Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Philippe Gratin i Straż nocna
Kup Teraz

Philippe Gratin i Straż nocna

Renzo Mosca

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2008
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7554-019-2
Liczba stron: 141
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Philippe Gratin, jego parszywa banda i słynny obraz Rembrandta

"Jak mówi mądle chińskie psysłowie: kto ma wiele imion, ma mało nazwisk(...)"

P.G. to nie skrót nazwy pewnej znanej światowej korporacji, to inicjały Philippe'a Gratina, najsłynniejszego złodzieja dzieł sztuki na świecie. Skradzionych dzieł sztuki. Nie znacie tej osobistości? Nie jest to aż tak zaskakujące, skoro nie obracacie się w odpowiednich kręgach. I skoro nie czytacie odpowiednich książek. P.G. jest znany i poważany lub dla odmiany, znany i nielubiany, zależnie od punktu widzenia. Dla niego wiele rzeczy jest prostych, zbyt prostych. Zabezpieczenia - bułka z masłem, alarmy - przysłowiowy pikuś, fotokomórki i czujniki ruchu - pstryk i po krzyku.

No dobrze, mamy tytułowego bohatera, poznajemy - dość w sumie przelotnie - jego piękną i umiarkowanie bystrą narzeczoną Proscillę. Ale gdzie tu kryminalna fabuła? Ano właśnie. Rudolph Maalander, prawdziwy bogacz związany z rynkiem diamentów, pragnie powrócić na drogę przestępstwa i nieuczciwości z której znani byli jego przodkowie. Robi się mu niedobrze od szacunku, nudnych zysków i poważania jakim jest darzony. Pierwszym krokiem na nowej drodze życia ma być kradzież Straży nocnej Rembrandta z Rijksmuseum. Pierwszym, lecz nie ostatnim. Zaufani współpracownicy garną się do wykonania tego zadania. Motywuje ich obietnica solidnych zastrzyków finansowych, która potrafi poprawić im krążenie, podnieść niskie ciśnienie, a nawet zabezpieczyć przed wirusem świńskiej grypy. Straż nocna znika. Pojawia się za to bilecik z niewybrednymi pogróżkami: "Co dzień jeden nos za policyjny donos." Na kłopoty zaś najlepszy jest... nie, nie Bednarski... nie, nie 007... nie, nie kapitan Kloss i jego wierny kompan Brunner, przydomek Tyświnio. Raczej P.G. i jego drużyna, czyli:
"Wielki wynalazca, geniusz matematyczny, doskonały strateg, zdolny poprowadzić drużynę i radzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach, treser egzotycznych zwierząt, człowiek o przenikliwej inteligencji wprost proporcjonalnej do niewiarygodnej siły."
Ruszają, "cisi i zabójczy niczym łodzie podwodne". I chyba coś z tego pospolitego ruszenia wyjść powinno.

W powieści dominuje dość specyficzny humor, bardziej słowny niż sytuacyjny. Oparty o schematy, stereotypy, a nawet - jakże politycznie niepoprawne - uprzedzenia. Na szczęście pozbawiony bezinteresownej złośliwości. Jest to lekka, pełna momentami dość absurdalnego humoru (ryby gadające o frustrującym pływaniu) książka dla... starszych dzieci, średniej młodzieży i młodszych dorosłych. Bardziej wytrawnych czytelników, wiekiem i doświadczeniem, raczej nie będzie zbytnio bawić, choć kto ją tam wie?!

Wracając do stereotypów, mamy tu ładną i niezbyt rozgarniętą blondynkę. Niedowidzącego Chińczyka, który oczywiście zabawnie kaleczy mowę: "Ja tes będę miał duzo scęścia. Ludzie mówią, że wdepnięcie w kupę psynosi scęście." Mamy trochę bardziej i trochę mniej zabawnych myśli, sytuacji i dialogów. Postaci są charakterystyczne i zwariowane, podobnie jak zdarzenia. Celowo mocno przerysowane. Akcja biegnie i to dynamicznie, na dodatek do przodu. Jedno niezwykłe zdarzenie goni drugie, a potem razem gonią trzecie. Zwierzęta odgrywają tu dużą role, dość wspomnieć o rekinie w miejskich kanałach czy o wyrośniętych myszach uwielbiających śmierdzący ser.

Jak to się zatem stało, że ta książka trafiła do mych rąk. Po prostu, kilka zbiegów okoliczności.
"Zbieg okolicnosci? Być moze. Ale jak mówiła stala mądla Agatha Christie, zbieg okolicności to zbieg okolicności, dwa zbiegi okolicności to dwa zbiegi okolicności, ale trzy zbiegi okolicności to wskazówka."

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Philippe Gratin i Straż nocna Sztuczki umysłu
Derren Brown
Okładka - Philippe Gratin i Straż nocna Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer
Okładka - Philippe Gratin i Straż nocna Zdarza się
Jarosław Szulski
Okładka - Philippe Gratin i Straż nocna Podróż Teo
Catherine Clement
Okładka - Philippe Gratin i Straż nocna Pucka
JANINA KATZ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów