Recenzja książki: Odlotowo

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dzieciństwo zaliczane jest do najpiękniejszych i najbardziej beztroskich okresów życia. Jednak jest to również czas nauki, która w tym wieku realizuje się poprzez różne formy zabawy. Jedną z metod skutecznego przekazywania wiedzy w sposób twórczy, są treści zawarte w dostosowanych do wieku dziecka książeczkach. Naprzeciw oczekiwaniom młodego czytelnika wyszło Wydawnictwo Wilga, dzięki któremu z książeczką Odlotowo mają możliwość zapoznać się szczególnie chłopcy. Każdy z nich bowiem za punkt honoru obiera dokładną znajomość wszelkich pojazdów mechanicznych, zwłaszcza zaś tych, których nie mogą dotknąć ani zobaczyć z bliska.

Michał Nowakowski, doskonale rozumiejąc, co dla chłopców ma wielkie znaczenie, przedmiotem swych „pisarskich pokazów” uczynił samoloty. Wraz z nim ciekawy świata młody czytelnik udaje się na lotnisko Odlotowo, gdzie ma okazję przyjrzeć się wspaniałym latającym maszynom. Każda z nich wygląda inaczej, różniąc się od pozostałych budową, wielkością, wyglądem, kolorem oraz przeznaczeniem. Wśród „bohaterów” jest malutki, szybki i niezwykle zwinny „Skrzydełko”, mający lęk wysokości „Śmigiełko”, ciężki transportowy Boeing „Pan Odlotek”, pełniący rolę mechanika pokładowego „Smaruś”, przewożący ważne osobistości „Vipek” oraz niezbędny w krytycznych sytuacjach helikopter „Pigułka”.

Czytające lub słuchające dziecko uczestniczy w aktywnym życiu „mieszkańców” lotniska. Autor barwnie przedstawił nieprzyjemny w skutkach przelot trafionego piorunem „Skrzydełka”, nieuzasadnione pretensje chwilowo odsuniętego od przeglądu „Vipka”, ratunkową działalność „Pigułki”, godną pozazdroszczenia dokładność „Smarusia” w wykonywaniu swoich obowiązków, a także spryt i współdziałanie małych samolotów. Wszystkie wydarzenia zostały przedstawione w taki sposób, by dziecko zrozumiało oraz zapamiętało, jak ma postępować i czego unikać.

Książeczka Odlotowo napisana jest w sposób bardzo interesujący. Na wewnętrznych stronach okładek zostały przedstawione wizerunki samolotów wraz z ich rzeczywistymi symbolami. Kolorowe i sympatyczne ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza pokazują, jak wygląda wieża kontrolna, hala odlotów i przylotów, hangar oraz pas startowy. Dziecko uczy się również, na czym polega praca osób zatrudnionych w przemyśle lotniczym. Twarda okładka i kartki nieco grubsze od przeciętnych pozwalają na korzystanie z lektury bez ograniczeń. Książeczka przeznaczona jest dla dzieci młodszych, ich rodziców, a także nauczycieli pracujących w przedszkolu oraz w młodszych klasach szkoły podstawowej. Stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną, z której warto skorzystać.

Kup książkę Odlotowo

Zobacz opinie o książce Odlotowo