Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2012-02-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Audrey, baronessa kina

Jej matka była holenderską baronessą, Ellą van Heemstra, z męża panią Ruston. Ona urodziła się w sobotni ranek 4 maja w Brukseli a 18 lipca, dziesięć tygodni później, rodzice zarejestrowali ją w konsulacie brytyjskim jako Audrey Kathleen Ruston, która już przez całe życie uważana była za obywatelkę brytyjską po ojcu, Angliku. O kim mowa? O Audrey Hepburn oczywiście, której nazwisko stało się synonimem elegancji i stylu, a role aktorskie przyniosły uwielbienie kinomanów.

O tej fascynującej kobiecie pisze wybitny biograf gwiazd, Donald Spoto, a „Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn” to wciągająca wyprawa w świat filmu i gorących romansów. Od małego bowiem była ona bardzo uczuciowa, a ciepło, którego skonfliktowani rodzice nie mogli jej dać, przelewała na zwierzęta. Sama wielokrotnie powtarzała później „urodziłam się z ogromną potrzebą otrzymywania i dawania uczuć”.

Oddana do szkoły z internatem w Kent w Anglii dziewczynka początkowo była przerażona, lecz pobyt ten okazał się być dobrą lekcją samodzielności. Sama szkoła wydawała jej się nudna, były jednak zajęcia, które Audrey uwielbiała, takie jak na przykład taniec. To może nie szczęśliwe, ale spokojne dojrzewanie przerwał wybuch wojny. Mimo tragedii, jaka dotknęła rodzinę bezpośrednio (rozstrzelano wielu krewnych), matka starała się zapewnić córce po powrocie do Holandii dalszą edukację, a lekcję holenderskiego uzupełniała o zajęcia muzyki i tańca w konserwatorium w Arnhem.

„Jedyne, czego chciałam, to zostać baletnicą” - opowiadała po latach Audrey, a scena ją pokochała z wzajemnością. Jednak wojna odcisnęła swoje piętno na szczupłej sylwetce dziewczyny, a brak energii i słabe mięśnie nie wróżyły dobrze jej karierze tancerki. Ten wyrok niemalże wpędził Audrey w jedną z towarzyszących całemu jej życiu depresji.

Determinacja dziewczyny otwarła jej ostatecznie drzwi do szkoły w Londynie, założonej przez Marie Rambert, najbardziej wpływowej osobie w świecie brytyjskiego tańca klasycznego. Sceniczne życie przyniosło Audrey również miłość, pierwszą z wielu, w osobie aktora Marcela Le Bonie. Przełomem w karierze była sztuka „Sauce Piguante”, w której dostrzegł ją pisarz i reżyser Thorold Dickinson i filmowiec Mario Zampi. Jednocześnie Audrey zaczęła cieszyć się rozgłosem jako modelka w magazynach mody i czasopismach filmowych.

Wszystko to zachęciło Audrey do dalszego rozwoju i studiów teatralnych, a jej talent wkrótce zaczął przynosić kolejne zlecenia. Audrey Hepburn osiągnęła swoją pozycję, grając w filmach znanych do dziś, takich jak „Rzymskie wakacje”, czy „My Fair Lady”, a jej rola w słynnym „Śniadaniu u Tiffany’ego” przeszła do historii kina światowego. Jej życie to jednak nie tylko aktorstwo, ale i praca na rzecz UNICEF-u oraz liczne miłości. Po Marcelu Le Bonie pojawili się kolejni mężczyźni, a jej osoba wciąż kojarzona jest z dwoma mężami oraz znanymi kochankami, takimi jak Gregory Peck, Fred Astaire czy Gary Cooper.

Ciągła potrzeba miłości i akceptacji towarzyszyły jej przez całe życie, zbyt wcześnie przerwane przez rozprzestrzeniający się nowotwór. Tę kruchość Audrey i wrażliwość znakomicie oddał Spoto w swojej książce, tworząc rzetelny dokument, ale jednocześnie nie naruszając strzeżonej przez nią prywatności.

„Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn” wypełnione jest faktami z życia aktorki, fragmentami jej wypowiedzi, opowieściami otoczenia i zdjęciami tej zjawiskowo pięknej kobiety. Wszystko to sprawia, że pracę Donalda Spoto czyta się z wypiekami na policzkach i nie sposób się od niej oderwać. Tancerka, aktorka, kobieta - we wszystkich rolach Audrey była doskonała, podobnie jak jej biografia autorstwa Spoto.

la_pinguin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Nigdy nie byłam jedną z dziewcząt fascynujących się postacią Audrey Hepburn. Nie miałam jej podobizny na plakatach/kubkach/koszulkach itd. itp. I zawsze zastanawiałam się jak wielką osobowością musiała być, że ciągle, mimo iż od jej śmierci upłynęło ponad 20 lat, wzbudza tak ogromne zainteresowanie. Książka Donalda Spoto zaspokoiła moją ciekawość tylko częściowo (tylko że teraz zastanawiam się dla ilu z tych miłośniczek Audrey jest tylko ładną buzią z plakatu lub aktorką ze starego filmu, a ile rzeczywiście poznało jej życie).

Po raz pierwszy zagłębiłam się w biografię tej niezwykłej kobiety i przyznam, że wywarła na mnie wrażenie. Spoto opisuje życie Hepburn od jej najmłodszych lat. Pisze o rozbitej rodzinie, wojennym dzieciństwie spędzonym w Holandii, pomocy jaką 13-14- letnia dziewczynka niosła ruchowi oporu; o głodzie i ubóstwie, które stały się jej udziałem, a także o jej ogromnym marzeniu: tańczyć w balecie. Marzeniu, które nie mogło zostać zrealizowane.

Poznajemy Audrey Hepburn jako córkę, która nie otrzymuje wsparcia od matki, modelkę czy początkującą aktorkę, niepewną siebie i uczącą się dopiero zawodu. Towarzyszymy jej od jej pierwszego występu na scenie. Obserwujemy wzloty i porażki. Dostrzegamy jak kolejne role i kolejni ludzie zmieniają ją.

Zaskoczyła mnie przede wszystkim ogromna siła Audrey, połączona z, równie ogromną, niepewnością i samotnością, a także jej ogromna potrzeba miłości i posiadania rodziny, która determinowała wiele jej czynów. Nie spodziewałam się również, że osoba, która od tylu lat jest idolką kolejnych pokoleń kobiet była tak skryta i skromna. Zaimponowało mi poświęcenie Audrey dla inicjatyw prowadzonych przez UNICEF. W jej działalności widać było prawdziwą pasję i wiarę w to co robi.

"Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn" to druga biografia gwiazdy filmowej, napisana przez Donalda Spoto, jaką miałam okazję przeczytać. Po raz kolejny stworzył on książkę, która opowiada o charakterze danej osoby, jej wyborach, rzeczach dla niej ważnych, a jednocześnie nie zagłębia się w intymne szczegóły z jej życia. Nie ma w niej nachalnego wchodzenia z butami w czyjąś prywatność. Dzięki temu nie musiałam czuć się jak podglądacz. Tą biografią Spoto utwierdził mnie w przekonaniu, że potrafi stworzyć idealnie wyważoną książkę, w której romanse bohaterki nie przesłonią tego kim ona była, a jednocześnie czytelnik nie będzie miał wrażenia, że trzyma w rękach coś, co poddano cenzurze.

Biografia Audrey Hepburn to doskonała lektura nie tylko dla tych, którzy są fanami aktorki. To również okazja na podpatrzenie świata sprzed pół wieku. Polecam gorąco.
Elina44 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Dla mnie miłośniczki "starych filmów" m. in. tych z Audrey przeczytanie tej książki było przyjemnością. Jest to biografia świetnie napisana i opatrzona zdjęciami. W żadnym razie nie jest nudna, wręcz przeciwnie bardzo szybko i fajnie się ją czyta. Ciekawie i barwnie opisuje zarówno życie prywatne i zawodowe Audrey Hepburn m. in. poprzez ciekawostki i anegdoty. Książka ma twardą oprawę, duży format i litery dlatego jest wygodna w użytkowaniu. Będzie świetnym prezentem dla fanów tamtego kina i kina w ogóle, fanów samej Audrey oraz tych którzy chcą poznać jak wyglądało życie i praca gwiazd tamtych czasów.
Birgitta Linia koment
Przeczytane:2013-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,