Recenzja książki: Niewyczerpane źródła. Myśli na każdy dzień

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zgodnie z wiarą katolicką, obecność Boga w otaczającym świecie przynosi tylko i wyłącznie pozytywne skutki. Dla człowieka wierzącego jest to fakt niezaprzeczalny, bowiem nie da się przejść obojętnie obok piękna przyrody, nieogarnionej głębi ludzkich uczuć oraz spotykanych na każdym kroku przejawów dobroci oraz życzliwości. Nawet w chwilach niepewności i smutku nie należy więc tracić nadziei na pokonanie przeciwności oraz pomyślne rozwiązanie najtrudniejszych nawet problemów. Książka Niewyczerpane źródła jest zbiorem myśli na każdy dzień, poprzez które autorzy ukazują Bożą miłość i nieustanną obecność Stwórcy wśród nas.

Poszczególne rozważania zostały przyporządkowane kolejnym dniom całego roku. Nie ma więc wątpliwości, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Wśród cytowanych autorów znaleźli się starożytni pisarze chrześcijańscy, doktorzy Kościoła oraz święci. Czytelnik ma więc okazję poznać przemyślenia Augustyna, Grzegorza z Nazjanzu, Ignacego Antiocheńskiego i Bazylego Wielkiego, Orygenesa, Tertuliana, Tomasza z Akwinu oraz wielu innych myślicieli. Przy każdym autorze podano dokładne źródło, z którego został zaczerpnięty tekst. Wszystkie rozważania są krótkie, dzięki czemu łatwo zapadają w pamięć i serce.

Zaprezentowane teksty są gwarancją powodzenia, pokazują bowiem, że w praktyce codziennego życia nie może zabraknąć skarbów, jakie przecież posiada każdy z ludzi: miłości, dobroci, pokoju, prawdy i sprawiedliwości. Wezwanie do nawrócenia, trwania w wolności dzieci Bożych, gotowość do pełnienia woli Pana, umiejętność właściwego korzystania z dóbr materialnych, a także praktyczna realizacja przykazania miłości oraz zdolność stawiania czoła przeciwnościom – wszystko to składa się na zwykłą, szarą codzienność każdego z nas. Nie zapominając o bogactwie ukrytym w mijających chwilach, warto więc oprzeć się na przykładzie Chrystusa, który będąc Człowiekiem, nauczył wierzących autentycznego życia.

Książka Niewyczerpane źródła przeznaczona jest dla wszystkich bez wyjątku. W ostatecznym rozrachunku nie będzie się liczył wiek ani posiadany status społeczny. Nieważne będą dobra materialne, osiągnięcia naukowe ani zajmowane stanowisko. Sens i cel ludzkiego istnienia są ważniejsze od ziemskich dóbr. Zgodnie z wiarą, przeznaczeniem człowieka jest żyć tak, by zyskać szczęście wieczne w niebie. O każdego czytelnika zatroszczyło się Wydawnictwo Święty Wojciech, które poprzez niniejszą publikację głosi orędzie zbawienia. Warto wczytać się w treść rozważań i przekonać się, że wiara, miłość, radość oraz nadzieja to naprawdę niewyczerpane źródła.

Kup książkę Niewyczerpane źródła. Myśli na każdy dzień

Zobacz opinie o książce Niewyczerpane źródła. Myśli na każdy dzień
Niewyczerpane źródła. Myśli na każdy dzień
wybór i oprac. Piotr Krzyżewski