Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Niewiarygodne. Pretty Little Liars

Sara Shepard

Ocena ( 11 osób )
5.3
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2011-10-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7515-175-6
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Miłośnicy serii Pretty Little Liars w czwartej części przygód nastoletnich przyjaciółek znajdą rozwiązanie nurtującego ich od pierwszego tomu problemu. Zagadki, która spędza czytelnikom sen z powiek wdzięcznie brzmiącym pseudonimem – A. Niewiarygodne. Pretty Little Liars Sary Shepard to powieść, która w porównaniu z wcześniejszymi częściami nabiera zawrotnego tempa. Czwarty tom to dla czytelników i fanów serii prawdziwa "jazda bez trzymanki". 

 

Aria, Spencer, Hanna i Emily po zaginięciu swojej przyjaciółki, Alison, oraz po wyjściu na jaw faktu, że dziewczyna została w tajemniczych okolicznościach zamordowana, próbują wrócić do codziennych obowiązków i zamknąć wreszcie ten koszmarny rozdział ich życia. Spokoju dziewczynom nie daje jednak szantażysta, podpisujący się w listach, mailach i smsach jako A., osoba, która śledzi każdy krok przyjaciółek oraz zdaje się znać wszystkie ich sekrety. W poprzednim tomie serii w momencie, kiedy Hanna zdaje się być na finiszu rozwiązania zagadki dotyczącej tego, kim jest A., dziewczyna ulega poważnemu wypadkowi. W czwartym tomie przyjaciółki towarzyszą nieprzytomnej Hannie w szpitalu, licząc na to, że dziewczyna wkrótce wybudzi się ze śpiączki oraz szybko wróci do zdrowia. Mają także nadzieję, że Hanna przypomni sobie, kim jest A. Jakie skutki będzie miał taki obrót spraw na dalsze życie Arii, Spencer, Hanny i Emily? Jakie dramaty znowu rozegrają się z udziałem czterech uwikłanych w śmierć Alison przyjaciółek? Jaki wpływ będzie miał na ich losy nowy, dotychczas nieznany epizod z życia tragicznie zmarłej Ali?

 

Niewiarygodne. Pretty Little Liars zaskoczą czytelnika jak jeszcze nigdy dotąd. Seria Sary Shepard ma to do siebie, że po sięgnięciu po pierwszą część czytelnik wprost nie jest w stanie oderwać się od lektury, nie dobrnąwszy do ostatniego dostępnego na rynku tomu. Sprawnie zarysowana akcja, częste wodzenie czytelnika na manowce oraz niewiarygodne, wychodzące na jaw fakty sprawiają, że powieści Sary Shepard nie tyle się czyta, co pożera się je całą powierzchnią ciała i umysłu. Chociaż przeciętny polski czytelnik może czuć pewien dystans wobec prezentowanych w powieści postaci – główne bohaterki są dziewczynami z bardzo zamożnych rodzin, ubierają się w kreacje od najlepszych projektantów mody, zaopatrują się również w najnowsze i najdroższe gadżety technologiczne oraz właściwie na wszystko mogą sobie pozwolić – to fakty te zdecydowanie bledną w obliczu prezentowanych w czwartej części Pretty Little Liars informacji. 

 

Mimo, że akcja powieści obraca się głównie wokół mocno poturbowanej, leżącej przez długi czas w szpitalu Hanny, czytelnik ma także okazję śledzić losy pozostałych przyjaciółek. Spencer walczy o Złotą Orchideę, prestiżową nagrodę, chociaż zdaje sobie sprawę z tego, że nominowany do wyróżnienia artykuł dotyczący ekonomii ukradła swojej starszej siostrze. Emily zostaje odesłana na prowincję do swojego wujostwa, które mają za zadanie wybić jej z głowy homoseksualizm. Aria szuka domu, a tym samym schronienia przed problemami i A. Znajduje je w mieszkaniu ojca i jego kochanki. Niedługo potem dociera do niej dramatyczna, zmieniająca wszystko informacja. Niewiarygodne. Pretty Little Liars to jednak nie koniec zwariowanych i niebezpiecznych przygód czterech nastolatek. Mimo że A. zostaje zdemaskowany (lub zdemaskowana), dalej nie wiadomo, kto stoi za śmiercią Alison. Być może rozwiązanie zagadki znajduje się w kolejnym, piątym tomie, o intrygująco brzmiącym tytule Zepsute.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Leoska plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Koniec czy początek ? Dziewczyny w końcu dowiadują się kim jest tajemniczy "A". Hanna jest w śpiączce. Spencer walczy o Złotą Orchideę, mimo iż doskonale zdaje sobie sprawę, że na nią nie zasługuje. Emily zostaje wysłana do wujostwa, gdzie rodzina postanawia wybić jej z głowy miłość do tej samej płci. Aria ucieka przed problemami i znajduje schronienie w domu ojca i jego kochanki. Co z tego wyniknie ? W tej części dowiecie się, że ludzie nie zapominają o osobach, które je poniżały. A czasem nawet chcą odwetu...
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-27, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Uwaga! Osoby, które nie czytały poprzednich części proszę o opuszczenie opisów fabuły, gdyż zawierają spoilery z poprzednich tomów.

Fabuła

Hanna po ciężkim wypadku przebywa w szpitalu, Emily zmuszona jest opuścić dom i przeprowadzić się do ciotki na wieś do Iowa, Spencer wpada w kłopoty związane z konkursem Złotej Orchidei a jedynym wyjściem Arii jest zamieszkanie z jej ojcem i jego nową kobietą. I oczywiście jest jeszcze A, który/która nie przestaje dręczyć dziewczyn.

Opinia
Po lekturze czwartego tomu mam w głowie jeden wielki mętlik. Ja już chyba wiem, jaka jest prawda, bo akurat dzisiaj natrafiłam na pewną recenzję, w której zostało zbyt dużo powiedziane i mam nadzieję, że nie był to spoiler z ostatnich części, bo ja dziękuję za taką przyjemność czytania. Dobra, wyżaliłam się, więc przejdę dalej. Czwarta część jest jak na razie najciekawszą. Już myślałam, że wszystko się skończy, a ostatnie strony znowu uświadomiły mi, że jestem w błędzie. Myślałam, że przeczytam teraz coś innego, ale nie ma szans. Mam ogromy apetyt na piąty tom. Nie jest to literatura wysokich lotów, ale działa jak magnes i ciągle zachęca do czytania. Idealna do odstresowania.

W "Niewiarygodnych" zaczęła mnie strasznie irytować Hanna. Z pewnością nie jest to moja ulubiona bohaterka i czasami mam serdecznie dość jej zachowań. Jeżeli miałabym powiedzieć, która bohaterka najbardziej przypadła mi do gustu to wskazałabym Spencer. Dlaczego? Sama nie wiem. Po prostu lubię o niej czytać. Tak było już od samego początku.

Wiele osób napisało, że ta seria jest fajna do czasu. Jestem bardzo ciekawa, długo będzie mnie aż tak wciągała, bo na dzień dzisiejszy jestem zachwycona. I oby tak zostało! Całe szczęście, że mam jeszcze kilka dni wolnego, bo jak dalej tak to będzie wciągać to nieciekawie zacznę nowy rok szkolny.
kingaczyta.blogspot.com
nati104 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Czwarta część serii "Pretty Little Liars" wiele wyjaśnia, ale także stawia mnóstwo pytań. Bardzo dobra książka z zaskakującą fabułą.

Po wypadku Hanna trafia do szpitala. Zapada w śpiączkę, a po przebudzeniu nie pamięta ostatnich wydarzeń. Mona chce naprawić ich relacje i stara się jak tylko może, żeby wynagrodzić przyjaciółce poprzednie krzywdy.
Aria rozstała się z Seanem i musi zamieszkać ze swoim ojcem i Meredith. Nie jest zachwycona tym rozwiązaniem, ale no cóż- nie ma wyjścia.
Spencer dalej walczy o Złotą Orchideę, jednak kłótnie z siostrą i wiadomości od A. skutecznie jej przeszkadzają.
Rodzice Emily nie mogą zaakceptować jej taką, jaka jest. Wysyłają ją do rodziny z Iowa. Liczą, że surowe zasady naprowadzą ich córkę na właściwą drogę.
A. także nie zamierza odpuścić dziewczynom. Miesza im w głowach i tylko czeka, aż któraś popełni kolejny błąd.
secretelle plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Podobnie jak poprzednie części, i "Niewiarygodne" czyta się wspaniale, z niegasnącym zainteresowaniem, a "wciągliwość" zdecydowanie wykracza ponad wszelką skalę. Sara Shepard, choć nie ma na koncie wielu powieści - umiejętnie operuje słowem, kreuje oryginalnych bohaterów i kieruje ich losem, rzucając im kłody pod nogi. Powieści z serii Pretty Little Liars są intrygujące, całkowicie nieprzewidywalne i po prostu ciekawa, zatem moim zdaniem grzechem byłoby nie sięgnąć po pierwszą część i na niej poprzestać. To jeden z takich cykli, które trzeba doczytać do samego końca, bo tajemnice mnożą się, bohaterowie wzbudzają sympatię, a wszystkie słowa, zdania i rozdziały pióra Sary Shepard pochłania się z niekłamaną przyjemnością. To nie literatura wysokich lotów, miłośnicy pełnokrwistych, ociekających grozą thrillerów nie będą usatysfakcjonowani, a i jako młodzieżówka ot tak, dla odprężenia tudzież odmóżdżenia raczej się nie sprawdzi - jest po prostu inteligentnie, dobrze napisana i jej lektura wymaga jako-takiej dedukcji, aby zręcznie łączyć fakty i próbować wytypować A. oraz mordercę Alison. Jestem absolutnie zauroczona całą serią, a "Niewiarygodne" wyjątkowo mnie wciągnęły i zachwyciły, więc nie pozostaje mi nic więcej, jak tylko polecić Wam Pretty Little Liars i zaznaczyć, że to najlepsza spośród czterech pierwszych części.
sarczyx Linia koment
Przeczytane:2017-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2013-08-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2013,
hrysia Linia koment
Przeczytane:2015-05-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015r,
talithakum Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Na półkach: Przeczytałem,
magdalena_emilka Linia koment
Przeczytane:2015-01-27, Na półkach: Przeczytałem,Różne różności,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2013-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam 2013 (112),
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
darr2 Linia koment
Przeczytane:2014-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,magiczne,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rama83 Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Na półkach: Przeczytałem,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ruczek Linia koment
Przeczytane:2013-03-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Chcę mieć,
break
Okładka - Niewiarygodne. Pretty Little Liars Starcie królestw. Tom 1. Zaklinacz ognia
Cinda Williams Chima
Okładka - Niewiarygodne. Pretty Little Liars Naucz się żyć
Mats Billmark, Susan Billmark
Okładka - Niewiarygodne. Pretty Little Liars Syreny
Joseph Knox
Okładka - Niewiarygodne. Pretty Little Liars Straceńcy
Ingar Johnsrud
Okładka - Niewiarygodne. Pretty Little Liars Zły Romeo
Leisa Rayven
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów