Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa

J. R. R. Tolkien

Ocena ( 9 osób )
4.8
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011-07-07
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-241-4008-4
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Baśń to opowieść, która albo w pełni wykorzystuje motyw Krainy Czarów, albo doń tylko nawiązuje” – taką definicję baśni przytacza John Ronald Reuel Tolkien w jednym ze swoich esejów, notabene zamieszczonym jako dodatek w fascynującej książce „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”. To zbiór pięciu napisanych z wielkim rozmachem historii, które staną się doskonałą rozrywką nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych miłośników książek fantasy.

„Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa” otwiera najdłuższe w całym zbiorze opowiadanie „Łazikanty” traktujące o przygodach zaczarowanego pieska-zabawki. Tolkien stworzył tę historię, gdy podczas spaceru na plaży jeden z jego synów zgubił zabawkę. Opowieść o perypetiach niesfornego Łazikantego jest doskonałym opowiadaniem kierowanym właśnie do dzieci. Liczne fantastyczne przygody – wyprawa na Księżyc i w morskie głębiny oraz czyhające na pieska niebezpieczeństwa ukażą maluchom fascynujący świat baśni i przy okazji wpoją im wiele prawd rządzących światem w sposób absolutnie nienarzucający się. Podobny wydźwięk posiadają opowiadania „Gospodarz Giles z Ham” oraz „Kowal z Przylesia Wielkiego”, aczkolwiek dostrzec już w nich można wiele aluzji do „Silmarillionu” czy „Hobbita”. W historiach tych na pierwszy plan wysuwają się smoki i elfy, podczas gdy towarzyszami przygód Łazikantego byli raczej czarodzieje. Pozostałe dwa opowiadania zamieszczone w tomie „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa” wydają się być przeznaczone raczej dla starszych fanów twórczości Tolkiena. „Przygody Toma Bombadila” to zbiór szesnastu wierszowanych opowieści zarówno o samym Tomie Bombadilu jak i ludowych piosenek śpiewanych przez hobbitów. Znaleźć wśród nich można wiersz o kocie czy słoniu, jak i podniosłą pieśń o statkach elfów płynących do Valinoru. Historia ostatnia „Liść, dzieło Niggle’a” to metaforyczna opowieść z pogranicza jawy i snu mówiąca o godzeniu się z własnym losem i pogodnym kroczeniu ku śmierci.

Zamieszczone w zbiorze historie po raz kolejny dowodzą, jak ponadczasowa jest twórczość Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Przez proste opowiadania przeznaczone przede wszystkim dla dzieci przebija kunszt, jakiego pozazdrościć autorowi mogą najwybitniejsi twórcy literatury dziecięcej. Tolkien w swoich opowiadaniach czytelnikowi się nie narzuca – powoli snuje historię, stopniowo budując napięcie. Autor zna także granice dobrego smaku – zwłaszcza w historiach dla dzieci. Opisywane bitwy, choć biorą w nich udział waleczni i odważni rycerze, wcale nie są brutalne czy krwawe. Sporo miejsca w swoich opowiadaniach poświęcił autor także na humor i żart, a i te także są z najwyższej półki. Tolkien unika banalnych rozwiązań, każda z jego historii jest nietuzinkowa, zakończona zaskakującym morałem.

Opowiadania umieszczone w „Opowieściach z Niebezpiecznego Królestwa” powstawały stopniowo. Pisane były przede wszystkim z myślą o synach Tolkiena, jednak z czasem przedrukowano je dla czasopism, a także wydano w formie książkowej. Niektóre natomiast, jak w przypadku „Przygód Toma Bombadila”, powstawały niejako na zamówienie społeczne, choć często pisane były przez autora na skrawkach papieru czy marginesach notatek. Bez względu jednak na genezę opowiadań, należy przyznać, że każde z nich odzwierciedla niezwykłe zamiłowanie autora do kroczenia ścieżkami ku Krainie Baśni.

„Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa” opatrzone są pięknymi, czarno-białymi ilustracjami autorstwa Alana Lee. Delikatna linia i cienka kreska doskonale współgrają z kruchością historii o Tomie Bombadilu czy Niggle’u. Jednak jedyny zarzut, jaki można postawić publikacji, to fakt, że miejscami, zwłaszcza przy opowiadaniu „Gospodarz Giles z Ham”, szata graficzna jest zbyt „poważna” i „dorosła” jak na historię dla dzieci.

Całość jest doskonałym, aczkolwiek nie do końca spójnym dowodem geniuszu Tolkiena. Opowiadania czyta się z niesłabnącym zapałem, oczekując niespodziewanych, często zabawnych zwrotów akcji. Warto zatem odłożyć na później „Władcę Pierścieni” i poznać tę zapomnianą, wręcz niszową gałąź twórczości pisarza, której jednak autor poświęcił wiele lat pracy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Na zakończenie roku, w ramach zmiany nastroju po poprzednich lekturach sięgnęłam po Tolkiena. To nie Hobbit, nie Władca Pierścieni tylko opowiadania i wiersze, których powstanie związane jest z opowieściami na dobranoc i zabawkami dzieci. Są jednak smoki, olbrzymy, mój ukochany Tom Bombadill, Jagoda córka Rzeki....
Do poduszki i jako zachęta by powrócić do Hobbita i trylogii
Antoninka plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Magiczna książka - tekst i ilustracje.
agab78 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ogromnie jestem ciekawa tej książki!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Yenna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - literatura młodzieżowa,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
Nudhar Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Asteria Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Tolkien,
iwan Linia koment
Przeczytane:2011-09-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa Mój obrońca
Jodi Ellen Malpas
Okładka - Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa Dziewczyna w ciemności
PAUW MARION
Okładka - Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa Sacrifice
Sharon Bolton
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów