Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Penny z piekła rodem. Porażające porażki

Joanna Nadin

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2013-04-12
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788362955473
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Genialne pomysły Penny przyciągającej nieszczęścia jak magnes

Oto Penny - czyli Penelopa Jones, dziewczynka pełna niesamowitych pomysłów. A oto jej rodzina: Tato, który śmieje się jak gęś, która ma łaskotki; starsza siostra (11 lat) Stokrota; Mama pracująca w gabinecie dr. Wytrzeszcza oraz Babunia i jej wierny kot Bratek (zjada prawie wszystko). Do tego grona można jeszcze zaliczyć ciotkę Didi (siostrę Taty) i jej córkę, kuzynkę Penny - Georginię Dalię Morton-Jones. Ciocia ma talent do wykrywania opiekunek, które nie są na poziomie. Zatrudnia je, a potem szybko zwalania. Georginia ma cztery lata i coś i wykazuje - według pana Nakamury - uzdolnienia skrzypaczki. Penny ma z kolei pewną rzadko spotykaną u starszych cechę: wykorzystuje w 99% wszystkie potencjalne okazje do katastrofy. Wcale zresztą nie czyni tego rozmyślnie, samo jej to wychodzi. Wrodzony talent. Byłbym zapomniał o Kosmo Websterze. To najlepszy przyjaciel Penny. Ma on bardzo oryginalną mamę, która - jakże wyjątkowo w dzisiejszych czasach - uważa, że najważniejsze są wolność i samorealizacja.

Penny ma pewien problem, znany zresztą dobrze większości z nas: długi. Zrobić je jest niezwykle łatwo (wystarczy chociażby posłuchać znanych aktorów, zapraszających nas do wzięcia bardzo korzystnego kredytu), spłacić trudno - szczególnie kiedy nie ma się stałego (dochodowego) zajęcia. Penny postanawia rozwiązać ten gordyjski węzeł, a przynajmniej go przeciąć. I o tym właśnie są historie zawarte w tej książeczce. To trzy opowiadania o przygodach Penny i jeden poradnik Jak to przetrzymać? Penny postanawia zostać fryzjerką-amatorką. Wszak strzyżenie Kosmo kosztowało co nieco. Bycie fryzjerką i pozbawianie innych włosów nie powinno być aż tak trudne - uważa Penny. I bierze się do dzieła, które okazuje się... katastrofą! Innym sposobem na poprawienie bilansu płatniczego w dwustronnych relacjach Penny-Mama jest plan zostania detektywem z zaufanym partnerem, mądrym psem, pomagającym rozwiązywać zagadki kryminalne. Tylko skąd wziąć czworonożnego zaufanego partnera? Z ulicy? Jak dziewczynka poradzi sobie z wyzwaniami, które przed sobą stawia? Czy zdoła spłacić długi i pójść na upragnioną wycieczkę do Małpiego Gaju? Oto pytania na miarę tej książki.

Penny z piekła rodem. Porażające porażki (Penny Dreadful is a Magnet for Disaster) autorstwa Joanny Nadin to zabawna książeczka przypominająca nieco te o przygodach Koszmarnego Karolka, Zuźki Zołzik czy P.Rosiaka. To ironiczna (tak, tak - i to nie zawsze dziecięco ironiczna) opowieść małej dziewczynki o jej nie tak znowu małych przygodach. Ze słów bohaterki wyłania się obraz amerykańskiego społeczeństwa, widzianego w krzywym zwierciadle: szalonych dorosłych, opętanych robieniem kariery, poprawianiem świata, byciem ważnymi, samorealizacją. To ukazanie ogłupiającego wpływu mediów (prasy, telewizji) na nasze życie. Jak komentuje Penny pewien program zatytułowany SOS dla zwierząt: jest w nim mowa o zwierzętach, które prawie zdychają, ale w końcu cudem przeżywają. Pewna wielowarstwowość książki sprawia, że mogą ją czytać zarówno starsi, jak i młodsi, choć w ich przypadku co innego będzie wydawać się zabawnym. Ważnym elementem Porażających porażek są liczne świetne ilustracje, wykonane ręką Jess Mikhail. Na korzyść książki przemawia również ciekawy układ tekstu i dobór czcionek. Przerysowany świat tu ukazany jest jako świat słodko-gorzki, zabawny, ale w tle trochę niepokojący. Z jednej strony śmiejemy się z przypadków Penny, z drugiej - obserwujemy nas - dorosłych, nie zawsze budzących beztroski śmiech.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-05-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów