Recenzja książki: Odsłony, czyli rozmowy z córką

Recenzuje: Justyna Gul

Tylko razem z córką

Więź matki z córką jest jedną z najsilniejszych, ale i najbardziej problematycznych i konfliktogennych. Kluczem do zachowania tej pięknej relacji jest komunikacja, a dokładnie autentyczna rozmowa „od serca”. To wzajemne odkrywanie się na nowo matki i córki jest niezwykle interesującym, choć nie zawsze przyjemnym doświadczeniem. O roli dobrego porozumiewania się piszą Hanna Hamer i Magdalena Hamer, a publikacja „Odsłony, czyli rozmowy z córką” jest bodźcem do zastanowienia się nad wzajemnymi relacjami, podobieństwami i różnicami oraz koniecznością ich zaakceptowania. Autorki prowokują nas do odpowiedzi między innymi na pytania dotyczące odmiennych punktów widzenia, różnorodności odczuć i myśli oraz tego, czy różnice temperamentów mogą doprowadzić do wzajemnej niechęci. Hanna i Magdalena Hamer zapraszają do lektury osoby "które lubią się cieszyć życiem, czuć je głęboko, a także przystanąć i zamyślić się na chwilę". To nie tylko książka dla matek i córek, ale i wszystkich zainteresowanych zgłębianiem więzi międzyludzkich i przemian kulturowych, jakie obserwujemy w dzisiejszych czasach. Porozmawiamy zatem o miłości oraz o tym, kim matka i córka są dla siebie wzajemnie. Autorki poruszają także temat przyjaźni, wolności (rozumianej jako pułapka bądź możliwość), poszukują także rozwiązania zagadki mężczyzn i tego, do czego właściwie nam, kobietom, są potrzebni.W relacji rodzic- dziecko nie sposób było uniknąć tematu kontroli i władzy całkowitej, zakładania masek oraz prawdy i kłamstwa. Porozmawiamy także na zbyt rzadko poruszany w domach temat wychowania seksualnego, co pozwoliłoby odsłonić jego subtelną wymowę, a nie utrwalać wszechobecny w mediach komercyjny i konsumpcyjny akt. Hanna z Magdaleną dyskutują również o młodych dorosłych zachowujących się jak dzieci, nie wchodzących w tę dorosłość ze strachu przed smutkiem, zmęczeniem i przyjęciem jakiejkolwiek odpowiedzialności, a także o poszukiwaniu własnej drogi. Próbują też odpowiedzieć na pytanie, czy coś takiego w ogóle istnieje. W „Odsłonach…” znajdziemy również rozważania na temat tolerancji, obsesji odchudzania prowadzącej do alienacji i wyniszczenia organizmu, oswajania śmierci jako naturalnej konsekwencji życia i wielu innych, problematycznych i kontrowersyjnych kwestii. Dodatkowo do książki został dołączony spis lektur, który pozwala nam sięgnąć po dodatkowe pozycje w celu zgłębienia interesującego nas zagadnienia, a grupy tematyczne, w które zebrano propozycje książkowe znacznie nam to ułatwią. Książka Hanny i Magdaleny Hamer wyrasta wokół zagadnienia komunikacji i dobrego porozumienia, stanowiących trzon poprawnych, a nawet zażyłych więzi pomiędzy matką a córką. Autorki nie boją się trudnych, niekiedy bolesnych tematów, ich wypowiedzi płyną z serca, odkrywając prawdziwą naturę. Doświadczenia życiowe matki - wykładowcy między innymi w Szkole Wyższej  Psychologii Społecznej w Warszawie i córki, zawodowo zajmującej się coachingiem, pozwalają nam szczerzej spojrzeć na problemy i poszukać analogii w swojej codzienności. Książka inspiruje do przemyśleń, wyciągania wniosków, a nawet zmiany postępowania, choć przede wszystkim - do rozmowy. Takiej „od serca”, jaką tylko może odbyć matka z córką.

Kup książkę Odsłony, czyli rozmowy z córką

Zobacz opinie o książce Odsłony, czyli rozmowy z córką
Odsłony, czyli rozmowy z córką
Hanna Hamer, Magdalena Hamer