Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć

Jorge Bucay

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2008-12-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-917361-9-9
Liczba stron: 228
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Hanna Sieja

O bajkach opowiadaniu

 

W tym tygodniu moje myśli zatrzymały się przy bajkach. Może to dowód na to, że my, ludzie wyrastający z kultury typograficznej, spragnieni jesteśmy żywiołu oralności… Albo kwestia przypadku, jeżeli takowy w ogóle istnieje. Obok bajek, myśli kilka z dziedzin pozornie odległych, zza gór siedmiu i lasów dalekich, choć jak się po namyśle prędkim okazuje, z tego samego królestwa. Historię czas zacząć…

 

Psychologia jest jedną z bardziej fascynujących nauk. Niewątpliwie dlatego, że z jednej strony jest, albo raczej próbuje być, tak bliska człowiekowi, z drugiej strony człowiek nieustannie jej się wymyka. Stąd też jej status - jako nomen omen najbardziej absurdalnej nauki – bo czyż można jednocześnie być (z perspektywy chociażby filozoficznej czy kulturoznawczej) podmiotem i przedmiotem poznania? Tyle z refleksji natury ogólnej. Zmierzając w stronę praktyki możemy natknąć się na różne obserwacje, na przykład na taką, iż jedną z ciekawszych form psychoterapii, które ostatnio zyskały w Polsce na popularności jest terapia gestalt. Gestalt, jako technika terapeutyczna, jedna z pierwszych włączyła do terapii sfery ludzkiego 'ja' dotychczas pomijane przez psychoterapeutów (świadomość ciała, a przede wszystkim wszystkiego co łączy emocje ze sferą cielesną/ gry i metafory). I tyle z informacji o naturze paranaukowym.

 

Powyższe przemyślenia przybyły do mnie zza Siedmiogórogrodu w związku z moją ostatnią lekturą. Powód, niedawno przeczytana książka autorstwa Jorge’a Bucay’a. I nie ma się już czemu dziwić, że Platon pragnął wyrzucić pisarzy ze swojego państwa, a don Kichot z zaczytania stał się błędnym rycerzem. Tak, tak nie ukrywajmy. Zaczytanie jest równie niebezpieczne jak nieczytanie. Wracając do książki - jej oś fabularną wyznacza rozmowa psychoterapeuty z Demianem – niespokojnym, młodym mężczyzną, ciekawym życia i mechanizmów wpływających na jego zachowanie. Odpowiedzią na wszelkie rozterki Demiana są opowiadane bajki, czasami wręcz tylko krótkie anegdoty. Przytaczane historie, zarówno te zaczerpnięte z wyobraźni autora, jak i te znane nam z literatury stanowią czasami jedyną i chyba wyczerpującą odpowiedź na rozterki głównego bohatera. Wskazówki i przesłania są jasne, jak to w bajkach bywa, jednoznaczny morał, pozwala na konfrontację ludzkich zachowań z rzeczywistością, uświadomienie sobie własnych błędów.

 

Tak…książka Bucay’a niewątpliwie sprzyja przemyśleniom. To ten typ lektury, po którym powinno się być lepszym człowiekiem. Ciekawe co na to zawodowi psycholodzy? Bo przyznam, ze bajki, choć wybrane w dosyć wykwintny sposób, spisane są raczej mało ciekawe. Nie mają tego baśniowego polotu, ani ujmującej prostoty. Morału często można się domyśleć, wyprzedzając prawdopodobnie intencję Jorga, terapeuty, z pewnością porte parole samego autora. To jeszcze jedna z tych książek, która jest jedynie środkiem a nie celem (chociażby estetycznym) samym w sobie. Bajki, a będąc bardziej ścisłym należałoby powiedzieć po prostu historie o różnym charakterze z tekstu Bucay’a, są bardzo krótkie, klarowne oraz na swój sposób inspirujące. Momentami to tylko przypowieści, czasem złota myśl, skrzydlate słowa.

 

Książkę można uważać za swoistą antologię, wybierając z niej to, co w danej chwili nas interesuje. Może stanowić specyficzną odpowiedź na codzienne pytania dotyczące nas samych, naszych relacji z innymi, naszych lęków, może być wreszcie pewną wskazówką przy samodoskonaleniu. Zdaniem ojca psychoanalizy utalentowani pisarze pomagają w uplastycznieniu ludzkich przeżyć. Opisywanie ich jest bowiem podstawową domeną działalności każdego pisarza, dlatego są oni prekursorami naukowej psychologii. Nic więc dziwnego, że powstają ksiązki, które bazując na tożsamości zachowań swoich bohaterów, z tymi jakie przeżywa czytelnik, stawiają sobie za cel pracę nad ludzką osobowością.

 

Książka "Pozwól, że Ci opowiem…bajki które nauczyły mnie , jak żyć" byłaby kolejną propozycją z tego obszaru literatury. Propozycją ciekawą, aczkolwiek nie porywającą. Tak więc bajka kończy się dobrze, chociaż dla co wybredniejszych czytelników zabrakło miodu i wina.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
azetka79 plusminus Linia koment
nie ma mocnych:) te bajki są genialne!!!
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawa kompozycja książki - bajek, opowiadań, które przynoszą ogromną wiedzę o życiu i świecie. Lekka forma, temat poważny - i wbrew pozorom to doskonale do siebie pasuje.Dla tych, którzy poszukują w życiu trochę więcej sensu.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMN Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów