Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Paddington się krząta

Michael Bond

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-09-24
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-240-1262-6
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa

Czasami na rynku księgarskim pojawiają się książki, których już kilka lat później właściwie nie da się czytać. Na szczęście nie należy do tej grupy cykl książek Michaela Bonda, opowiadający o przygodach pociesznego Paddingtona – niedźwiadka z mrocznych zakątków Peru.

 

Opublikowaną niedawno książkę „Paddington się krząta” nie tylko czyta się z ogromną przyjemnością, ale też można powracać do niej wielokrotnie, przypominając sobie kolejne przezabawne epizody z życia niedźwiadka. Tematyka opowieści zebranych w zbiorku „Paddington się krząta” mocno związana jest z pracami domowymi. Gdy nadchodzi sroga zima, główny bohater musi zmierzyć się z problemem zamarzniętej wody w rurach, nieco później oczyści zabrudzone beczki w fabryce, a wiosną zrobi generalne porządki i zmierzy się z brudnym kominem. Ponadto niedźwiadek dołączy do drużyny ważnego meczu krykieta, wyruszy na tajemniczą przejażdżkę i wybierze się nad morze. A wszystko to uczyni z charakterystycznymi dla siebie wdziękiem, pomysłowością i… całkowitą nieporadnością.

 

Jak zawsze w książeczkach Michaela Bonda wszechobecny jest humor. Wiele z opowieści wyciśnie czytelnikom z oczu łzy radości – nie będzie to jednak śmiech rubaszny, prymitywny, lecz inteligentny dowcip i humor sytuacyjny na najwyższym poziomie. Przyczyną zabawnych sytuacji niemal zawsze jest tytułowy bohater. Kiedy Paddington zjawia się w jakimś miejscu, od razu wiadomo, że będą kłopoty. A jednak jego pomysłowość – i pomysłowość autora – niejednokrotnie czytelników zaskoczą. Na początku wielu scen szybko orientujemy się, że sytuacja zmierza ku przezabawnemu zakończeniu, a jednak zwykle Michael Bond potrafi nas zaskoczyć ostatecznym rozwiązaniem sytuacji.

 

Paddington bowiem podchodzi do świata jak małe dziecko. Chętnie mierzy się nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami, jednak bardzo często nie potrafi przewidzieć konsekwencji swoich czynów. Jest bystry, inteligentny, ale czasami kojarzenie faktów przychodzi mu z ogromną trudnością. Na przykład próbując podważyć beczkę stojącą u podstawy wielkiej piramidy, gdy słyszy niebezpieczne grzmoty, zamiast spróbować podejść do problemu w inny sposób, przyspiesza tylko pracę, by… zdążyć przed burzą. Takich perełek jest w książeczce Bonda o wiele więcej, a ich wyszukiwanie stanowić będzie dla każdego czytelnika ogromną przyjemność. Ostatnie opowiadanie w zbiorku stanowi jakby podsumowanie dotychczasowych przygód wszystkich części cyklu. Spotykamy tu niemal wszystkich przyjaciół i znajomych Paddingtona.

 

Jest zabawnie – jak zwykle – ale na ostatnich stronach książki pojawia się wiele refleksji. Autor mówi o przyjaźni i więzi, jaka wywiązała się między niedźwiadkiem a jego gospodarzami i opiekunami – jego przybraną rodziną. Wydaje się, jakby autor pragnął w pewien sposób swój cykl zwieńczyć, jednak ostateczna deklaracja włożona w usta Paddingtona daje nadzieję na ciąg dalszy i na nowe, jeszcze bardziej zabawne przygody niedźwiadka.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów