Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Piaskowa góra
Kup Teraz

Piaskowa góra

Joanna Bator

Ocena ( 23 osób )
4.8
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7414-553-4
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

Piaskowa Góra Joanny Bator to powieść warta polecenia miłośnikom literatury obyczajowej. Autorka, która ma już w swoim dorobku książki takie jak Kobieta oraz Japoński wachlarz, w Piaskowej górze postanowiła opowiedzieć historię jednej rodziny.

 

W lekturze tej nie ma miejsca na wielkie przygody, zagadki kryminalne czy nagłe i nieprzewidywalne zwroty akcji. Jest za to czysty realizm i życie takie, jakie znamy na co dzień. Urok książki zawiera się w umiejętnie prowadzonej narracji, stopniowo scalającej rozsiewane wątki oraz kreacji bohaterów, skupionych przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb podstawowych, a nie tych bardziej wzniosłych, intelektualnych.

 

Jako miejsce wydarzeń wybrany został Wałbrzych, konkretniej osiedle Piaskowa Góra, a jeszcze konkretniej – najwyższy blok mieszkalny zwany Babelem (nie bez powodu pewnie nawiązanie nazwą do Wieży Babel). Do niego to wprowadzają się Jadzia i Stefan Chmurowie. Historia Jadzi jest punktem wyjścia do nieustannych przeniesień w czasie wstecz i do przodu, tak, żeby opowieść mogła być uzupełniana o losy pokolenia starszego i młodszego. Pojawia się więc II wojna światowa, czasy PRL-u, a także koniec lat osiemdziesiątych oraz, ostatecznie, lata dziewięćdziesiąte.

 

Trzy pokolenia, trzy różne epoki – brzmi dość konwencjonalnie. I jest konwencjonalnie, choć jednocześnie na tyle ciekawie, by skutecznie przyciągnąć uwagę czytającego. Podoba się styl, w jakim Bator napisała swoją powieść. Zabiegi lingwistyczne, będące zarazem czymś w rodzaju językowych kalamburów, cieszą odbiorcę. Ich konstrukcja wygląda mniej więcej tak: narrator mówi, wplatając w tok swej wypowiedzi myśli i słowa bohaterów, jak już zostało wcześniej wspomniane, w prosty sposób o rzeczach traktujące. Opowieść ciągnie się, ciągnie aż do chwili, w której słowa zaczynają się wymykać spod jakiejkolwiek kontroli by dotrzeć tam, gdzie prostota ginie na rzecz skojarzenia-gry wyrazowej, metafory albo niespodziewanej puenty. Nadaje to dynamiki wszelkim wypowiedziom i dodaje książce charakteru.

 

Bohaterowie Piaskowej Góry nie mają ani szerokich zainteresowań, ani takich też horyzontów (poza najmłodszą, Dominiką), żyją w zacofaniu, a ich mentalność przesiąknięta jest zawiścią wobec tych, którzy mają lepiej i brakiem tolerancji w stosunku do osób wyróżniających się jakąkolwiek innością. Takie podejście do świata skutkuje niejedną dramatyczną sytuacją, a ciąg upływającego czasu nie przynosi niemal nic poza przygnębieniem i poczuciem bylejakości. Życie na co dzień jest nijakie, a tylko od czasu do czasu niesie ze sobą porywy emocji i uczuć.

 

Sam zamysł powieści daje się przyrównać do dwóch skrajnych przekazów. Pierwszym z nich jest doskonała książka Wiesława Myśliwskiego Kamień na kamieniu, drugim – polskie seriale-tasiemce, jak choćby Plebania. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z dobrą literaturą, zwracającą uwagę na detale, bez których przedstawiana rzeczywistość wyglądałaby zupełnie inaczej. Do tego dochodzi tematyka może nie tyle wiejska, co wiejsko-miejska (o ludziach ze wsi, którzy przenieśli się do miasta), wnikająca w chłopską psychikę. Jest tu też brak chronologii, porzucony na rzecz skojarzeniowego wiązania ze sobą poszczególnych wątków. Z drugiej strony, podany wyżej przykład serialu nie przedstawia niczego innego jak życia zwykłych ludzi, toczącego się dzień za dniem. Jest przy tym na wskroś „prawdziwy” – widzowie utożsamiają się z bohaterami, rozumieją ich, jednych lubią bardziej, innych mniej. Ta „zwykłość” staje się łącznikiem między fikcją a rzeczywistością. Jeśli ktoś czuje, że czyta o sobie, nawet jeśli historia będzie podobna do tysiąca innych, przeczyta ją z zainteresowaniem. Jeśli ponadto zostanie opowiedziana w niezwykle wdzięczny i inteligentny sposób, tym bardziej zostanie dobrze przyjęta. Tak też przyjęta powinna zostać Piaskowa Góra.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
NataliaLena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Na półkach: Przeczytałem,posiadam,


Na Piaskową górę prowadzi niewiele ścieżek. Jak na tyle życiorysów, to może być zastanawiające. Gdzie są ślady tych wszystkich ludzi? Wystarczy się jednak przyjrzeć bliżej, by zrozumieć. Jest kilka dróżek, których wydeptana ziemia jest zaledwie o odcień jaśniejsza od podłoża. Widać, że niewiele osób nimi uczęszcza. To niebezpieczne, tak się wychylać, chadzać własnymi ścieżkami, po co to komu? Jest też jedna, główna droga, szerokie pasmo ubitej ziemi, wybrukowanej wypowiedziami idących po niej ludzi.,,Dziecko, kiedy ty sobie kawalera znajdziesz? Bo mi to się marzy taki co by lekarzem był…”


,,Nic nie załatwisz, nic, bo to plecy trzeba mieć!”


,,…a ci spod trójki to sobie samochód kupili, ciekawe, skąd na niego mieli?”


,,Ze mną się nie napijesz?”


,,Ty, zobacz, jak toto wygląda...”Piaskowa góra to plątanina ludzkich losów. To właśnie tam trafia Jadzia Chmura wraz z mężem, a do nich wkrótce dołącza córka Dominika. Rodzina staje się punktem wyjściowym do opowiedzenia niezwykłej sagi o ludziach, których los rzucił wprost w historyczne zawirowania. Rozpamiętywana przeszłość wyciąga rękę do współczesności i tak obserwujemy życie mieszkańców blokowisk, żyjących w konstrukcji z utartych ścieżek i stereotypów, postawionej na marzeniach o lepszym życiu i strachu przed odrzuceniem oraz przyozdobionej egzotycznymi zawieszkami w postaci ,,innych”. ,,Piaskowa góra” perfekcyjnie uchwyciła paradoks polskich przywar: z jednej strony są one tak oczywiste, że się o nich nie mówi, ale z drugiej są tak nieoczywiste, że zdajemy sobie sprawę z ich istnienia dopiero wtedy, gdy zobaczymy je cudzymi oczami. Okazuje się, że codzienne życie jest świetnym spoiwem do łączenia przeciwieństw i uciszania nielogiczności, a zbiorowa mentalność bardziej ceni sobie bezpieczną jednolitość niż odwagę niezbędną do opuszczenia skorupy . Oto mamy kobietę mieniącą się gorliwą katoliczką, której wiara nie przeszkadza w poddawaniu się niejednej aborcji. Mamy męża, który bardzo kocha żonę, ale miłości ma tak dużo, że aż obdarza nią drugą kobietę. Mamy społeczeństwo zafascynowane napływem nowoczesności, które palcami wytyka każdego, kto w jakikolwiek sposób nie wpasowuje się w ogólnie przyjęty styl życia. Bohaterowie ,,Piaskowej góry” mają problem w przyjęciu czegokolwiek z ,,dobrodziejstwem inwentarza” – wybiórcze podejście, czy to w stosunku do religii, czy do drugiego człowieka nie stanowi dla nich żadnego problemu. Jednak nie można zapomnieć o tym, że znakomita większość postaci, mimo ich wad i przywar, to poczciwi ludzie, próbujący odnaleźć się w ciągle zmieniającym się świecie. Czy są źli? Są ci źli, których wydają się poczciwi i niegroźni, a tak naprawdę motywy ich postępowania jeżą postronnym osobom włosy na głowie. Są też ci, którzy podejmują w życiu złe decyzje, których konsekwencje należą do większego bądź mniejszego kalibru. Niejedną z takich osób znamy – to nasze matki, babcie, córki, ojcowie, wujkowie… Niejedną z nich jesteśmy my sami. Jeśli o bohaterów i tematy poruszane w książce chodzi – to przyznać trzeba, że pisarka ma talent do opowiadania historii, splatania wątków i tworzenia powieściowych pudełek – jedna opowieść kryje w sobie następną i następną… Na szczęście mnogość tematów nie przygniata czytelnika. Autorka uczyniła z powieści językowy Babel i tak obok głębokich cięć dosadnością, graniczącą z wulgarnością, mamy literackie odwołania i poetyckie, niecodzienne metafory. Jest to wytrawna proza, która nie jest łatwa, ani tym bardziej prosta i przyjemna, ale swoim dopracowaniem na każdej płaszczyźnie pochłania czytelnika aż do ostatniej strony.

Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Przeczytałam,
Smutna i gorzka to opowieść.Bardzo dobrze napisana.Widać że dla autorki żonglerka słowna to przysłowiowa bułka z masłem.Niemniej nie czyta się tego z lekkością.Pewnie dlatego że książka jest zupełnie pozbawiona dialogów,a może dlatego że i temat lekki nie jest.Specyficzne,bo jednostronne spojrzenie na tamte czasy.Nic nie przesadzone.Mamy tu wszystko co bolało,puste sklepy,kumoterstwo,wybuch w Czarnobylu i tuszowanie całej sprawy.Dziecięce zabawy,samobójstwa,pierwsze wina pite na dachu Babela i całe trudne dojrzewanie w tamtych czasach.Autorka ukazała cały przysłowiowy brud i smród epoki PRL-u.Ale też i zaradność i kreatywność,której,nie czarujmy się,dziś nie ma.W czasach tak zwanego '' dobrobytu ''. Bo nie istnieje taka potrzeba.W razie czego,są ciuchlandy.Dowiemy się więc jak i w czym farbowało się sukienki szyte z firanki ,lub bluzeczki z tetry na pieluchy.(Tak tak drodzy młodzi,obecni,były czasy kiedy jednorazowych pieluch nikt w naszym kraju nie znał). Mimo że autorka pokazała tylko i wyłącznie minusy tamtych czasów ,to i tak książka bardzo mi się podobała,chociaż radziłabym ją czytać nie całą od razu,ale po trochę,po kawałku ,by nie dać się do końca wciągnąć w ten depresyjny smutek jaki wyziera z jej kart .
millawia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Wiedziałam już kiedy przeczytałam pierwszy akapit. Po prostu wiedziałam, że ,,Piaskowa Góra" Joanny Bator jest tytułem, który dostarczy mi niezwykłych czytelniczych doznań, że mnie zachwyci. Ach, jakże pięknie ta prosta opowieść została opowiedziana. Bator to prawdziwa czarodziejka, która za pomocą cudownej narracji - z prostej w gruncie rzeczy opowieści - potrafi wyczarować historię daleką od banału.

Fabuła ,,Piaskowej Góry" koncentruje się na opisie trzech pokoleń kobiet. Za pomocą postrzępionej, nielinearnej narracja autorka opisuje losy Jadwigi Chmury, jej córki Dominiki, matki Zofii i teściowej Haliny. Bator nie słodzi i nie idealizuje, z pieczołowitością opisuje szarą, siermiężną rzeczywistość PRL-u, w której przyszło żyć Jadzi i jej rodzinie, zahacza również o lata wojenne, które szczególnie mocno namieszały w życiu Zofii. Bohaterki wykreowane przez Joannę Bator to pełnokrwiste, złożone postacie pełne wad. Nie bała się pisarka obdarzać swych bohaterów (chodzi mi nie tylko o kobiety) najgorszymi z cech - zawiścią, uprzedzeniami, alkoholizmem, kombinatorstwem. Nie bała się opisać rzeczywistości takiej, jaką była naprawdę, i choć w wyniku tego świat przedstawiony w powieści nie grzeszy zbytnią atrakcyjnością, to przyciąga uwagę czytającego swoją autentycznością

Mogłoby wydawać się, że ,,Piaskowa Góra" ze względu na podjętą tematykę jest utworem, w którym króluje depresyjna, ciężka atmosfera - nic bardziej mylnego. Iście poetycki język narracji nadaje temu utworowi fabularnej lekkości. Powieść mnie urzekła.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2016),
Stanowczo zniechęcal mnie język autorki- mnogość wyrazów "brzydkich", przekleństw itp. Sama historia nakreślona ciekawie i pewnie w innej formie czytalabym ją z niejaka przyjemnością pomimo braku optymizmu.
Maryjusz70 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek,
W powieści nie ma głównych bohaterów i ról drugoplanowych. Fabuła krąży wokół życia państwa Chmurów mieszkających na wałbrzyskim osiedlu, którego nazwa jest tytułem książki. Rodzina mieszka na dziewiątym piętrze mrówkowca nazywanego przez mieszkańców Babelem. W odczuciu nadgórnika Stefana, mieszkanie jest spełnieniem marzeń i darem od sekretarza Gierka. Dla Jadwigi Chmury z domu Maślak miejsce to jest "bocianim gniazdem", w którym wszystko jest nie takie jak powinno być i wymaga ciągłego sprzątania przy użyciu octu, aby zabezpieczyć otoczenie przed brudem i wszechobecnymi bakteriami. Owocem związku tych dwojga jest córka Dominika, której ciemne "buszmeńskie" włosy i zrastające się brwi są utrapieniem dla niej samej i dla rodziców, którzy nie są w stanie opanować wymykającego się ich oczekiwaniom i wyobrażeniom dziecka. Główne "fiksum-dyrdum" Dominiki, to matematyczne zainteresowania, których nie podzielają rodzice.
Dziewczyna nie znajduje zrozumienia tak u najbliższych, jak i rówieśników. Stefan, który małą córeczkę woził na ramiona udając konika, nie potrafi rozmawiać z nastolatką, a ich kontakty ograniczają się do wyrywkowej kontroli szkolnych zeszytów. Rozgoryczenie brakiem górniczych sukcesów kończy się dla ambitnego, wiecznie głodnego Chmury alkoholizmem i tragiczno-śmiesznym zgonem spowodowanym udławienia się siódmym, tłustoczwartkowym pączkiem w trakcie libacji z kolegami. Jadwiga chce dla córki jak najlepiej, ale często nie może zrozumieć zbyt dla niej nowoczesnych poglądów córki. Wysoka i szczupła Dominika nie ma też za wiele przyjaciółek w szkole i po wyjeździe do ojczystej Grecji jedynego kolegi Dimitra, od niechcenia zaprzyjaźnia się z sąsiadką Iwonką Śledź, a póżniej z Małgosią Lipka, której ojciec ginekolog nazywany jest przez pacjentki "doktorem cipka".

Napisana bez jednego dialogu książka, zawiera również wiele opowieści o innych postaciach spokrewnionych lub związanych z Dominiką Chmura. Są wśród nich jej babcie i dziadkowie, ich rodzice, rodzeństwo, sąsiedzi, lekko się prowadząca przyjacółka babci Haliny - Grażynka Rozpuch, żydowski dziadek - Ignacy Goldbaum, jego konkurent Jan Kos, pierwsza miłość Dominiki - ksiądz Adaś i wiele, wiele innych osób opisanych w fascynujący sposób przez Joannę Bator.

Książkę bardzo dobrze się czyta i zostałem wręcz zauroczony formą przedstawiana świata i ludzi przez Joannę Bator. Proza autorki ujęła mnie po przeczytaniu "Ciemno, prawie noc", a "Piaskowa Góra" moim zdaniem dorównuje kunsztem pisarskim pozycji, za którą pisarka otrzymała nagrodę Nike. Urzekło mnie swoite połączenie górnolotnych doznań i przeżyć bohaterów powieści z boleśnie szarą rzeczywistością w jakiej byli zmuszeni żyć. Zastanawiam się, gdzie autorka "wynalazła" tyle barwnych postaci i ich fascynujących historii. Nie jestem w stanie uwierzyć, że wszystkie stanowią jej literackie fantazje. Myślę, że znaczna część z nich to historie zasłyszane i skrupulatnie zapamiętane podczas kobiecych pogaduszek, których mężczyźni nigdy nie są w stanie docenić jako skarbnicy wiedzy. A szkoda ! Pierwsza przeczytana przeze mnie w tym roku książka, którą oceniam na najwyższą ocenę i już przebieram nogami by dobrać się do "Chmurdalii".
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, "Świąteczne wyzwanie 2015",
W Wigilię 1972 roku w szpitalu w Wałbrzychu rodzą się bliźniaczki Dominika i Paulina Chmura. Przeżyła tylko jedna dziewczynka, Dominika.
Matka bliźniaczek, Jadzia Chmura, popada w depresję poporodową.
Tylko kto w tamtych czasach przejmował się "babami" i ich "fiksum dyrdum"?

Jadzia Chmura (z domu Maślak), przyjechała do Wałbrzycha z małej wsi pod Skierniewicami, z Zalesia. Przyjechała na zaproszenie kuzyna swego nieżyjącego ojca. Ten kuzyn, Kazimierz Maślak, to kawał cwaniaka i ogólnie nieciekawy gość, z ciągotami pedofilskimi - chociaż na starość zaangażuje się w ruchy pro-life...
Jadzia jest pielęgniarką z wykształcenia, jednak w młodości tak nieszczęśliwie złamała prawą rękę, że nie mogła dalej pracować w tym zawodzie.
Już w Wałbrzychu zacznie pracować jako referentka w Urzędzie Miasta.

Mąż Jadzi, Stefan Chmura, jest górnikiem. Nawet Jadzia nie wie, że Stefan jest nieślubnym dzieckiem Haliny Chmury. Prawdziwym ojcem Stefana był rosyjski cyrkowiec, Wowka. Jednak Halina potem wyszła za mąż, przy przesiedleniu zaś do Wałbrzycha jej i jej mężowi, Władkowi, udało się przekupić urzędnika i zmienić datę urodzenia małego Stefana.

I Stefan, i Jadzia to ludzie, którzy nie mieli łatwego dzieciństwa. Dlatego nie za bardzo wiedzą, jak zajmować się, wychowywać swoją córką. Pierwszych 6 lat Dominikę wychowuje babcia "Kolomotywa" Halina (babcia ciągle pali papierosy i kojarzy się małej dziewczynce z lokomotywą).
Druga babcia Dominiki, Zofia Maślak z Zalesia, płacze ze szczęścia, gdy pierwszy raz widzi dziewczynkę - a dziewczynka nie jest podobna ani do rodziców, ani do żadnego z dziadków (co bardzo drażni Jadzię, której nie podobają się "buszmeńskie" włosy córki i jej ciemna karnacja).

Dominika w szkole musi swoje przecierpieć - nie ma koleżanek, nauczycielka nie lubi jej i często w niewybredny sposób z niej drwi. Jedynym przyjacielem dziewczynki jest mały Grek, Dimitri, z którym siedzi w jednej ławce, wraca razem z nim po szkole do domu babci i często razem się bawią. Tym bardziej zaboli ją to, gdy pewnych wakacji cała rodzina zupełnie niespodziewanie i bez pożegnania wróci do Grecji.
Dopiero przez przypadek, gdy do szkoły trafi nowy nauczyciel matematyki, okaże się, że Dominika jest wybitnie uzdolniona z tego przedmiotu. Wygrana w olimpiadzie matematycznej daje Dominice przepustkę do najlepszego w Wałbrzychu liceum.

I Dominika, i jej matka, często się zastanawiają, skąd taki wygląd dziewczynki i skąd takie u niej uzdolnienia? Jadzię denerwuje inność córki, co daje odczuć dziewczynce na każdym kroku.
Całą zagadkę mogłaby wyjaśnić babcia Zofia z Zalesia - ale ona przez długi czas nic nie mówi. Widać natomiast, że kocha wnuczkę tak mocno, jak nigdy nie kochała swej córki, Jadzi.
W końcu i ta zagadka się wyjaśni: w czasie wojny Zofia Maślak uratowała Ignacego Goldbauma, który uciekł z warszawskiego getta. Zofia ukrywała go we własnym domu. Z czasem narodziło się uczucie między dwojgiem młodych ludzi, jednak ich miłość została brutalnie zniszczona przez wojenne dzieje.

Ignacy wyjechał do Stanów, próbował stamtąd szukać Zofii - ale mu się nie udało potwierdzić informacji, że Zofia Maślak przeżyła.
Dopiero po latach dowiedział się, że Zofia nadal mieszka w tym domu, że ma dorosłą córkę - a że i Ignacy założył w Stanach rodzinę, to na wiele lat odpuścił sobie grzebanie w przeszłości.

Prawda o pochodzeniu nie wszystkim się podoba. Dla Jadzi to ogromny cios. Dla Dominiki - pociecha, bo okazuje się, że ma w rodzinie wybitnych matematyków a córka Ignacego jest bardzo podobna do Dominiki.
Ale wbrew pozorom nie ma tu happy endu, niestety.
Dla części rodziny ta odkryta po latach tajemnica skończy się tragicznie.

W tej książce nie ma ani jednego dialogu.
Mimo to czyta się ją bardzo dobrze.
Występują tu zwierzęta:
- kotka Mara nauczyciela matematyki, Piotra Zatryba
- pudel Oskar sąsiadów Chmurów
- pies Burek babci Zofii.

Ale jest coś, do czego muszę się przyczepić.
Z genetycznego punktu widzenia z dwojga rodziców - blondynów (a i Jadzia, i Stefan byli blondynami) nie powinno się urodzić dziecko z ciemnymi włosami. Nawet gdy dziadek miał włosy ciemne.
gimm1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Ciekawa pozycja o popularnym ostatnio, za sprawą złotego pociągu, Wałbrzychu. Górnicza rodzina występująca w powieści, reprezentowana jest głównie przez Jadzię i jej córkę Dominikę. Ich życie ukazane jest na tle ciągłych reminescencji, dzięki którym poznajemy całą rodzinę oraz ich przodków. Niestety nie jest to różowa opowieść bowiem autorka ukazuje prawdziwe życie w trudnych czasach. Nie oszczędza swoim bohaterom rozczarowań i trudnych chwil.
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Najlepsza spośród wszystkich 67 przeczytanych w tym roku książek. To monolog, monodram jednego aktora, bajarza, który z talentem do wcielania się w różne postaci opowiada nam normalną, mroczną, magiczną, nasyconą historię. Ten bajarz prowadzi nas w swojej opowieści jak po sznurku różańca, od koralika do koralika, od perełki do perełki. Albo to narzuta zrobiona na drutach z różnokolorowych kawałków włóczki, które są ze sobą powiązane luźniejszymi lub mocniejszymi supełkami, które same w sobie -i te supełki, i te kawałki włóczki- są piękne, a wydziergane na drutach tworzą całość, obraz, który trzeba oglądać z oddali, żeby zobaczyć jego wspaniałość, zwykłość, swojskość, codzienność, kiczowatość, wyjątkowość i niepowtarzalność.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 (253) książki w 2014,E-booki,Mam,Obyczajowe,
Bohaterami jest rodzina Chmurów, którzy sprowadzili się w latach powojennych na ziemie odzyskane do Wałbrzycha. Tam wiejska dziewczyna Jadwiga i świeżo upieczony górnik Stefan zakładają rodzinę i starają się jakoś egzystować. Kobieta swoje niespełnione marzenia stara się przelać na jedyną córkę, która przeżyła z ciąży bliźniaczej. Niestety dziecko nie spełnia jej oczekiwań.

Ciekawie zostało przedstawione życie górników w czasach PRL-u. Ludzi często przybyłych z zacofanych w ówczesnych latach wsi. Ich aklimatyzowanie się w nowym środowisku.

W książce została przemycona spora dawka humoru. Z "jajem" są soczyste opisy i porównania. Niestety przez zbyt duża ilość metafor, w takim przesileniu staje się męcząca. Na początku także gubiłam się w historii rodziców Dominiki. Autorka skacze z bohatera na bohatera gubiąc czytelnika w chronologii. zaczyna opisywać jedno zdarzenie, nagle odbija do pobocznego i gdy wraca na pierwszy tor czytelnik nie pamięta do czego to nawiązuje.

Gdyby jednak pominąć te górnolotne opisy, to wyłania się z tego całkiem ciekawa, acz smutna historia.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Ten sposób przedstawiania świata nie trafia do mnie. Za dużo brzydoty. Cały czas czułam subiektywizm autorki, co w powieści chyba nie powinno mieć miejsca. Bator nie dała mi szansy na własne wnioski, bo ona już wszystko jednoznacznie oceniła. Nie mogłam uwolnić się od myśli, że autorka zwyczajnie się wywyższa.
sergia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo skondensowana proza
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
CzytajacaMama Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Iqko Linia koment
Przeczytane:2015-04-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
gosiary Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
nikikate Linia koment
Na półkach: Czytam,Czytam,
mapi Linia koment
Przeczytane:2015-03-09, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
LukaRhei Linia koment
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Poema Linia koment
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane w 2014,
JoannaR Linia koment
Przeczytane:2014-07-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Marzenie!,
amalka Linia koment
Przeczytane:2014-06-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
tulla Linia koment
Przeczytane:2014-05-12, Na półkach: Przeczytałem,
monikad Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
katibe Linia koment
Przeczytane:2014-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014 r.,Mam,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2013-12-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Olena Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2010),Mam,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2012-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Piaskowa góra Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Piaskowa góra Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Piaskowa góra Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Piaskowa góra Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Piaskowa góra Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów