Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pamiętam cię

Yrsa Sigurdardóttir

Ocena ( 9 osób )
4.8
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2012-06-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7758-197-1
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: alison2

Połączenie kryminału z horrorem to mieszanka, która przyspiesza bicie serca niejednego czytelnika. Właśnie na taką kombinację zdecydowała się znana islandzka pisarka, której nazwiska większość z nas nie odważyłoby się przeczytać na głos - Yrsa Sigurdardóttir. Jej książka Pamiętam cię to dwie równolegle prowadzone historie. 

Pierwsza z nich zdaje się być klasycznym horrorem. Trójka bohaterów przybywa do opuszczonej islandzkiej osady, by wyremontować stary dom. I choć jest on od dawna jest opuszczony, wszystko wskazuje na to, że ich obecność komuś przeszkadza. Dziwne hałasy, mokre ślady, a nawet muszelki ułożone w konkretne słowo nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Komuś bardzo zależy na tym, by opuścili to miejsce i aby tak się stało, gotów jest on posunąć się do bardzo drastycznych czynów... 

Drugi wątek zdecydowanie bardziej przypomina niezły kryminał. W niewielkim miasteczku, w przedszkolu doszło do włamania. Co prawda, zarówno okna, jak i drzwi pozostały nieuszkodzone, jednak wnętrze wygląda tak, jakby właśnie przeszło tamtędy tornado. Dodatkowo sprawca wymalował na ścianach pewne słowa. W dochodzenie zostaje zaangażowany psychiatra, zatrudniony od niedawna w miejscowym szpitalu. Do miasteczka przybył całkiem niedawno, by uciec od bolesnych zdarzeń z przeszłości. Mężczyzna od dawna przeżywa zaginięcie swojego malutkiego syna. Możecie sobie więc wyobrazić jego reakcję, gdy jeden z pacjentów przywołuje w pamięci podobny akt wandalizmu w przeszłości. Owo zdarzenie poprzedziło zaginięcie innego małego chłopca... 

Początkowo można być sceptycznie nastawionym do pierwszej historii. Motyw starego, opuszczonego domu, do którego trafia grupka osób, by przeżyć koszmar swojego życia, to chyba najbardziej ograna historia rodem z horroru. Tym milej zaskakuje to, w jaki sposób autorka rozwinęła ten wątek. Udało jej się stworzyć naprawdę zgrabnie napisaną, trzymającą w napięciu, zaskakującą historię. Nie ma tu litrów krwi, za to nie brakuje dreszczyka emocji i momentami prawdziwego strachu. 

Kryminalna zagadka również zostaje sprawnie rozpracowana przez psychiatrę, który zagląda do najciemniejszych zakamarków duszy. Gdy okazuje się, że sprawa będzie dla niego bardziej osobista, niż mógłby przypuszczać, całość nabiera zupełnie nowych barw. Momentów zaskoczenia nie brakuje, a chyba największym z nich jest chwila, w której oba wątki się łączą.

Pamiętam cię nie tylko spełniło moje oczekiwania, ale wręcz je przerosło. Naprawdę dobrze przemyślana, wielowątkowa, wielopłaszczyznowa historia, w której nie brakuje całej palety emocji, jakiej spodziwamy się, sięgając po horror czy kryminał. Bardzo interesująco nakreślona postać psychiatry, ale też osób z jego najbliższego otoczenia. Wreszcie - wydarzenia, które odcisną piętno w pamięci człowieka na wiele lat. Czy można chcieć więcej? 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MeaCulpa plusminus Linia koment

Dwie przerażające historie. Tajemnica,  która je połączy. Czy duchy przeszłości wypełzną na powierzchnią, pragnąc zemsty? Frayer jest psychiatrą na prowincji. Przeniósł się ze stolicy zaraz po rozwodzie z żoną, która  popadła w obłęd spowodowany zaginięciem ich syna, Benniego. Na  wyludnioną wyspę przyjeżdżają trzech znajomych,  Gardar ze swoją żoną Katrin oraz ich przyjaciółka Lif  ze swoim psem. Postanowili odbudować stary dom i przerobić go na hotel.Powieść zaczyna się od aktu wandalizmu w przedszkolu, który, jak się później okazuje, jest identyczne jak włamanie sprzed kilkudziesięciu lat. Dagna, policjantka zajmująca się tą sprawą sprowadza Frayera na miejsce, by pomógł ustalić profil psychologiczny sprawcy. Jedna na nic zdaje się jego pomoc. Po tym wydarzeniu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Lekarz wraz z policjantką będą próbować rozwiązać zagadki sprzed laty. Natomiast na wyspie też nie dzieje się najlepiej. Chwilę po przyjeździe bohaterowie zaczynają doświadczać siły nadprzyrodzonej. Kim okaże się tajemniczy chłopiec prześladujący całą czwórkę? Czy Frayer odnajdzie syna? Ilu jeszcze ludzi musi zginąć, by prawda wyszła na jaw?
Książka ma swój urok, to muszę przyznać. Po "Pamiętam Cię" sięgnęłam przez sentyment do autorki, który rozwinął się, gdy parę lat temu sięgnęłam po powieść "Weź moją duszę". Przeczytałam ją tyle razy, iż wyuczyłam się wielu wątków na pamięć. Wiedziałam już co się w którym miejscu znajduje. I przyznam szczerze, że i tym razem nie zawiodłam się. Yrsa doskonale manewruje uczuciem strachu, napełnia czytelnika niepokojem i niezdecydowaniem. Kiedy na jaw wychodzą kolejne sekrety bohaterów jestem w ciężkim szoku. Dodatkowo powieść została stworzona na zasadzie: jeden rozdział przypada jednej historii i tak do końca przeplatają się losy Frayera oraz trójki przyjaciół. A co jest w tym wszystkim najlepsze? Każdy rozdział kończy się w najmniej odpowiednim momencie, chwili zgrozy lub zagadki, przez co nie można oderwać się od czytania, koniecznie trzeba wiedzieć co dalej. Dlatego też dla tej Pani wielkie brawa za budowanie napięcia i nieodpartej chęci dalszej lektury. Dodatkowo moją grozę potęgował fakt, że za czytanie wzięłam się po obejrzeniu horroru, późnym wieczorem, sama w pokoju. Polecam książkę ludziom o mocnych nerwach, nieustraszonych bądź lubiących się bać. 

Opis znajduje się również na blogu: www.zksiazkadolozka.blogspot.com

Azzmon plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książek 2016,Przeczytane,
Kolejna dobra powieść tej islandzkiej autorki. Chyba uzależniłem się od klimatu panującego w jej książkach. Tym razem to horror, i to bardzo dobry horror. Nieszczęśliwe sploty wydarzeń sprzed lat dają o sobie znać na jednej z wysepek Islandii. Mrok, mróz i niesamowity klimat. Mógłby z tego być całkiem niezły film.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Książka na pograniczu horroru i kryminału, gdzie tajemnica z przeszłości łączy się z teraźniejszością. Dokładnie to, co lubię najbardziej. Historia bardzo wciąga i trzyma w napięciu. Nie mogłam się oderwać i zarwałam wieczór.
jenny777 plusminus Linia koment
Jest taki jeden film. "Wyspa tajemnic". Mroczno w nim od samego początku. A atmosfera jest w nim bardzo duszna. Do tej pory w mojej głowie tłucze się muzyka z filmu. Do tej pory pamiętam niemal każdy kadr. Autorka powieści "Pamiętam cię" tworzy bardzo podobny klimat. Cały czas coś się czai. I wiadomo, że w końcu nastąpi dramatyczny wybuch. Ale emocje nie opadają. Nerwy czytelnika napięte są jak struna. Napięcia nie można się pozbyć. Nawet czytając książkę podczas przejazdu komunikacją miejską.

Czytelnika w garści trzyma kilka mrocznych tajemnic. Od czasu do czasu można samemu wejść na pewne ścieżki i domyślić się paru spraw, zanim jeszcze autorka je odkryje. Ale nie jest to ważne. Bowiem Yrsa tak skonstruowała powieść, by nie móc się od niej oderwać. Losy ojca, któremu zaginął syn i trójki przyjaciół spisuje naprzemiennie. A każdy rozdział kończy tak, że nie ma mowy, by książkę odłożyć na lepszą chwilę. Od samego początku atmosfera robi się coraz bardziej gęsta. Narasta i narasta. I nawet na chwilę nie można zaciągnąć się łagodniejszym powietrzem. Nie jestem z tych, którym wystarczy zwykłe bu! by mocno przestraszyć. Ale "Pamiętam cię" jest tym typem powieści, podczas czytania której mimowolnie zaczniemy nasłuchiwać dziwnych odgłosów we własnych czterech ścianach.
Domi__T plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
Zginęło dwóch chłopców, jeden współcześnie - Bennie, drugi przed laty - Bernodus. Ktoś włamał się do przedszkola Benniego i pozostawił na ścianach takie same napisy jakie pojawiły się w szkole Bernodusa po jego zniknięciu.
Równocześnie na pobliskiej opuszczonej wyspie osiedla się troje przyjaciół. Po pewnym czasie okazuje się, że nie są sami.
"Pamiętam cię" to pierwsza z książek Yrsy Sigurdardottir, którą przeczytałam. Bardzo przypadła mi do gustu. To mroczna ale tez melancholijna powieść z dreszczykiem.
elizak plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Dreszczowiec,Mam,
A miało być tak strasznie... No właśnie, miało być.

Autorka naprzemiennie prowadzi dwa wątki, które pod koniec się łączą. Mamy zatem trójkę przyjaciół, którzy kupili stary dom. Planują go wyremontować i urządzić pensjonat. Dom stoi w opuszczonej przed laty osadzie, do której (a jakże!) dostać się można tylko drogą morską. Nie ma tam prądu i (oczywiście) zasięgu. Brzmi banalnie? Druga historia, to opowieść o psychiatrze, który kilka lat temu stracił w niewyjaśnionych okolicznościach synka. Chłopiec zaginął, nigdy go nie odnaleziono.

Z początku powieść nuży. Irytuje urywanie wątku w momencie, gdy już prawie zaczynało się coś dziać. Brakuje pełnokrwistych postaci. Trudno doszukać się porządnej, przerażającej sceny. Myślę, że zakwalifikowanie "Pamiętam Cię" do kategorii horror, to spore nadużycie. Niestety, tu nie straszy ani skrzypiąca podłoga, ani pojawiające się na podłodze przedmioty znikąd. Szczerze mówiąc bałam się tylko, że może zostać już tak do końca. Ku mej uldze wątki bardzo zgrabnie się połączyły. Zakończenie jest logiczne i spójne. Za to duży plus. Pomysł na całą historię ciekawy. Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że można było z niej wycisnąć sporo więcej.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Rudejblog Linia koment
Przeczytane:2016-02-12, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
renia0310 Linia koment
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sil Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów