Recenzja książki: Pięć języków przepraszania. Jak osiągnąć uzdrowienie wszystkich naszych relacji

Recenzuje:

Życie codzienne pokazuje, że w relacjach międzyludzkich aż roi się od zgrzytów i nieporozumień. Sposób rozwiązywania konfliktów świadczy o dojrzałości tych, którzy zostali uwikłani w spór. Do rąk czytelnika trafił poradnik, będący próbą zminimalizować owego powszechnego problemu. Zwracając uwagę na konieczność dostrzeżenia winy i wyrażenia skruchy, akcentuje potrzebę naprawienia zła. W Pięciu językach przepraszania zawarte są wskazówki, potrzebne do dokładnego zrozumienia poruszonego tematu.

Od samego początku czytelnik utwierdza się w przekonaniu, że potrzeba przepraszania jest bezwarunkowo konieczna. Ze względu na niedoskonałość świata na czołowe miejsce wysuwa się poczucie prawości. Przy jego braku powstaje bariera międzyludzka, niszcząca prawidłowe relacje. Konsekwencją jest złość, domagająca się sprawiedliwości. Dalszych skutków łatwo można się domyślić. Wobec powyższego zrozumiała staje się umiejętność przepraszania oraz przebaczania.

W swoich rozważaniach autorzy – terapeuci oparli się na konkretnych przypadkach osób korzystających z psychologicznego wsparcia. Analiza ich wypowiedzi pozwoliła wysnuć wnioski, przeznaczone do wykorzystania przez pary małżeńskie, pracowników i pracodawców, ludzi zajmujących odpowiedzialne stanowiska, młodszych i starszych, wierzących oraz niewierzących (chodzi więc właściwie o każdego z nas). Z pewnością pomocne okażą się najprostsze rady autorów, którym zależy na tym, by ich wykorzystanie poprawiło międzyludzkie relacje.

Przepraszania trzeba się uczyć od najmłodszych lat. Pozwoli to zrozumieć, że grzecznościowe: „przykro mi” czy „nie chciałem” zazwyczaj nie jest wystarczające. Gary Chapman oraz Jennifer Thomas proponują zastosować chociaż jeden z pięciu sposobów „porozumiewania się w sytuacjach krytycznych”. Zachęcając do odnalezienia własnego języka przepraszania, proponują skorzystać z wniosków, które sami wypracowali. W tym celu pokazują siłę wyrażania żalu; inspirują do zaakceptowania odpowiedzialności; wskazują na twórcze przemyślenia ukierunkowane na naprawienie wyrządzonej krzywdy; zachęcają do myślenia przyszłościowego, którego celem jest uniknięcie złych zachowań; wskazują na potrzebę wypowiedzenia prośby o wybaczenie. Zrozumienie sensu języków przepraszania pomoże umocnić naruszone relacje. Pomocą służą postawione przez autorów pytania, mające na celu odkrycie najlepszego dla siebie „języka”.

Książka Pięć języków przepraszania w pełni zasłużyła na miano poradnika. Wskazując na potrzebę przepraszania zawsze i wszędzie, daje gotową receptę na życie. Napisana językiem całkowicie zrozumiałym, przeznaczona jest dla każdego. Korzystając z zawartych w niej wskazówek, uczynimy codzienność łatwiejszą, a kontakty z otoczeniem - bezproblemowe. Warto zatem po nią sięgnąć jak najszybciej.

Kup książkę Pięć języków przepraszania. Jak osiągnąć uzdrowienie wszystkich naszych relacji

Zobacz opinie o książce Pięć języków przepraszania. Jak osiągnąć uzdrowienie wszystkich naszych relacji
Pięć języków przepraszania
Gary Chapman, Jennifer Thomas0
Okładka ksiązki - Pięć języków przepraszania

Mądra, niezwykle interesująca i na co dzień pożyteczna książka pokazuje, jak ważną sprawą w życiu jest umiejętność przepraszania. Autorzy oparli swoje...