Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Niewdzięczna pamięć

Bernlef

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2010-02-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-10-11752-6
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Okruchy wspomnień
Zagubione słowa, urywki zdań, wspomnienia rozrzucone niczym puzzle i rozsypujące się jak domek z kart. Zagubienie? Bezsilność? Poczucie wyizolowania? Co może czuć człowiek, który nie umie już odnaleźć siebie, który nie ma ani przeszłości, ani przyszłości?
Są takie książki, które napełniają nas bezmiernym smutkiem, nostalgią, a jednocześnie - wzruszeniem. Taki był „Pamiętnik” Nicholasa Sparksa, „Tato” Williama Whartona i taka jest też „Niewdzięczna pamięć” Bernlefa.

Marten Klein, bohater ostatniej z wymienionych powieści, powoli, choć nieubłaganie traci kontakt z rzeczywistością. Początkowo zwiastunami tego procesu są drobne luki w pamięci - mylenie pory dnia i zapomniana kawa, ale przerażająca destrukcja osobowości postępuje w lawinowym tempie. Marten cztery lata wcześniej jako protokolant uczestniczył w zebraniach IMCO, a wydaje mu się, jakby to było wczoraj. Dzieci, które dawno odeszły z domu, dla niego wciąż są obecne, a tracąc nieodległą przeszłość, nasz bohater coraz częściej wraca do lat dziecięcych.

Temu powolnemu zatracaniu się towarzyszą oszołomienie, dezorientacja i poczucie bezdennej pustki. Klein z energicznego emeryta staje się nieobliczalnym, bezradnym dzieckiem, które postępuje w irracjonalny sposób. Jego żona, Vera, może tylko obserwować to powolne zapadanie się w nicość i pilnować, by mąż nie zrobił krzywdy sobie i innym.

„Niewdzięczna pamięć” to książka przepiękna, niezwykłe studium demencji i pogrążania się w niebycie. Jednocześnie to powieść o wielkiej miłości scalonej przez wojnę, głód i strach o własne życie, a później przez codzienne kłopoty i problemy.  Ponad czterdzieści lat wspólnego przywiązywania się do siebie, wspomnień radosnych i przerażających chwil, zostaje brutalnie odebrane małżeństwu przez chorobę. Teraz Martena otaczają obce twarze, obcy jest mu niekiedy własny dom oraz język, którego przez wiele lat używał, a nawet dźwięki wypełniające przestrzeń. Odgłosy świata rzeczywistego są przytłumione, napływają z oddali, jakby nie dotyczyły tu i teraz mężczyzny. Ulatuje też muzyka, która towarzyszyła Kleinowi przez całe życie, a wraz z adagio z XIV sonaty fortepianowej Mozarta umierają wszelkie nadzieje na poprawę.

Zakończenie książki Bernlefa jest wiadome, choć niedopowiedziane. „Niewdzięczna pamięć” zaś przykuwa nas do siebie niewidzialną nicią i wzrusza do łez. To czyste, nieuchronne piękno, ubrane w słowa, to muzyka i akordy grające w naszej duszy. Dawno już nie odczuwałam takiej przyjemności z obcowania z książką, a to dzieło Bernlefa bez wątpienia zasługuje na obdarzenie gorącym uczuciem i wielokrotne powroty do niego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martaper91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka o demencji, w której narratorem jest tracący pamięć główny bohater. Historia przedstawiona z tego punktu widzenia wiele zyskuje.
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo wzruszająca książka, dająca dużo do myślenia. Polecam
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Macy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów