Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci

Irvin D. Yalom

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2008-02-15
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-60747-11-7
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: IlonaAnoli

W książce Patrząc w słońce autor, emerytowany profesor psychologii, analizuje lęki przed śmiercią i sposoby radzenia sobie z nimi. Można w niej również znaleźć jego osobiste przemyślenia, a także historie pacjentów, które doskonale podkreślają charakter książki. Dzięki temu możemy skonfrontować się z problemem śmierci. Jedni w ogóle nie zwracają na nią uwagi, a inni przeżywają ogromny lęk, który nie pozwala ruszyć im naprzód. Ciągła myśl o śmierci sprawia, że w życiu przestaje się liczyć cokolwiek innego.

 

W publikacji znalazło się siedem rozdziałów, zaś autor opisuje w nich lęki i doświadczenia związane ze śmiercią, ale też wskazuje, jak ważne jest przezwyciężenie lęku przed nią - na przykład poprzez kontakty z innymi osobami. Wskazuje metody radzenia sobie z tym strachem. Ostatni rozdział został skierowany do terapeutów, ale jest napisany w sposób na tyle przystępny, że winien zrozumieć go każdy czytelnik.

 

Czytając tę książkę, warto zastanowić się nad swoim lękiem przed śmiercią - ujawnionym albo skrytym. Yalom zauważa, że: niektórzy ludzie rozdmuchują swój lęk do tego stopnia, że dochodzą do wniosku, który jest dla nich nie do zniesienia, że ani ich świat, ani żadne wspomnienia nie będą istnieć nigdzie. Ich ulica, ich spotkania rodzinne, dzieci, rodzice, domek letniskowy, liceum, ulubione miejsca campingowe – wszystko to wyparuje wraz z ich śmiercią. Nie ma nic stałego, nic, co przetrwa.

 

Patrząc w słońce to książka, która nie zawiera zawodowego żargonu, jest więc lekturą przystępną. Dodatkowym atutem publikacji są opisy lęku pacjentów autora, którzy oczywiście pozostają anonimowi. Dzielili się oni z autorem swoimi lękami i historiami. Autor bardzo dużą uwagę przykłada do snów pacjentów, które następnie próbują razem wytłumaczyć.

 

Yalom w posłowie zaznacza, jaki jest przekaz tej książki: warto zdobyć się na nieskrępowane, zdecydowane spojrzenie na śmierć (…). Autor podkreśla, że warto konfrontować się ze swoimi lękami, ale też ze śmiercią. Należy oswoić się z tym, że kiedyś musimy odejść, a nasza przeszłość przepadnie wraz z nami. Lęk zawsze będzie towarzyszyć naszej konfrontacji ze śmiercią. Każdy go odczuwa, choć każdy w innym stopniu. Jednak wszyscy mogą swoje przerażenie śmiercią zmniejszyć do poziomu niewielkiego lęku.

 

Ostatnie strony książki zawierają pytania, które mogą pomóc zacząć rozmowy na temat śmierci i innych problemów, których dotyka Yalom. Ukryty czy jawny lęk przed śmiercią to zagadnienie, które doskonale zostało opisane w publikacji, a życie nie musi być podporządkowane strachowi. Nieuleczalna choroba sprawia, że ludzie zaczynają przyzwyczajać się do myśli o śmierci. Kiedyś słowo śmierć mogło być tematem tabu, ale dzisiaj jest w naszej świadomości. Powinniśmy się z nią konfrontować, ponieważ zaprzeczenie jej nie przyniesie niczego dobrego. Warto więc przeczytać tę książkę, przemyśleć uwagi autora i zastanowić się nad własnym stosunkiem do tematu śmierci.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci Drogi mojego życia. Wspomnienia skrzypaczki z Birkenau
Helena Dunicz Niwińska ; spisała Maria Szewczyk
Okładka - Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci Bestia
Guy N. Smith
Okładka - Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci Zdecydowanie nietypowy
Nora Raleigh Baskin
Okładka - Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci Borek i bogowie Słowian
Igor D. Górewicz
Okładka - Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci Teologia ciała. Seks według Jana Pawła II cię wyzwoli
Magdalena Siemion
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów