Recenzja książki: Plac tajemnic 2. Japońskie łamigłówki 2

Recenzuje: Damian Kopeć

Łamigłówki z Kraju Kwitnącej Wiśni

Niektóre nacje mają problem z zadaniami opartymi o słowa, takimi jak chociażby wszelkiego rodzaju krzyżówki. Przyczyną jest brak typowego alfabetu, używanie w pisowni znaków graficznych reprezentujących grupy liter - jak w przypadku Chińczyków czy Japończyków. Szukają oni zatem takich łamigłówek, w których słowa zastąpiłyby inne, prostsze elementy. Często wybór pada na cyfry arabskie lub znaki graficzne. Wielu z nas zetknęło się z pewnością z przeżywającymi jakiś czas temu okres dużej popularności sudoku czy kakuro - zagadkami logicznymi opartymi na liczbach. W cyklu Plac tajemnic wydawnictwa Adamada pojawiła się seria książeczek z innego typu japońskimi łamigłówkami. Mają one zróżnicowany poziom trudności, choć zasady są na ogół dość proste. Za sukcesem tego typu zadań stoi właśnie to, że łatwe do zrozumienia zasady nie oznaczają trywialności samych zadań.

W zeszycie numer 2 musimy w pola diagramu wpisać brakujące liczby, wiedząc, że w jednej linii kolejne liczby dzieli taka sama różnica, a wszystkie one (położone w jednej linii) tworzą rosnący ciąg liczb - ciąg arytmetyczny. Każda linia jest innym ciągiem, często z inną różnicą. Nie wolno używać cyfry 0. Każde zadanie ma tylko jedno prawidłowe rozwiązanie. Trudność stanowi to, że różne „gałęzie” diagramu mają wspólne elementy, które trzeba odpowiednio dobrać, by skutecznie wypełnić cały schemat. Tego typu łamigłówka jest przeznaczona dla dzieci starszych, co najmniej dziewięcioletnich, sprawnie wykonujących podstawowe działania na liczbach dwucyfrowych.

W zeszycie numer 3 należy połączyć w pary takie same figury, rozrzucone na polach kwadratu. Linie łączące nigdzie nie mogą się przecinać, co utrudnia zadanie - tym bardziej, że jednakowych figur może być więcej niż dwie. Ten typ zadań jest trudniejszy niż ćwiczenia zawarte w zeszycie numer 2. Wydawca sugeruje wiek czytelnika jako co najmniej 11 lat. Łamigłówki najlepiej rozwiązywać ołówkiem - tak, by w każdej chwili można wygumować błędy, które na ogół będzie się popełniać. Im trudniejsze zadanie, tym bardziej prawdopodobne poprawki.

Zadania zwarte w Japońskich łamigłówkach uczą cierpliwości, koncentracji i logicznego myślenia. Można je rozwiązywać samemu, można w niewielkiej grupie. Każda książeczka zawiera odpowiedzi do wszystkich zadań, dzięki czemu można kontrolować wyniki pracy. Japońskie łamigłówki są wydane w formacie zeszytowym. Zadania uatrakcyjnione są rysunkami wykonanymi w konwencji mangi. Stanowią ciekawe wyzwanie dla dzieci lubiących zadania logiczne - tym bardziej, że poziom trudności jest stopniowo zwiększany. Książeczki nie są grube, można je śmiało brać ze sobą nawet na krótkie wyjazdy. Pokazują dzieciom i młodzieży, jak mogą wyglądać rozkosze łamania głowy. Wprowadzają w świat zadań logicznych, niekoniecznie bardzo wyrafinowanych, przystępnych praktycznie dla każdego, łączących przyzwoitą rozrywkę z nauką myślenia w tle.

Kup książkę Plac tajemnic 2. Japońskie łamigłówki 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Plac tajemnic 2. Japońskie łamigłówki 2
Autor
Inne książki autora
Plac tajemnic 2. Japońskie łamigłówki 3
Naoki Inaba0
Okładka ksiązki - Plac tajemnic 2. Japońskie łamigłówki 3

Japońskie łamigłówki z serii Plac tajemnic pomagają dzieciom ćwiczyć pamięć, rozwijają logiczne myślenie i poprawiają koncentrację....

Japońskie łamigłówki 3. 10+
Naoki Inaba0
Okładka ksiązki - Japońskie łamigłówki 3. 10+

Ćwiczą koncentrację, wzmacniają pamięć i uczą logicznego myślenia....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy