Recenzja książki: Płomienna namiętność

Recenzuje: Justyna Gul

Nieposkromione emocje

Żaden atak nie jest nigdy atakiem na ofiarę. Napastnik stosuje przemoc wobec znienawidzonej części siebie – te słowa Sophie Hannah przychodzą na myśl, kiedy słyszymy o coraz liczniejszych przejawach agresji. Tak naprawdę przemoc fizyczna jest przejawem słabości wobec zdarzeń, emocji, z którymi człowiek nie potrafi sobie poradzić. Coraz częściej jednak zamiast szukać przyczyn agresywnego zachowania w sobie, zamiast zwracać się po pomoc do psychologów, wolimy uwolnić negatywne emocje, przerzucając je na otoczenie.

Czy tak właśnie postępuje Flynn, nastoletni bohater powieści Płomienna namiętność autorstwa Sophie McKenzie? Opublikowana nakładem wydawnictwa Akapit Press książka to adresowana szczególnie do młodego czytelnika historia i zarazem kolejna już część opowieści o River i Flynnie. Dla czytelników, którzy sięgnęli wcześniej po książki opisujące rodzące się pomiędzy nastolatkami uczucie, będzie to spotkanie z wiernymi przyjaciółmi. Dla tych natomiast, którzy River i jej chłopaka dotąd nie poznali, jest to szansa, by po skończonej lekturze wrócić do początków ich znajomości.

Flynn i River są ze sobą już ponad cztery miesiące, nie można jednak powiedzieć, by były one sielanką. Uczucie pomiędzy młodymi bohaterami rozkwita, angażują się oni coraz mocniej w związek, ale na przeszkodzie szczęściu stoi niekontrolowana agresja chłopaka. Wychowany w dysfunkcyjnej rodzinie Flynn doświadczał w przeszłości przemocy ze strony ojca-alkoholika. Po tym, jak mężczyzna sterroryzował siostrę Flynna, Siobhan, pobił matkę oraz zranił stającego w jej obronie syna, nie ma już wstępu do domu. Opiekę nad całą rodziną przejął nastoletni Flynn, pracując dorywczo w kilku miejscach, by wspomóc finansowo matkę oraz móc trenować dalej boks. Z myślą o przyszłości chłopak nie zaniedbuje jednak obowiązków szkolnych, zdobywając dobre oceny i walcząc o stypendium, umożliwiające mu – w dalszej perspektywie – studia prawnicze i zdobycie dobrze płatnej pracy.

Biorąc pod uwagę liczne obowiązki Flynna, zakochani nie mają zbyt dużo czasu dla siebie, zaś nawet te nieliczne spotkania, zakłócają zazwyczaj wybuchy gniewu chłopaka. Niekontrolowana agresja przysparza mu samych wrogów, w szkole pomimo dobrych stopni zarówno nauczyciele, jak i uczniowie nie mają o nim dobrego zdania, Flynn jest zatem obwiniany o wszystkie negatywne zdarzenia. Szczególnie często powtarzają się oskarżenia o kradzież – nawet Alex, chłopak najbliższej przyjaciółki River, nie waha się wskazać na Flynna jako na złodzieja jego iPada.

Sytuację pogarsza jeszcze niechęć przyjaciółek River do chłopaka oraz jawny sprzeciw jej matki wobec takiego partnera córki. Kiedy dziewczyna okłamuje matkę co do swojego miejsca pobytu, ta ogranicza jej swobodne kontakty z Flynnem. Prawdziwą katastrofą są jednak wydarzenia mające miejsce w trakcie komunii Caitlin, młodszej siostry Flynna, kiedy to chłopak rzuca się na swojego ojca, masakrując mu twarz. Ten incydent skutkuje aresztowaniem chłopaka, zaś w przypadku River - groźbą wysłania jej do mieszkającego w komunie ojca. Jednak ostatecznie to nie River wyjedzie, ale... Flynn. Czy w takiej sytuacji ich związek ma szansę przetrwać? Czy Flynn zasłużył sobie na takie traktowanie i wszystkie oskarżenia o kradzież?

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziemy we wciągającej powieści Płomienna namiętność. Opowiedziana przez Sophie Mckenzie historia porusza aktualne problemy społeczne, dotyczące nie tylko nastolatków, warto zatem, by stała się inspiracją do szerszej dyskusji. Zaakcentowane w niej kwestie posłuszeństwa, lojalności, uczciwości oraz agresywnego zachowania  są niezwykle istotne zarówno z perspektywy młodego czytelnika, jak i rodziców oraz wychowawców. Talent autorki do sugestywnego przedstawiania sytuacji oraz emocji bohaterów sprawia, że angażujemy się w opowiadaną przez nią historię bez reszty, stając się mimowolnymi uczestnikami rozgrywających się na naszych oczach wydarzeń. Właśnie to oraz głębokie przesłanie płynące z powieści Sophie McKenzie czyni je tak wartościowymi i tak chętnie czytanymi. A po lekturze pozostaje już tylko wyczekiwać kontynuacji książki i dalszych losów River oraz Flynna.

Kup książkę Płomienna namiętność

Zobacz opinie o książce Płomienna namiętność
Płomienna namiętność
Sophie McKenzie
Troje to już tłum
Sophie McKenzie0
Okładka ksiązki - Troje to już tłum

Luke i Ewa przygotowują się do pierwszych wspólnych wakacji w Hiszpanii. Problem w tym, że spędzą je w towarzystwie ojca Ewy, który jest...

Więzy krwi
Sophie McKenzie0
Okładka ksiązki - Więzy krwi

Kiedy Theo odkrywa, że jego ojciec, uchodzący za zmarłego, jednak żyje, podejmuje decyzję, by go odnaleźć. Trop prowadzi do zakompleksionej Rachel borykającej...