Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Na południe od granicy, na zachód od słońca

Haruki Murakami

Ocena ( 36 osób )
5.2
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2006
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 83-7319-930-6
Liczba stron: 239
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: natkawes

Ogromna jest w Polsce popularność twórczością Murakamiego. Pochlebne recenzje, wysokie oceny spowodowały, że sama również zapragnęłam przeczytać którąś z książek tego autora. Będąc w bibliotece, zauważyłam na półce "Na południe od granicy, na zachód od słońca". Bez zastanowienia pożyczyłam tę książkę. Nie żałuję, cieszę się, że miałam okazję spotkać się z prozą tego popularnego pisarza.

"Każdy umiera inaczej. Istnieje wiele rodzajów śmierci. Ale ostatecznie... zostaje tylko pustynia."

Haruki Murakami urodził się w Kioto. Ukończył Dramat Klasyczny na wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda. Prowadził klub jazzowy, a debiutował w roku 1979 powieścią "Hear the Wind Sing", która została nagrodzona. Trylogia „Przygoda z owcą” została uhonorowana nagrodą Noma dla pisarzy młodego pokolenia. Dzięki swoim książkom Murakami zzyskał sławę w Stanach Zjednoczonych. Wydana w 1995 roku „Kronika ptaka nakręcacza” uważana jest przez wielu za największe osiągnięcie Murakamiego.

"Wskazówki zegara biegną tylko w jedną stronę."

"Na południe od granicy, na zachód od słońca" to historia Hajime. Poznajemy go jako dziecko, które spędza każdą chwilę ze swoją przyjaciółką, Shimamoto. Żadne z nich nie ma rodzeństwa, dzięki czemu dzieci zbliżają się do siebie. Dziewczynka przez chorobę ma sparaliżowaną nogę. Chłopiec postanawia chronić towarzyszkę. Shimamoto staje się pierwszą ukochaną z dzieciństwa. Niestety, dorastając, nasi bohaterowie oddalają się od siebie. W wieku dwunastu lat Hajime przechodzi do innej szkoły i kontakt między nimi urywa się. Chłopak, dorastając, tęskni za przyjaciółką, z którą spędził piękne chwile. W liceum poznaje Izumi, która jest jego pierwszą dziewczyną. Jednak chłopak posuwa się do zdrady z jej kuzynką. Potem przeżywa najtrudniejszy okres w swoim życiu. Po latach jest już dorosłym mężczyzną, ma żonę i dwójkę dzieci. Wiedzie spokojne życie. Dzięki pomocy teścia jest właścicielem barów jazzowych. Jednak przypadkowo spotyka Shimamoto. Okazuje się, że fascynacja przetrwała. Czy Hajime porzuci rodzinę dla miłości z dzieciństwa?

"Gdybym mógł zapłakać, byłoby mi lżej. Nad czym jednak miałbym płakać? Za kim? Byłem zbyt skupiony na sobie, by opłakiwać innych, zbyt stary, by opłakiwać samego siebie."

Czytając, mocno identyfikujemy się z Hajime. Urzekła mnie jego postawa. Mimo tego, że szokował swoim zachowaniem, między innymi gdy zranił Izumi, ze smutkiem czytałam o jego życiu. Shimamoto sprawiła, że dla Hajime życie bez niej nie było szczęśliwe. To ona była jego jedyną prawdziwą miłością. Był gotów, by zrobić dla niej wszystko. „Na południe od granicy, na zachód od słońca” ma ukrytą w sobie prawdę. Mogłoby się wydawać, że jest to banalna historia, w której mężczyzna cierpi z powodu pogoni za czymś, co jest nieosiągalne. Lecz czy każdy z nas nie ma ukrytych marzeń? Czy nie pragnęliśmy być z kimś, kto był dla nas ważny? Czy los nie pokrzyżował naszych planów?

Styl Murakamiego jest bardzo przystępny. Pisarz potrafi ponadto przykuć uwagę czytelnika i znakomicie buduje napięcie, tak, że jego książki przeczytać można w zaledwie parę godzin. Z drugiej strony: Murakami wymaga od czytelnika refleksji. Nie można pozostać wobec jego książek obojętnym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Capsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Jest to moja pierwsza książka Murakamiego i od znajomej fanki słyszałam też, że jest najbardziej normalna z jego książek :D
Książkę przeczytałam bardzo szybko i pomimo, że fabuła jest prosta to wciąga i czuje się sympatie do Hajime.

Książka wydaje się jakby nie dokończona, ale co według mnie jest na plus bo w ten sposób zyskuje większej wartości metaforycznej :)
magdalena_emilka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,
Książka sama w sobie całkiem niezła. Ławo się czyta i dość przyjemnie aczkolwiek zakończenie jest nie do końca zrozumiałe dla mnie. Chyba za słabo znam autora by to ogarnąć.
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Murakami tym razem rezygnuje w swojej książce z rozwiązania prowadzenia równolegle do siebie historii 2 lub czasami nawet 3 postaci. Przedstawia nam za to opowieść o chłopcu imieniem Hajime. Jest jedynakiem i w szkole poznaje Shimamoto, córkę dentysty, która także nie ma rodzeństwa.

Po pewnym czasie ich zażyłość zaczyna się pogłębiać. Słuchają razem płyt i wracają razem ze szkoły, co trwa długo z powodu chorej nogi dziewczynki, która w przeszłości zmagała się z polio.

Ich szczęście nietrwa jednak długo, gdyż przychodzi gimnazjum, a Shimamoto przeprowadza się do innego miasta. Chłopak od tej pory przeżyje jeszcze kilka przelotnych związków. Nie podoba mi się to że ciągle rozpamiętywał tą znajomość zamiast po prostu zapomnieć. Bardzo również zdenerwowało mnie to że postanowił opuścić: żonę, córki, ukochaną pracę we własnym pubie tylko po to by związać się z kobietą, którą kochał jakieś 20-30 lat temu.

Mimo to główny bohater jest dobrym ojcem, kochającym mężem i pomógł Shimamoto, gdy ta chciała wrzucić prochy zmarłego dziecka do rzeki. Dzięki niemu odnalazła spokój i pogodziła się z tą stratą. Okazał również bohaterstwo, gdy niespodziewanie kobieta zaczęła dusić się w samochodzie, gdyby nie opanowanie mogłaby stracić życie.
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Hajime i Shimamoto zakochana para 12-latków, wyróżniają się tym, że są jedynakami (a jedynak to dziwoląg w szkole, wszyscy uczniowie poza nimi mają rodzeństwo!), mieszkają niedaleko siebie i lubią słuchać tej samej muzyki. Po roku ich drogi się rozchodzą. Hajime czuje się niepełny i z tym wchodzi dorosłość, próbuje ułożyć sobie życie, ale czegoś mu brakuje,myśli o Shimamoto. Po wielu latach jako mąż, ojciec, właściciel dobrze prosperujących barów spotyka swą dziecięcą miłość - widzi w niej kobietę, z mroczną tajemnicą, nieuchwytną, pociągającą. Czy warto wracać, co w życiu jest warte, co można zaprzepaścić, czego nie da się, czy krzywdzi się innych czy też siebie, czy warto żyć wspomnieniami???
MissDecrime plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kolejna książka o poszukiwaniu siebie. O podróżach, o powrotach do przeszłości, o stratach... O tym, że pewne sprawy pozostają w człowieku na całe życie i ciągną się za nim jak tragiczny cień. Nieco inna od pozostałych książek Murakamiego, choć jak zwykle oparta na podobnych schematach, z podobnie zbudowanymi bohaterami. To ma swój urok w jego książkach.
dredota plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Najlepiej zapamiętuję książki, które wzbudzają we mnie różnego rodzaju emocje. Po "Na południe od granicy, na zachód od słońca" pozostał smutek. Nie jest to absolutnie książka o sile miłości, która potrafi przetrwać wiele. Powrót szkolnej miłości po latach nie przynosi Hajime szczęścia. Hajime staje przed dylematem moralnym - ma dobrą żonę i dwójkę dzieci, ale zastanawia się nad porzuceniem ich dla Shimamoto. Warto przeczytać.
Barbarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013 roku,
Powieść ta , to historia mężczyzny od chwili jego narodzin. Książka jest ciekawa , momentami wzruszająca.Fajnie się czyta będąc kobietą, opowieść o życiu z bardzo męskiego jego przeżywania . Polecam.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Piękna, ciekawa, tajemnicza, zaskakująca... O tytule rodem z piosenki Nata King Colea
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Interesująca, momentami wzruszająca książka
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2006-10-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2016-10-10, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2007-08-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sweetcoala Linia koment
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,Mam,
katarzyma Linia koment
Przeczytane:2015-07-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,proza,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Bambiii Linia koment
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kotokoto Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2016-09-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Florentynka Linia koment
Przeczytane:2014-10-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014 roku,
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kirika Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,Mam,
sylvus23 Linia koment
Przeczytane:2014-03-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
NataliaLena Linia koment
Przeczytane:2011-09-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
katibe Linia koment
Przeczytane:2010-11-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
pomarancza22 Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jenny777 Linia koment
Przeczytane:2013-09-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Orient,
Pinkberry Linia koment
Przeczytane:2011-07-05, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
annaart Linia koment
Przeczytane:2012-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
karpur Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Katarzyna78 Linia koment
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2013,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Maryanna Linia koment
Przeczytane:2013-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów