Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski: Wbrew regułom
Kup Teraz

Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski: Wbrew regułom

Marian Zacharski

Ocena ( 3 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2009-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788375063431
Liczba stron: 528
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Po wielkich powieściach przyszedł czas na literaturę autobiograficzną. Triumfy święcą wspomnienia, anegdoty, zwierzenia i autobiografie – lubimy uczestniczyć w cudzym życiu, a książki wspomnieniowe zapewniają dostęp do kuszących tajemnic. Na rynku ukazała się niedawno pierwsza część historii Mariana Zacharskiego, uzdolnionego dawnego oficera wywiadu, pełna szczegółów z pracy superszpiega.

 

„Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom” to publikacja, którą czyta się niczym świetną powieść sensacyjną – z dreszczem emocji i świadomością uzyskania dostępu do niegdyś pilnie strzeżonych informacji. To zbeletryzowana wersja wydarzeń z okresu PRL-u, odtworzona dzięki dokumentom i wspomnieniom. Trzeba przyznać, że jej kompozycji nie można nic zarzucić. Jednak wstęp Andrzeja Milczanowskiego, przeładowany datami, faktami i prywatnymi ocenami absolutnie nie zapowiada tego, co oferuje książka. Na szczęście wynurzenia szpiega otwiera scena z jego aresztowania. Do domu trzydziestoletniego mężczyzny wkracza nagle FBI i brygada antyterrorystyczna. Dramatyzm sytuacji podkreśla obecność żony i dwóch małych córeczek. Poza tym dziwi wszystko – choćby niespodziewane porozumienie między Zacharskim i jednym z agentów FBI. Jak do tego doszło? Rozpoczynając od kulminacyjnego momentu, cofa się autor w przeszłość i potem prowadzi narrację już standardowo, przy czym scena aresztowania wcale nie należy do najsilniej nacechowanych emocjonalnie. Zacharski rozpoczyna „właściwą” część opowieści standardowo: od przytoczenia życiorysu.

 

Drobiazgowość w opisach będzie potem powracać przy prezentowaniu szczegółów współpracy szpiegowskiej, kiedy autor przytoczy biografie niektórych współpracowników lub wiadomości zdobywane w Stanach dla polskiego rządu. Prowadzi czytelników przez swoją działalność za oceanem, zdradzając to, co nie stanowi już tajemnicy; kompletnie natomiast pomija kwestie szkoleń czy początków pracy, tego faktycznie w obszernej publikacji brakuje – mamy do czynienia już od początku z młodym, zdolnym agentem, superagentem na miarę Bonda. To człowiek-maszyna, który wyłączył w sobie nerwowe odruchy i nigdy nie zdradzi gestem czy spojrzeniem, czym naprawdę się zajmuje.

 

Tło dla Zacharskiego stanowi jego starszy sąsiad, Bill Bell – to Bill zostanie głównym źródłem informacji, przekazywanych rządowi polskiemu. Jednocześnie amerykański inżynier jest zaprzeczeniem powszechnych wyobrażeń o szpiegu: nerwowy, nieodporny na stres – aż dziw bierze, że to właśnie on ma się stać najbliższym współpracownikiem Mariana Zacharskiego. Tom „Wbrew regułom” obejmuje czas kariery autora w USA (przy lekko zarysowanym wątku rodzinnym), po chwilę aresztowania i potem kilkuletni pobyt w więzieniu, przedstawiony przede wszystkim jako dyplomatyczne starania o uwolnienie (mimo dożywocia, na jakie Zacharski został skazany w Stanach).

 

Kończy się fetowaniem zwycięskiego powrotu do kraju, ale Zacharski zapowiada drugą część wspomnień – co, biorąc pod uwagę drogę jego kariery, może być równie ciekawe. Nie ma sensu przywoływanie tu kolejnych etapów pracy nad zdobyciem tajnych informacji o systemach radarowych i udoskonaleniach militariów – zdarza się, że szczegóły techniczne nieco przytłaczają, ale ich ilość równoważy potem część beletrystyczna – działania mające na celu przekazanie wiadomości do kraju, współpraca z Bellem, sfera obyczajowa i sensacyjność. Opowieści o Billu przekazywane są od pewnego momentu w formie raportu tajnych służb. Pod koniec książki znajduje się sporo dokumentów, ilustrujących pracę szpiega.

 

Zacharski rozprawia się w tej książce i ze zwierzchnikami, obsadzanymi z partyjnego klucza, tchórzliwymi i bezmyślnymi, podejmującymi bezsensowne i absurdalne decyzje, ale z chęcią przypisującymi sobie zasługi wykonawców. Do codziennych trudów dochodzi konieczność użerania się z ignorantami – czym Zacharski zbliża się do doświadczeń wielu swoich czytelników. Zacharski proponuje odbiorcom opowieść z pierwszej ręki o tym, co zwykle przeciętny obywatel ma szansę zobaczyć jedynie w filmach lub też powieściach kryminalnych i sensacyjnych. Chce w ten sposób zmienić rodzaj myślenia o służbach specjalnych. Niezależnie natomiast od zamiarów – proponuje książkę niebanalną, a i niepowtarzalną. Czyta się ją z zapartym tchem.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
witoldmeik plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 1, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Czlowiek,ktory szpiegowal dla systemu,ktory legl w gruzach i ktory przyczynil sie do przedluzenia agonii Zwiazku Radzieckiego,probuje nam wmowic,ze byl Bondem PRlu.Doprawdy nie rozumiem,ze postac ta ma tylu sympatykow.Ten pan powinien dalej siedziec w amerykanskim sing-singu(Amerykanie sami przyznaja,ze gdyby probowal on wjechac do USA,odbyl by reszte dozywotniego wyroku,ale tym razem bez wymiany szpiegow!).Komunistyczny aparatczyk,osoba bez zasad,sluzaca kazdemu panu-patrz sprawa Oleksego.
flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Świetnie, z zębem, napisana książka odkrywająca kulisy wywiadowczej działalności najsłynniejszego polskiego szpiega Mariana Zacharskiego zawierająca również opis zatrzymania, procesu i zabiegów zmierzających do jego wymiany na szpiegów zza drugiej strony "żelaznej kurtyny". Książka zawiera również dokumenty z archiwum MSW i FBI traktujące o wyczynach Zacharskiego.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
biedas Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów