Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Oczy Marzanny M.

Grażyna Jeromin-Gałuszka

Ocena ( 5 osób )
5.2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-05-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7469-749-1
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

No i druga książka Grażyny Jeromin-Gałuszki okazała się kompletną klapą. W zeszłym roku powieścią „Złote nietoperze” wygrała autorka konkurs literacki „Kolory życia”. Wtedy ujęła czytelników swoistym, lekko surrealistycznym, onirycznym utworem z niebanalnymi rozwiązaniami fabularnymi. Poetycka narracja i powiew świeżości – między innymi to decydowało o sukcesie. Teraz w białej serii Prószyńskiego (to cykl romansów dla kobiet) wydana została powieść „Oczy Marzanny M.” – literackie nieporozumienie.

 

Cztery koleżanki ze szkolnych lat: Ramona, Kamila, Julia i Magda – od dwóch dekad spotykają się regularnie co pięć lat. Dzielą się wtedy swoimi sukcesami i szczęściem. Przyjaźń, która przetrwała próbę dorosłości, okazuje się jednak zadziwiająco nieszczera. W życiu kobiet przez dwadzieścia lat wydarzyło się wiele złego. Jedna z nich jest obsesyjnie uporządkowana, inna niewłaściwie lokuje uczucia, kolejna bohaterka także przeżywa sercowe rozterki. Ale żadna z nich nawet się nie spodziewa, jak skończy się spotkanie – wydawałoby się rutynowe. Strzał w kierunku werandy, na której siedzą przyjaciółki, dosięgnie jednej z nich. Andrzej Leski, prowadzący śledztwo, nie będzie miał łatwego zadania: musi nie tylko odkryć prawdę, ale też przedrzeć się przez wszelkie próby zafałszowania rzeczywistości. Co w tym wszystkim robi tytułowa Marzanna M.?

 

Tym razem Jeromin-Gałuszka stawia na tanią sensację i romanse rodem z tasiemcowych seriali. To ostatnie byłoby może i pochwałą, skoro autorka współtworzyła scenariusz jednego z seriali telewizyjnych, ale w tym wypadku nie udało się jej przekuć tego doświadczenia na literaturę. Papierowe, płaskie i sztuczne postacie zaludniają tę książkę. Każda przygoda jest tu do bólu schematyczna. Jeromin-Gałuszka snuje poszczególne nitki-wątki, ale w pewnym momencie gubi się w nich i wszystkie splątuje w jeden koszmarny węzeł, z którego już nie potrafi się wyplątać. Autorka popełnia w tej książce wszystkie błędy, jakie były do popełnienia. Stawia na wyraziste emocje, zapominając o sensie całości. Próbuje pokazać dramaty bohaterek – a wychodzi jej, zupełnie niechcący, fabuła, która może tylko budzić śmiech. Zachowuje się jak dziecko, które dopiero co nauczyło się pisać i chce się wykazać – przez to sprawia wrażenie, jakby pierwszy raz w życiu układała powieść. Tak na przykład w dwóch kolejnych rozmowach-przesłuchaniach wykazuje autorka kłamstwa jednej z postaci. Ma to być chytre i pomysłowe, jest dziecinne, zbyt przejrzyste i przewidywalne, żeby robiło wrażenie.

 

Tam, gdzie chce Jeromin-Gałuszka dosięgnąć idealnego kryminału, tworzy jego nieudaną karykaturę. Tam, gdzie chce sprostać wymogom romansu, układa mimo dobrych chęci jego parodię. Wyraźnie ta książka autorce nie wyszła – może przypadnie do gustu zagorzałym wielbicielkom nieudanych tasiemców – tylko czy takie istnieją? Nawet w powieściach rozrywkowych najniższych lotów przydałoby się dbać o jakość, choćby z szacunku dla czytelniczek. Wierzę mimo wszystko, że Grażyna Jeromin-Gałuszka przezwycięży te fabularno-narracyjne kłopoty i w następnej książce nie będzie już tak naiwna i przewidywalna. Mam nadzieję, że nie zapętli się we własnych pomysłach, że stworzy coś oryginalnego i wartego uwagi. Nie ulega wątpliwości, że czegoś tu zabrakło. Może tej iskry, która z boleśnie przeciętnego tekstu zrobi arcydzieło. Faktem jest, że zabrakło, bo tę akurat autorkę stać na dużo więcej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,polskie czytanie,
To mój pierwszy kontakt z twórczością p. Gałuszko. I jak dla mnie bardzo udany. Kobieca powieść, ale pozbawiona "łopatologicznych" treści i postaci.
Cztery przyjaciółki Julia, Magda, Kamila i Ramona co pięć lat spotykają się w domu Julii. Spędzają ze sobą weekend, podczas którego opowiadają o swoich idealnych mężach i dzieciach. Podczas jednego ze spotkań pada strzał, Julia zostaje ranna. Zapada w śpiączkę. Czas oczekiwania na wybudzenie sprzyja poznaniu prawdziwych historii dziewczyn.
Bardzo dobrze opowiedziana historia, bez zbędnego patosu z ciekawymi postaciami.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2015-09-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki - 2015,Obyczajowe,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2008-11-23, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Oczy Marzanny M. Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Oczy Marzanny M. Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Oczy Marzanny M. Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Oczy Marzanny M. Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Oczy Marzanny M. Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów