące w obrębie konkretnego miesiąca stanowią zwykle zbiór spójny tematycznie. W kwietniu na przykład wiele spośród nich poświęconych jest tematyce Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w maju wiele dowiemy się na temat Maryi oraz zgłębimy istotę Eucharystii, w grudniu zaś cytaty z nauczania Jana Pawła II dotyczą adwentu, cudu poczęcia Chrystusa i Jego narodzin. Zamysł to w pełni zasadny – taki układ książki w pewien sposób mobilizuje bowiem jej posiadacza do sięgnięcia po nią każdego dnia, a jeśli z jakiegoś powodu czytelnik nie będzie mógł tego uczynić, następnego dnia z łatwością zaległości nadrobi.

Myśli Jana Pawła II, cytaty z jego homilii czy nauczania są bowiem stosunkowo krótkie, a język jest tu raczej przystępny. Zdarza się, że odnajdujemy w książce fragmenty Pisma Świętego z papieskim komentarzem – jak zwykle u Jana Pawła II bardzo lapidarnym i akuratnym. Teksty opublikowane w książce pochodzą z konkretnych dzieł Jana Pawła II – jego encyklik i innych publikacji, ale też z homilii, rozważań i katechez.

Warto podkreślić staranność wyboru poszczególnych fragmentów tej publikacji. Owszem, znajdziemy tu wypowiedzi o charakterze bardzo osobistym – jak na przykład króciutką opowieść o związkach Jana Pawła II z Krakowem, jednak wszystkie je cechuje ogromna głębia oraz uniwersalna wymowa. Nie ma tu zbyt wielu anegdot, żartów, dykteryjek czy wspomnień, które umacniały więź między Janem Pawłem II a wiernymi, lecz w jego nauczanie niewiele wnosiły. Na szczęście redaktorzy książki nie chcieli uczynić z „Myśli na każdy dzień” zbioru złotych myśli, co bywa częstą praktyką w naszym kraju.

Oczywiście trudno traktować „Myśli na każdy dzień” jako przewodnik duchowy, jako substytut „Katechizmu Kościoła Katolickiego” czy jako kompendium wiedzy o Janie Pawle II i jego nauczaniu. To po prostu książka, która stać się może inspiracją do dalszych poszukiwań, która może skłonić do sięgnięcia po pełny tekst poszczególnych dzieł papieża, to zbiór interesujących myśli mogących wskazać nam, jak dobrze przeżyć poszczególne święta czy dni. To publikacja interesująca, która również może okazać się wspaniałym podarunkiem dla osób wierzących – na każdą okazję.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
W tomiku „Myśli na każdy dzień” zebrane zostały wypowiedzi Jana Pawła II, które uszeregowane według dni i miesięcy dają możliwość obcowania z jego słowami na co dzień. Bardzo lubię wszelkie zbiorki z cyklu „na każdy dzień” i często do nich wracam, a ten zajmuje na mojej półce szczególne miejsce. Dlaczego? Bo to taki szybki przegląd papieskiego nauczania i gdy nachodzi mnie moment zwątpienia wystarczy złapać za tomik, otworzyć go w dowolnym momencie i zacząć czytać. Krótkie, czasami nawet jednozdaniowe wypowiedzi, zaskakują mądrością i celnością spostrzeżeń. Dzięki tym słowom wraca do mnie spokój, znów czuję oparcie i wiem, że wszystko jest tak, jak być powinno.
Lektura książeczki wymaga skupienia, bo też nauka płynąca z wypowiedzi Jana Pawła II nie zawsze jest prosta. Mimo wszystko jestem przekonana, że rozważanie papieskich słów nie sprawi nikomu większych problemów. Pod każdym cytowanym fragmentem przytoczone zostało źródło, więc wszyscy, którzy zechcą przypomnieć sobie cały papieski tekst, bez kłopotu odnajdą go w czeluściach Internetu.
„Nawet gdy jest samotny i traci najbliższych, modlący się człowiek nie jest nigdy całkowicie sam, ponieważ pochyla się nad nim miłosierny Bóg.”
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
inspired7 Linia koment
Na półkach: Czytam,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Myśli na każdy dzień Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Myśli na każdy dzień Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Myśli na każdy dzień Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Myśli na każdy dzień Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Myśli na każdy dzień Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów