Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Precz z brunetami

Marta Obuch

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7495-175-3
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Precz z brunetami” Marty Obuch to powieść, którą można by zaklasyfikować jako obyczajową powieść kryminalną z nutką humoru, podkreślanego jednak głównie przez Monikę Szwaję na czwartej stronie okładki. Powieść – zapychacz czasu, lekturę na jeden raz.

 

Z domu głównej bohaterki, Madzi, pewnego dnia znika bez słowa Waluś, jej życiowy partner. Madzia oraz jej przyjaciółka i sąsiadka, Neta, postanawiają rozgryźć tajemnicę niepozornego mężczyzny, a pomaga im w tym agencja Bond’s Serwis, czyli prywatne biuro detektywistyczne prowadzone przez trojaczków – Marka, Jurka i Krzyśka. Fabuła książki podporządkowana jest zatem próbom odkrycia mrocznej historii Walusia. Próbom nietypowym, bo w nudną i nieciekawą pracę panów śledczych wkraczają dwie przyjaciółki-amatorki, które na własną rękę starają się poznać prawdę. Nie muszę chyba dodawać, że jak to zwykle w takich przypadkach bywa, metody działania kobiet są dość niekonwencjonalne i niejednokrotnie przyczyniają właściwym służbom śledczym sporo zmartwień.

 

Jak na czytadło dla pań przystało, są i w „Precz z brunetami” intrygi miłosne. I Neta, i Madzia będą zachwycać się kolejnymi pojawiającymi się w ich życiu mężczyznami, uwidoczni się tu trochę zazdrości, trochę romansów na boku, kilka fascynacji. Wątki romansowe zostały przez Martę Obuch wplecione w fabułę tak, by zachowania obu bohaterek mogły utrudniać albo prowadzenie śledztwa, albo rozwój wielkich namiętności. Żeby napisać dobrą powieść z motywami kryminalnymi, trzeba mieć na nią dobry pomysł.

 

U Marty Obuch tego pomysłu zabrakło i jest to boleśnie widoczne. Bohaterki miotają się po książce, nie mając pojęcia, co ze sobą zrobić. Rozmowy – zapychacze miejsca – nie wnoszą nic do treści (bo nawet ów podkreślany przez Szwaję humor jakoś specjalnie przez nie nie przebija). Autorka sprawia wrażenie, jakby wybrała kilka szablonów z kryminałów, połączyła je ze sobą (tak, że widać miejsca klejenia, bo czasem akcja zwyczajnie się rozłazi), podlała wszystko wstawkami „autobiograficznymi” (bo część dialogów musiała zostać wyjęta z kontekstu codzienności, przy czym o ile w życiu i pod wpływem chwili mogły nawet kogoś rozśmieszyć, o tyle w „Precz z brunetami” zatracają swój podstawowy walor).

 

Powieść zdecydowanie przegadana i, jak dla mnie, zbyt nienaturalnym językiem napisana. Typowe czytadło dla autorki i jej przyjaciółek – czytelników bowiem nie wpuszcza się tu w świat przedstawiony. Nie wiem, czy odrzuciła mnie owa hermetyczność fabuły, czy po prostu nuda.

 

Książka dobra dla zabicia czasu, ale niekoniecznie do powtórnej lektury. Brakuje autorce wyczucia, zgodności stylu narracji z opowieścią, odwagi w kreowaniu fabuły. Na kryminał za mało tu wątków sensacyjnych, na romans – za mało historii miłosnych, na powieść rozrywkową – za mało rozrywki. Jednego jest tylko za dużo – stron. Brak równowagi pomiędzy poszczególnymi elementami daje się łatwo zauważyć. Czegoś mi w tej książce zabrakło, żeby polecać ją wszystkim. Na pewno jednak wielbicielki serii tete a tete sięgną po powieść Marty Obuch i będą ją czytać z przyjemnością. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nasturia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
http://ksiazkapolapkach.blox.pl/2013/09/Precz-z-brunetami-Marta-Obuch.html
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
salemeczka Linia koment
Przeczytane:2015-10-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów