Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania

Krystyna Bezubik

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Data wydania: 2015-12-16
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7859-594-6
Liczba stron: 220
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Własna książka? To możliwe!

 

Wiele osób nosi w swoich myślach przepis na potencjalny bestseller. Różnica pomiędzy nimi a tymi pisarzami, którym udało się odnieść szeroko pojęty sukces, jest taka, że ta druga grupa… po prostu zasiadła do pisania. Tak naprawdę bowiem problemem większości jest nie brak techniki czy dobrych pomysłów, ale ograniczające przekonania, że ktoś zrobił to już lepiej, że nie zasługujemy na to, by świat podziwiał nasze teksty, że z pewnością nikt nie będzie chciał sięgać po nasze opowiadania czy książki. Tak naprawdę ile osób, tyle można podać wymówek, tyle znajdziemy powodów do tego, by nie realizować swojego marzenia.

 

Dla tych jednak, którzy zdecydują się zawalczyć o spełnienie pragnień, którzy otworzą się na nowe wyzwania i możliwe konsekwencje aktu twórczego, Krystyna Bezubik, doktor literaturoznawstwa, pisarka i nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, ma wspaniałą propozycję – kurs pod jej przewodnictwem. Tym razem jednak nie będziemy uczestniczyć w zorganizowanych przez nią warsztatach stacjonarnych, bowiem specjalnie dla tych, którzy znaleźliby zapewne tysiące kolejnych wymówek, by na tych warsztatach się nie zjawić, autorka przygotowała poradnik kreatywnego pisania Piszę, bo chcę… Opublikowana nakładem wydawnictwa e-bookowo pozycja zawiera elementy treningu kreatywności, zarządzania sobą w czasie, coachingu, a wszystko to w celu wywołania pragnienia, by przelać swoje myśli na papier, by czynić to w zgodzie z naszymi celami oraz w taki sposób, by sprawiało to przyjemność zarówno nam, jak i potencjalnym czytelnikom. Sięgnąć po ten poradnik powinni wszyscy ci, którzy noszą ukryte głęboko w sercu pragnienie pisania, którzy kiedyś pisali, ale pełna innych wyzwań codzienność zmusiła ich do ustalenia innych priorytetów, a także ci, którzy już piszą, ale chcieliby robić to lepiej.

 

Książka składa się z dwóch części – w pierwszej poznamy wiele technik, którym celem będzie zmiana ograniczających nas przekonań, praca z celami czy wzbudzanie kreatywności, druga zaś poświęcona została rozwijaniu warsztatu pisarza. Warto poświęcić kilka godzin i zagłębiać się w książkę stopniowo, zaś przy kolejnym czytaniu skupić się tylko na tych fragmentach, które pomogą nam tworzyć fabułę książki czy jej bohaterów. Zanim to jednak nastąpi, trzeba otworzyć zeszyt albo edytor tekstu i po prostu zacząć pisać. Proste? Wydaje się że tak, jednak gdyby takie rzeczywiście było, to nie byłoby tylu osób pragnących pisać, ale nie realizujących tego marzenia. Dlatego też autorka wraz z uczestniczkami swojego kursu, będącymi stworzonymi na potrzeby książki reprezentantkami najczęściej występującego profilu uczestniczek, zabiera nas w podróż w głąb naszego umysłu, zachęca do tworzenia obrazów, do wizualizacji przyszłego tekstu, miejsca do pisania czy nas samych, spędzających czas na pisaniu. Wspólnie zastanowimy się też nad tym, jakie są nasze cele i czy w prawidłowy sposób je formułujemy, odpowiemy na pytania kartezjańskie, popracujemy nad likwidacją blokad i postaramy się zaprzyjaźnić z naszym wewnętrznym krytykiem. Przekonamy się również, że warto pozwolić sobie na błędy, poznamy zasady zarządzania sobą w czasie tak, by efektywnie wykorzystać dobę i wreszcie znaleźć czas na pisanie.

 

Część druga książki skłania nas do pracy nad własnym warsztatem pisarskim - pisanie bowiem to nie tylko oczekiwanie na wenę, ale przede wszystkim ciężka praca, podparta solidna wiedzą na temat kompozycji tekstu, budowania dialogów i konstruowania sylwetek bohaterów. Wspólnie z autorką zastanowimy się nad tym, jakie są korzyści ze znajomości tematu, który poruszamy, dowiemy się, w jaki sposób planować (i czy w ogóle planować) rozwój akcji, a także jakie powinny być kolejne kroki w akcie tworzenia. Poznamy różne struktury tekstu, typy narracji, skupimy się na bohaterach, dialogach i opisach. Wraz z książką otrzymujemy również „bonus” w postaci kilku dodatkowych ćwiczeń rozbudzających kreatywność, a także wskazówek dotyczących gramatyki i korekty teksów.

 

Poradnik Piszę, bo chcę... autorstwa Krystyny Bezubik to nieoceniona pomoc dla wszystkich, którzy dotychczas bali się walczyć o swoje marzenia, o siebie. Co więcej, jeśli nawet opowiadania czy książki stworzone w efekcie lektury publikacji nie przyniosą nam sławy, pieniędzy czy chwały, to zyskamy zestaw narzędzi, które znacząco poprawią jakość naszego życia, nauczą nas żyć bardziej efektywnie, inspirować się otaczającym nas światem. Należy jednak pamiętać, że lektura przyniesie pozytywne rezultaty szczególnie wtedy, kiedy sumiennie wykonamy wszystkie zawarte w niej ćwiczenia i kiedy zrobimy pierwszy krok - zaczniemy pisać…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
justa21 Linia koment
Przeczytane:2016-02-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
catarina78 Linia koment
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania Pokonaj odwlekanie - rozwiń wytrwałość
Piotr Modzelewski
Okładka - Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania Tukany latają nisko
Maciej Lipka
Okładka - Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania Fotopowieści niedokończone
Michał Statkiewicz
Okładka - Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania Władczyni mroku
K.C. Hiddenstorm
Okładka - Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania Podpalę wasze serca!
Marcin Brzostowski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów