Recenzja książki: Polubić ortografię

Recenzuje: Justyna Gul

Gimnazjalna droga do wiedzy

„Każdy chce być doskonały, choć nie zawsze może …”, a może jednak może? Pewne jest, że ćwiczenie czyni mistrza zatem przy odrobinie chęci i odpowiednio dobranym materiale, nasze szare komórki mogą chłonąć wiedzę ortograficzną jak gąbka.
Z zeszytem ćwiczeń dla uczniów klas I do III „Polubić ortografie…” każda wędrówka po wiedzę zakończy się sukcesem. Naszym przewodnikiem w świecie ortografii będzie Grażyna Jańczyk, a specjalnie dobrane ćwiczenia o różnym stopniu trudności pozwolą stopniowo zagłębiać się w zasady i reguły ortograficzne.
Naukową podróż rozpoczniemy od odpowiedzi na pytanie „czego nie robić, by mieć dobrą opinię, czyli jak pisać nie z różnymi częściami mowy”. Określimy jak należy się zachowywać jako dobry uczeń (np. nie możemy zapomnieć przyborów szkolnych) oraz co robi i jaki nigdy nie bywa przyjaciel, rowerzysta czy dyskutant.
Jańczyk wytłumaczy również jakie mogą być zakończenia imiesłowów przysłówkowych, jak je pisać czyli jak mówić o czynnościach odbywających się jednocześnie i niejednocześnie. Rozstrzygniemy również konflikt pomiędzy wymową a pisownią, a by dowiedzieć się kiedy i co zaczynamy wielką literą czy też kiedy razem, a kiedy osobno piszemy zakończenia –bym, -byś, -by, poćwiczymy ortografię „w szkole, w domu i na wakacjach”.
Jakby mało było kłopotów z zakończeniami, przerobimy jeszcze –i oraz –ii lub –ji na końcu rzeczownika. Autorka przybliży nam pisownie wybranych form trybu rozkazującego oraz problematyczne formy czasu przyszłego. „Polubić ortografie…” poprowadzi nas też przez kręte ścieżki językowych potyczek czyli wyrazów zapożyczonych gdzie animacja i aranżacja będą konkurowały miejsce w twojej pamięci z billboardem, billingiem, gadżetem i dyskdżokejem. Po tych przejściach masz ochotę na odpoczynek? Jeszcze nie nadszedł czas, bowiem na kartach ćwiczeń czeka kolejne wyzwanie w postaci rzeczowników i przymiotników złożonych oraz interpunkcja w zapisie dialogu i narracji.
Po takim ortograficznym maratonie z przyjemnością odpoczniemy w świecie ortografii, z przymrużeniem oka czyli przy tekstach uczniowskich na temat zjawisk językowych utrzymanych w konwencji baśniowo-żartobliwej. I tak zagłębiając się w historię o krainie zwanej Słownikolandią i ksiąstewku o nazwie ortografia, mimowolnie powtórzymy wszystko, czego się nauczyliśmy. Odkryjemy też, że ortografię da się lubić, a gra w wyrazy (biorąc przykład z mieszkańców Słownikolandii) może być naprawdę wspaniałą przygodą.
Grażyna Jańczyk udowodniła, że przez ortografię może przebrnąć każdy uczeń, a opracowując „Polubić ortografię…. Zeszyt ćwiczeń dla uczniów klas I do III” dała nauczycielom cenny materiał do wykorzystania na lekcjach w klasach  gimnazjalnych (i nie tylko). Teraz to oni w zastępstwie Jańczyk będą mogli zabierać uczniów w podróż do księstwa Ortografia, gdzie mieszkają dwie literki: Ó i U.

Kup książkę Polubić ortografię

Zobacz opinie o książce Polubić ortografię
Polubić ortografię
Grażyna Jańczyk
Z ortografią na ty
Grażyna Jańczyk0
Okładka ksiązki - Z ortografią na ty

Z ortografią na ty, czyli przewodnik nie tylko dla mistrzów poprawnego pisania to publikacja skierowana do nauczycieli języka polskiego, realizujących...