Recenzja książki: Nieoczekiwana miłość. Rozmowy Jezusa z kobietami

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Chrześcijanin wierzy w nieskończoną miłość Boga do ludzi. Stworzenie świata dowodzi tej prawdy, a przyjście Chrystusa jest wyrazem zaproszenia człowieka do wiecznej przyjaźni. Ponieważ każdy człowiek miał zostać stworzony na obraz i podobieństwo Boże, dlatego przedstawiciele obu płci na równi zobowiązani są do postępowania zgodnie z wolą Boga, bez względu na pojawiające się kłopoty i trudności dnia codziennego. Nieoczekiwana miłość jest interesującą propozycją wydawnictwa Święty Wojciech, zachęcającą – zwłaszcza kobiety – do uważnego wsłuchiwania się w głęboko ukryty sens wyważonych i głośno wypowiedzianych przez Chrystusa słów.

Wszystkie rozmowy Jezusa z kobietami zapisane są na kartach Ewangelii, co wnikliwemu czytelnikowi umożliwia uzupełnienie zaprezentowanych przez Julie Zine Coleman ciekawych rozważań o nowotestamentalne fakty. Tytuł każdego z dziewięciu rozdziałów został sformułowany w sposób odzwierciedlający charakterystyczne cechy kobiet, które dwa tysiące lat temu towarzyszyły Mistrzowi z Nazaretu. Przede wszystkim jest Maryja, od której na weselu w Kanie Galilejskiej wszystko się zaczęło. Jest kobieta cierpiąca na krwotok, co do której można mieć wątpliwości: zakłopotana czy oczyszczona? Szczerze zadziwia czytelnika pozorna rozrzutność jawnogrzesznicy, pobudza do refleksji spragniona czegoś więcej niż wody Samarytanka, błądząca matka Salome i wyjątkowy świadek, jakim jest Maria Magdalena. Nie sposób pominąć milczeniem proszącej o pomoc kobiety kananejskiej, stojącej na rozdrożu cudzołożnicy oraz siedzącej u stóp Jezusa Marty. Wymienione dziewięć kobiet i ich spotkania z kochającym Zbawicielem są najlepszym przykładem dowartościowania tych, które w ówczesnych czasach nie cieszyły się przynależnym im (zgodnie z zamysłem Stwórcy) szacunkiem.

Rozważania każdego rozdziału skupiają się wokół zacytowanego i opatrzonego siglami fragmentu biblijnego. Treść właściwa, będąca odpowiedzią na stawiane przez autorkę szczegółowe pytania, zostaje wzbogacona przesłaniem dla kobiet współczesnych, refleksjami Pokarm dla myśli oraz krótkimi notatkami. Pomocą służą również wnioski i przypisy. Nieoczekiwana miłość czyli niezwykłe historie bohaterek Nowego Testamentu to recepta na życiowe problemy obecnych czasów. Przedstawione w ciekawy i przystępny sposób bogactwo doświadczeń tych, które żyły przed wiekami, bez wątpienia jest nauką mądrości. Wspomagając zmagania z trudami dnia codziennego, książka pomoże pokonywać przeszkody oraz dokonywać właściwych wyborów. Wtedy życie stać się może piękniejsze i szczęśliwsze.

Kup książkę Nieoczekiwana miłość. Rozmowy Jezusa z kobietami

Zobacz opinie o książce Nieoczekiwana miłość. Rozmowy Jezusa z kobietami