Recenzja książki: Pomóż dziecku przetrwać rozwód

Recenzuje: Justyna Gul

Rozwój nie musi być traumą

Rozwód jest prawdziwą porażką dwojga ludzi, którzy połączyli się węzłem małżeńskim w wierze, że ich miłość będzie trwała, "póki śmierć ich nie rozłączy”. Jednak skoro już dla dorosłych jest on tak bolesnym przeżyciem, to jak muszą czuć się dzieci, świadome, że ich dotychczasowe życie bezpowrotnie się zmienia? Traumę dziecka niejednokrotnie pogłębiają sami rodzice, czyniąc z rozstania pasmo wzajemnych oskarżeń, kłótni i pretensji, a – co najgorsze – wciągając w te rozgrywki całe otoczenie. Dlatego też, chociażby w trosce o dzieci, warto nauczyć się panować nad konfliktem i godnie przyjąć zakończenie pewnego rozdziału w życiu.

O tym, jak zachować się podczas rozwodu, jaki system opieki jest dla dzieci najlepszy i jak ułożyć sobie przyszłość z nowym partnerem czy partnerką - tak, aby nasza latorośl nie poczuła się zagrożona, pisze Lisa René Reynolds, terapeutka specjalizująca się w terapii małżeństw oraz terapii rodzin podczas rozwodu. Pomóż dziecku przetrwać rozwód. Poradnik dla rozwodzących się rodziców to lektura dla wszystkich par, które myślą poważnie o rozstaniu, które są właśnie w trakcie rozwodu bądź też dla osób, które są już rozwiedzione. To także znakomita lektura dla pedagogów i psychologów, ułatwiająca zrozumienie reakcji dzieci i dająca istotne wskazówki co do sposobów postępowania.

Autorka za cel postawiła pomoc rodzicom w przeprowadzeniu dzieci przez rozwód w sposób jak najmniej bolesny. Stosując się do wskazówek zawartych w publikacji, mamy szansę, by przekonać się, że rozpad małżeństwa nie musi być dla dzieci takim wstrząsem, za jaki zwykło się go uważać. Poradnik jest także szansą na stanie się lepszymi, bardziej świadomymi i konserwatywnymi rodzicami, zaś przed dziećmi otwiera on drogę do szczęśliwego życia, bez bolesnych wspomnień związanych z rozstaniem rodziców oraz leku przed zawarciem związku we własnym życiu.

Mamy w publikacji tematykę negatywnego wpływu rozwodu na psychikę oraz rozwój emocjonalny dziecka. Poznajemy rownież instruktaż doktor Reynolds, pozwalający zaoszczędzić dzieciom stresu. Kolejny rozdział porusza kwestie rzadko podejmowane w kontekście rozwodu, a mianowicie problem życia po rozwodzie. Mamy tu również porady dotyczące organizacji opieki nad dzieckiem, a także modele zachowań w przypadku, kiedy dziecko chce spędzić z danym rodzicem więcej bądź mniej czasu. Dalsza część książki stanowi odpowiedź na najczęściej zadawane przez rodziców pytania (co zrobić, gdy tylko jedno z rodziców upora się ze stresem, co i ile powiedzieć dzieciom na temat przyczyn rozwodu), odnajdujemy w niej również przegląd najczęściej popełnianych przez rozwodzących się błędów, rady, jak ich uniknąć oraz klasyfikację problemów dzieci w zależności od wieku.

Publikacja Pomóż dziecku przetrwać rozwód Lisy René Reynolds to poradnik nie dla tych rodziców, którzy chcą "wygrać" dziecko w sporze zwanym rozwodem. Jest to natomiast książka dla tych, którzy z pewnych przyczyn podjęli decyzję o rozwodzie, ale pragną to uczynić w dojrzały sposób i z pełną świadomością konsekwencji, jakie ponoszą dzieci. Z pomocą autorki rodzice będą w stanie uczynić z rozstania nie największą tragedię, która determinować będzie przyszłość dziecka, ale szansę na życie u boku rodziców, którzy mimo tego, że nie są razem czy nawet wstępują w inne związki, wciąż pozostają rodzicami. Szansę na życie u boku rodziców szczęśliwych i tego samego pragnących dla swoich pociech…

Kup książkę Pomóż dziecku przetrwać rozwód

Zobacz opinie o książce Pomóż dziecku przetrwać rozwód