Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Niepokój

Maggie Stiefvater

Ocena ( 15 osób )
5.0
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2011-10-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0371-8
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tala_1986

Niepokój w duszy gości

Muszę powiedzieć, że z niecierpliwością oczekiwałam, kiedy znowu będę mogła zagłębić się w świat stworzony przez Maggie Stiefvater. Byłam ciekawa, co tym razem autorka zgotowała swoim bohaterom. Czy jednak się nie zawiodłam? O tym za chwilę się przekonamy.


Niepokój to drugi tom trylogii Wilkołaki z Mercy Falls. W książce poznajemy dalsze losy niezwykłej miłości pomiędzy Grace i Samem, który został uleczony z wilkołactwa i nie musi się obawiać zmian pogody czy spadków temperatury. Dlatego wydawałoby się, że od teraz powinien żyć razem z Grace, długo i szczęśliwie. Jednak jest to złudzenie, bowiem tym razem to z dziewczyną zaczyna dziać się coś niedobrego. Jakby tego było mało, jej rodzice za wszelką cenę chcą ją rozdzielić z ukochanym, nie biorąc pod uwagę tego, co czuje ich córka. Natomiast Sam musi nauczyć się, jak radzić sobie z nowymi wilkołakami, które dołączyły do sfory, a także przejąć wszystkie obowiązki Becka wobec innych wilkołaków. Jednym z nowych wilków jest Cole, który sporo zmieni w życiu bohaterów. W jaki sposób? Warto sprawdzić poprzez lekturę powieści Maggie Stiefvater.

 

Podobnie jak w Drżeniu - poprzedniej części cyklu - także i tutaj mamy do czynienia z narracja pierwszoosobową, w której wydarzenia oglądamy naprzemiennie z perspektywy różnych bohaterów. W Niepokoju oprócz opisu wydarzeń z punktu widzenia Sama oraz Grace dochodzi jeszcze dwóch narratorów, a mianowicie nowy wilkołak - Cole oraz Isabel, która dotychczas była jedynie drugoplanową postacią. I choć ten sposób prowadzenia narracji nie każdemu przypadnie do gustu, to jednak w tej powieści jest ona jak najbardziej na miejscu. Czytelnik uzyskuje dzięki temu  pełniejszy obraz wydarzeń, nawet tych, w których główni bohaterowie nie biorą bezpośredniego udziału.

 

Akcja toczy się szybciej niż w poprzedniej części i jest w niej kilka niespodziewanych zwrotów, które powodują, że czytelnik nie może już niczego być pewny. Fabuła jest skonstruowana doskonale sposób, a autorka nadal trzyma się koncepcji, zgodnie z którą wątki poboczne mogą być równie ważne i interesujące, jak ten główny. Każdy z wątków pobocznych ma tu ważny wpływ dalszy rozwój fabuły. Trzeba również zauważyć, że Stiefvater porusza w swojej powieści także ważne problemy - między innymi kwestię nieodpowiedzialnego rodzicielstwa. W części pierwszej trylogii o wilkołakach ten problem był tylko lekko zaznaczony, dopiero w tym tomie autorka stara się przedstawić wszystkie konsekwencje występowania tego problemu.

 

Niepokój wciąga od samego początku i trudno jest oderwać się od lektury. Język, jakim posługuje się autorka, jest bardzo plastyczny i przystępny. Kończąc książkę, autorka jeszcze bardziej podsyciła ciekawość swoich czytelników, którzy z pewnością będą niecierpliwie oczekiwali na ostatni już tom trylogii.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,
Drugi tom trylogii ,,Drżenie". Pierwszy bardzo mi się spodobał i byłam niezwykle ciekawa co autorka wymyśliła dalej. Podołała?
Z Samem sytuacja się już unormowała. Mogłoby być już wszystko dobrze, a tu coś dziwnego zaczyna dziać się z Grace. Dodatkowo jej rodzice za wszelką ceną chcę rozdzielić ją z ukochanym, a w stadzie pojawia się nowy wilkołak- Cole.
Jakoś tak zawsze mam z książkami z tej serii, że najpierw muszę się wczytać. Później wszystko już leci z górki i wprost nie mogę się od nich oderwać. Czytanie zajęło mi chyba tylko dwa dni, które były przerywane świątecznymi przygotowaniami. Obserwujemy tu bohaterów, którzy dojrzewają. Ich miłość bardzo nieśmiało i powoli rozkwita, pojawiają się nowe trudności i problemy. Historia, która rozgrywa się w Mercy Falls jest niesamowicie ciekawa i wciągająca.
Chcę jak najszybciej dowiedzieć się jak ta trylogia się skończy. Autorka utrzymała poziom z pierwszego tomu, było tak samo ciekawie. Jeśli ktoś zaczął serię i mu się spodobała to naprawdę polecam.
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Druga część wspaniałej trylogii Drżenie, równie wciągająca co pierwsza książka. Wilczy świat nigdy nie był dla mnie ciekawy, do chwili przeczytania tej historii. Mocno mnie zafascynowała i taką książkę polecam wszystkim, żądnym wzruszeń, na pewno się nie zawiodą.
catling plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
świetna książka
sylwiagrochala plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Druga część trylogii Drżenie. Trzyma w napięciu... trochę bardziej smutna, bardziej wzbudzająca poczucie tęsknoty, nakłaniająca czytelnika do docenienia tego, co się posiada... ból jaki czują bohaterowie, odczuwałam także ja czytając tę książkę... wszystko co wcześniej wydawało się być skomplikowane w tej części...jest trudne jeszcze bardziej. Ale... sądzę, że warto czuć ten ból i niepokój, aby doznać ..."ukojenia" trzeciej części...
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - fantastyka,
Po przeczytaniu części pierwszej jeszcze w tym samym dniu sięgnęłam po "Niepokój". Byłam bardzo ciekawa jak dalej potoczą się losy wilka i normalnej (jeszcze) dziewczyny. Ta część jest tak samo dobra jak pierwsza, a nawet lepsza. Więcej się dzieje, tempo przyśpiesza, miejscami jest strasznie, ale jedno się nie zmienia - wciąga niesamowicie.
Super książka, ale nie watro zaczynać od tej części, bo możecie się pogubić.
darinda plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
ciekawa :)
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madi Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
sitt20 Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
JustBooks17 Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Pożyczone od znajomych,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gracenta Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mangaanime Linia koment
Przeczytane:2016-05-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 26 książek 2013 rok,
Altaria Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ruczek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów