Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Niebieskie berety

Piotr Marczak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2012-07-01
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788378051640
Liczba stron: 164
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Rezerwa


Godzina piąta, minut trzydzieści / Kiedy pobudka zagrała / Grupa rezerwy szła do cywila. Ta piosenka rozbrzmiewać będzie w myślach wielu czytelników podczas lektury książki, która zdradza tajemnice koszarowego życia i w bolesny sposób odsłania szarą, żołnierska rzeczywistość. Mowa tu o pozycji Niebieskie berety autorstwa Piotra Marczaka, opublikowanej przez Warszawską Firmę Wydawniczą, która stanowić może prawdziwą gratkę nie tylko dla czynnych żołnierzy, ale i dla osób nie związanych ze służbą dla kraju.


Autor podkreśla, że wszystkie wydarzenia opisane w książce są autentyczne i tylko upływ czasu (od chwili, kiedy wyszedł z wojska, do momentu, kiedy rozpoczął spisywanie wspomnień minęło dziesięć lat) może zatrzeć ich szczegóły. Dla bezpieczeństwa swojego oraz osób, o których Marczak wspomina, zmienione zostały wszystkie dane osobowe, także nazwisko samego autora. Poruszając się bowiem po grząskim gruncie wojskowości, z każdej strony można spodziewać się ataku wroga.


Marczak nie ukrywa, że służba wojskowa nie była jego powołaniem. Niestety, nawet najbardziej wymyślne argumenty nie pomogły uniknąć tego przykrego obowiązku - dwuletniej przerwy w życiorysie mężczyzny. Tym sposobem autor znalazł się w pociągu jadącym do Gdyni, rozpoczynając życie poborowego, przepełnionego goryczą porażką. Niby taka prosta rzecz – wymigać się od wojska, a jednak nie udało mi się tego dokonać – przyznaje załamany, w poczuciu straconej wolności.


Zrezygnowani, przekraczamy bramy koszar, za którymi czekało autora stanowisko radiotelefonisty w plutonie łączności i grupowy prysznic, poprzedzony fikcyjną komisją lekarską. 3. Kompania Desantowa stała się nowym domem żołnierza i światem ograniczonym zakazami, nakazami i regulaminami, które - mimo ich absurdalności - każdy mundurowy znać powinien. To także czas poznawania nowych ludzi, integracji oraz adaptowania się do koszarowej rzeczywistości.


Marczak pisze o dowódcach plutonu i dowódcach drużyn, o panujących zwyczajach, a także o relacjach pomiędzy starym a młodym wojskiem. Książka to także zapiski codzienności – codzienne porządki przed capstrzykiem, trampkowanie rys, czy kuchenne rewolucje, sprowadzające się do obierania ziemniaków i innych warzyw. Czytamy o unitarce i przysiędze, o pierwszym poligonie i o złomie, pozostającym w dyspozycji armii polskiej.


Najbardziej wstrząsającym obrazem, przywołanym przez autora, jest tragedia, której ofiarami padło kilku żołnierzy zaledwie kilka dni po przysiędze. Zapchane szambo i niekompetencja oraz brawura zakończyły życie tych, którzy mieli służyć ojczyźnie…


Trudno nazwać Niebieskie berety Marczaka literackim dziełem czy powieścią. To raczej zapiski wspomnień, mniej lub bardziej interesujących, które jednak - odsłaniając przed czytelnikami świat służb mundurowych - pozwala zrozumieć, dlaczego mundur jednocześnie fascynuje i przeraża. To także dowód na to, jak bardzo prawdziwe (niestety) wciąż jest stwierdzenie: Gdzie kończy się logika, tam zaczyna się wojsko.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Niebieskie berety Lucyfer
Adam Luck
Okładka - Niebieskie berety Przygody Szarobrzuszka. Na łące
Barbara Sadowska
Okładka - Niebieskie berety Co można znaleźć?
Beata Galuba-Filipp
Okładka - Niebieskie berety Przeznaczenie
Fice Łucja
Okładka - Niebieskie berety Paniusia
Lucy Lech
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów