Recenzja książki: Odwaga zawierzenia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Z pewnością niewielu jest ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o świętym Piotrze. Najstarszy z apostołów przez samego Chrystusa został powołany do pełnienia roli Jego następcy na ziemi. Chociaż w ważnym dla chrześcijan momencie trzykrotnie zaparł się umiłowanego Mistrza, w mocy pozostaje udzielona mu przed wiekami władza pasterska. W książce Odwaga zawierzenia kardynał Carlo Maria Martini zawarł oparte na życiu świętego Piotra cenne refleksje, które w naukach rekolekcyjnych skierował do kapłanów i osób konsekrowanych. Właśnie oni zobowiązani są do nieustannego rozważania kolejnych etapów drogi powołania.

Na całość składa się dziesięć medytacji. Ponieważ pierwsza i ostatnia są niczym klamra, szczelnie spinająca całe życie człowieka wszystkich czasów i narodów, dlatego sięgający po lekturę nie powinien czytać wybiórczo. Rozpocząć należy od przemyśleń skupiających się na głębokości wiary Piotra przed decydującym spotkaniem z Jezusem, a dopiero potem stopniowo pokonywać kolejne etapy wewnętrznego wzrostu. Przewracając karty książki, można się przekonać, że uczestnicy rekolekcji mieli szczęście zrozumieć, jak ważne jest otwarcie się na działanie łaski; poznanie grzechu i Bożego przebaczenia; wyrażenie zgody na stawanie się uczniem oraz pogłębianie zażyłości z Jezusem; uświadomienie przemijalności i związane z tym zbliżanie się ku wieczności. Nie zabrakło również refleksji dotykających kapłaństwa, niesprawiedliwości i przemocy, radości wiary oraz życia Kościoła.

W książce Odwaga zawierzenia główne tytuły zostały opatrzone pytaniami skierowanymi przez rekolekcjonistę wprost do świętego Piotra. Treść poszczególnych rozdziałów jest z kolei odpowiedzią obszerną, wyczerpującą, zawierającą wątki duchowe i rozumowe, opartą na osobistych przemyśleniach kardynała Martini. W rozważaniach wykorzystano fragmenty modlitw oraz tekstów biblijnych Starego i Nowego Testamentu (cytaty wraz z siglami), które doczekały się zarówno przesłanek, jak i pewników. Podano mnóstwo wskazówek praktycznych, myśli do kontemplacji, przeanalizowano propozycje Ojców Kościoła, filozofów, teologów i literatów, skupiono się nad badaniami egzegetów biblijnych. Przypisy – choć nieliczne – mogą posłużyć jako dodatkowa pomoc zainteresowanym.

Chociaż publikacja Wydawnictwa WAM jest lekturą specjalistyczną, z powodzeniem mogą korzystać z niej osoby nie konsekrowane. Napisana w sposób przejrzysty, językiem przystępnym, pozwala z pełną odpowiedzialnością ustosunkować się do chrześcijańskiego powołania. Jest to więc lektura dla każdego, komu na sercu leży osobisty, duchowy wzrost.

Kup książkę Odwaga zawierzenia

Zobacz opinie o książce Odwaga zawierzenia
Odwaga zawierzenia
kard. Carlo Maria Martini SJ