Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Podwodny świat. Mroczny dar

Kat Falls

Ocena ( 4 osoby )
3.5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2012-05-16
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-12156-1
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Do zobaczenia w głębinach

 

Wyobraź sobie wszystkie możliwe konsekwencje globalnego ocieplenia - powodzie, masowe ginięcie gatunków, niszczenie miast, coraz częstsze problemy z dostawami żywności, prądu czy gazu. Wydaje się to odległe? Nawet  nie wiesz, w jak wielkim jesteś błędzie…


Kat Falls przedstawia czytelnikom nieodległą wizję przyszłości, zaś książka Mroczny Dar. Podwodny świat to fantastyczna podróż w oceaniczny świat, którą pokocha każdy nastolatek, na ochotnika schodząc do Strefy Bentonicznej, jedynej podwodnej, eksperymentalnej kolonii na świecie.

 

Autorka przenosi czytelników w czasy, kiedy na skutek ocieplenia część kuli ziemskiej zostaje zatopiona. Ci, którzy przeżyli - „nawodniacy” - żyją stłoczeni w wieżowcach i pod dyktando władz, zwanych Wspólnotą Stanów. Rząd, poszukując nowych rozwiązań problemu ograniczonej powierzchni i wyczerpujących się zasobów, zakłada podwodne miasto, zaś dla wielu osób zejście pod wodę to początek nowego życia. Mieszkańcy oceanicznych głębin dostarczają państwu żywność i czuwają nad źródłami energii - prądami wodnymi, kominami hydrotermalnymi, otrzymując w zamian materiały i produkty konieczne do życia. Każdy kolonista po osiągnięciu pełnoletniości może liczyć również na coś, czego nie ma na Ziemi - własny kawałek dna. Swoje przyszłe miejsce, czterdzieści hektarów niezagospodarowanego terenu pod wodą, wybrał już piętnastoletni Tay, pierwszy człowiek, który urodził się w podwodnej kolonii. Jego rodzice należeli do ekipy badaczy, którzy wybudowali Strefę Bentoniczną i odnaleźli tu szczęście. Tego, niestety nie może powiedzieć o swoim domu Gemma, mieszkanka Ziemi. Nastoletnia sierota mieszka w internacie, zaś jej pobyt jest opłacany przez Wspólnotę. Jedyną bliską jej osobą jest ukochany brat, Richard Straid, i to właśnie w poszukiwaniu mężczyzny schodzi ona pod powierzchnię wody. Nie wie jeszcze, że pobyt w kolonii odmieni jej życie na zawsze..

 

Kat Falls zabiera swoich czytelników do podwodnej krainy, której pejzaż jest namalowany piórem jej wyobraźni i nie przestaje zachwycać. Choć historia jest niezwykle prosta w swej formie, zaś jej zakończenie dość przewidywalne, to Mroczny Dar. Podwodny świat pochłonie wielu czytelników, spragnionych odwiedzin w głębinach, gdzie domy zaprojektowane są na kształt różnych stworzeń, gdzie uprawia się krasnorosty, plankton, lecz marzenia pozostają takie same jak na Ziemi. Zatem - do zobaczenia w Strefie Bentonicznej!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Abigail plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Duchy nie istnieją, ale banici tak."

Cały czas słyszymy ekologów, którzy skandują, że globalne ocieplenie niedługo nas dosięgnie. Jak wtedy wyglądałoby nasze życie? Gdzie byśmy się ukryli? Na skutek globalnego ocieplenia może znacznie podnieść się poziom wód, co sprawi, że większa część ziemi zostaje zalana. Zastanawialiście się jak to jest mieszkać pod wodą? Właśnie taką wizję roztacza przed nami Kat Falls w swojej najnowszej książce "Podwodny świat. Mroczny dar". Dajcie się wciągnąć do mrocznej toni!

Tay od urodzenia mieszka pod wodą, wraz ze swoją rodziną. Nie jest on zwyczajnym nastolatkiem - posiada bowiem połysk i tajemniczy mroczny dar, o którego istnieniu wie tylko on sam. Ze względu na przykre doświadczenia ze szpitala boi się dosłownie wszystkiego - igieł, testów, eksperymentów, a nawet sterylnego zapachu tego miejsca. Tay uwielbia życie pod wodą, swoją farmę i możliwość odnajdywania przeróżnych pamiątek z czasów przed globalnym ociepleniem. Kompletnie nie rozumie ludzi, którzy mieszkają na lądzie i nawet nie chce słyszeć o tym by zamieszkać tam. Podczas jednej ze swoich wycieczek poznaje swoją rówieśniczkę, Gemmę. Dziewczyna zeszła pod wodę, by szukać swojego ukochanego brata Richarda. Chłopak postanawia jej pomóc, lecz nie może przestać myśleć o tym, że to gang Szkarłat zabił jej brata. Do gangu należy kilkunastu banitów, którzy okradają statki towarowe, a potem również podmorskie farmy. Od czasów pojawienia się Cienia w ich zastępach nikt w wodzie nie jest bezpieczny. Czy uda im się wreszcie odnaleźć brata Gemmy?

" - Jesteś duchem, prawda?
- Jestem żywym człowiekiem - odparłem. - Tak jak ty.
- Świecisz się - zauważyła z wyrzutem.
- To nie jest świecenie - wyjaśniłem. - To się nazywa połysk. Od spożywania bioluminescencyjnych ryb.
- Ludzie takich nie jedzą.
- Na dnie oceanu owszem.
- Serio? To takie... - Nachyliła się i dźgnęła mnie latarką w żebra. Krzyknąłem z bólu, a ona jeszcze głośniej. - A niech mnie gorąca smoła! Jesteś prawdziwy."

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy jest okładka. Pod palcami można wyczuć podwodną faunę i florę, co niesamowicie pasuje do tego rodzaju książki. Jednak nic innego mi się w niej nie spodobało.. Osoby, które są przedstawione na okładce kompletnie mi do siebie nie pasują. Główny bohater miał 15 lat, a ten wygląda na.. przynajmniej 20. Do tego mam największe ale, gdyż całkowicie inaczej wyobrażam sobie Taya i Gemmę.

Postacie są puste w porównaniu do głębi fabuły tej książki. Po prostu nie mają w sobie nic specjalnego. Są grzeczni, mili i odważni - czyli standard. Zawsze są we właściwym miejscu i czasie oraz oczywiście zawsze wszystko im się udaje. Nieważne w jak wielkim bagnie by siedzieli, zawsze wyjdą z tego cało i jeszcze dostaną miano bohaterów. Żadna z postaci nie przykuła mojej uwagi na tyle, żebym nie mogła spać w nocy, myśląc, że fajnie byłoby kogoś takiego spotkać. Owszem, autorka opisami chciała podkolorować te postacie, ale niestety nie za bardzo jej to wyszło, co od razu można wyczuć. Jednak największym plusem tych postaci jest zerwanie ze stereotypowym zachowaniem mężczyzny i kobiety. W tym przypadku to chłopak wykazuje się wielkim rozsądkiem, natomiast dziewczyna jest lekkomyślna, a mimo to odważniejsza od niejednego faceta. Akurat ten fakt bardzo ułatwia czytanie książki.

Podobało mi się to, że autorka napisała całą historię z punktu widzenia chłopaka, nieczęsto autorzy chcą pisać powieści z punktu widzenia płci przeciwnej, bo to nie jest zbyt łatwe zadanie. Jednak pani Falls bardzo dobrze z tego wybrnęła i byłam w pełni usatysfakcjonowana. Fabuła może nie jest jakoś wybitnie porywająca, ale ma w sobie coś takiego, że książkę chce się czytać dalej, żeby wreszcie poznać koniec przygód Taya i Gemmy. Ostatnio bardzo często autorzy poruszają tematy postapokaliptyczne, a jednak ta książka się wyróżnia na ich tle. Pani Falls zgrabnie uniknęła zwykłego romansu paranormalnego, nie popadając w młodzieżówkę. Tematyka tej książki dotyka ważniejszych tematów niż zwykła miłość, bowiem główny bohater musi walczyć o swój własny dom i o tych, których kocha.

Urzekł mnie przede wszystkim sposób, w jaki pani Falls kreowała opisy. Może się wydawać, że autorka sama miała styczność z takim światem i widziała go na własne oczy, gdyż opisuje wszystko bardzo szczegółowo i precyzyjnie. Posługuje się przy tym prostym i przystępnym językiem, dzięki któremu bez problemu rozumiemy, co autorka chce nam przekazać.

Książka jest naprawdę nietuzinkowa, lecz nie ma zbyt wielkiego szału. Ot, przyjemna lektura na ciepłe wieczory, pozwalająca zanurzyć się w orzeźwiającej rzeczywistości podwodnego świata. Nie wymagałam od tej pozycji zbyt wiele, a jednak naprawdę mile mnie zaskoczyła i zdecydowanie polecam ją każdemu. Od razu łapie czytelnika w swoje sidła i zmusza do czytania kolejnych stron, gdyż na każdej z nich możemy odkryć coś nowego. Na pewno przeczytam kolejną część przygód Taya i Gemmy pt. "Podwodny świat. Osada". Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z tą pozycją to naprawdę warto to nadrobić.

" - Nie spodziewałam się nieludzkich jęków i goniących mnie świetlistych potworów. Każdy by pomyślał, że to duch.
- Goniły cię potwory?
Podparła się pod boki. Najwyraźniej jej to nie bawiło.
- Wiedziałeś, że zaraz umrę ze strachu, co?
- Nie, ja tylko...
- A teraz wróciłeś, żeby pękać ze śmiechu na widok kretynki z lądu - dodała, zagłuszając moje słowa.
- Gdyby tak było, przyprowadziłbym kolegów."
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów