Recenzja książki: Penny z piekła rodem. Katalog katastrof

Recenzuje: Damian Kopeć

Przyciąga nieszczęścia jak magnes

Bohaterowie są tym, co nas pociąga w książkach. Oczywiście wespół w zespół z przygodami, które przeżywają. Czym więc najlepiej zachęcić do sięgnięcia po Penny z Piekła Rodem. Katalog katastrof, drugi po Porażających Porażkach tom przygód niesfornej dziewczynki? Może krótkim opisem postaci? Czemu nie! Oto „czarna” i  zarazem „biała” lista. Kolejność jest dosyć przypadkowa, by któraś z postaci nie poczuła się urażona.

1. Georginia Dalia Morton-Jones
Kuzynka Penny, cztery lata i coś. Musi dbać o swoje palce, bo jak twierdzi pan Nakamura, Georginia Dalia okazuje uzdolnienia skrzypaczki.

2. Lila Bolilewa
Opiekunka Georginii Dalii. Bardzo się boi, że straci posadę opiekunki, która choć nie jest łatwa, to jest przynajmniej dobrze płatna.

3. Kosmo Łebski Webster
Najlepszy przyjaciel Penny, choć o jeden tydzień starszy niż ona. Chłopak, który posiada dziwną, holistycznie zorientowaną mamę, która pustkę w słoiku twist-off potrafi uczynić znaczącym symbolem pustki kosmicznej (nie mylić z komiczną).

4. Tato
Potrafi śmiać się jak gęś. Byłby hydraulikiem, płetwonurkiem, itp. itd., gdyby nie poznał Mamy Penny. Według Mamy nie jest odpowiedzialnym dorosłym. Wpada, podobnie jak córka, na różne wspaniałe pomysły.

5. Mama
Ma do wszystkiego anielską cierpliwość. Wydaje się jedyną rozsądną osobą w całym tym dramacie.

6. Stokrota
Starsza siostra Penny. Jej ulubione stwierdzenie to: Penelopo Jones, jesteś kompletnym matołem. Jest bardzo wkurzająca.

7. Ciotka Didi
Mama Georginii Dalii. Wrzeszczy przez telefon, kiedy rozmawia ze swoimi Nowojorczykami. Nie lubi kotów z powodu pcheł. Dla zasady lubi zasady.

8. Babunia
Stale ogląda w telewizji „SOS dla zwierząt”, taki program, w którym różne zwierzęta najpierw niemal zdychają, ale w końcu cudem przeżywają. Zawsze powtarza: jak ktoś jest biedny, to nie może być wybredny.

9. Pani Patterson
Wychowawczyni klasy, do której uczęszcza Penny. Wysoka i chuda jak tyczka do fasoli. Lubi uczyć tolerancji i odpowiedzialności.

10. Dyrektor Szuman
Wie dużo o odpowiedzialności, zwykł się stale denerwować, a do tego strasznie często ogarnia go przygnębienie.

11. Bratek
Kot Babuni, który powinien jeść tylko i wyłączenie kocie chrupki, a zjada wszystko inne.

12. Brygida Grymas
Klasowa prymuska i ulubienica pana Szumana. Wyjątkowo „skromna” osóbka.

13. Pani Baba zza lady
Kobieta pracująca, na poczcie. Ma wąsy, ciągle mówi „nie spuszczam cię z oka” lub „przeszywam cię wzrokiem”.

A to jeszcze wcale nie wszystkie z osób, które pojawiają się na kartach tej niezbyt grubej książki. Najważniejszą jest, oczywiście, tytułowa Penny, która nie dość, że przyciąga nieszczęścia jak magnes, to co chwilę wpada na jakiś genialny bądź przynajmniej świetny pomysł.

Tym razem wraz z Penny i osobami z jej otoczenia przeżywamy trzy historie. Słowami-kluczami do nich są: katastrofa, odpowiedzialność, tolerancja, zdołowana, tajemnica, pouczające, lecznicza moc i kotostrofa (to nie żadna literówka to koto-strofa). Zabawa gwarantowana - nie tylko słowna, ale i rysunkowa. Jedyna wada tej książeczki dla dzieci w wieku szkolnym: jest zdecydowanie za krótka.

Kup książkę Penny z piekła rodem. Katalog katastrof

Zobacz opinie o książce Penny z piekła rodem. Katalog katastrof
Autor
Penny z Piekła Rodem. Wybuchowe wybryki
Joanna Nadin0
Okładka ksiązki - Penny z Piekła Rodem. Wybuchowe wybryki

Trzy niesamowicie śmieszne przygody Penny w jednej super książce. Trzy niesamowicie śmieszne przygody Penny i trzy WIELKIE WYBRYKI w jednej super książce...

Niesamowity Billy Wilde
Joanna Nadin0
Okładka ksiązki - Niesamowity Billy Wilde

Billy ma trzy marzenia: mieć psa, być kimś wyjątkowym i żeby jego kolega ze szkoły po prostu zniknął. Jego największe marzenie spełnia się, kiedy znajduje...