Recenzja książki: Profesjonalna fotografia ślubna. Zaawansowane techniki dla fotografów cyfrowych

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Z roku na rok konkurencja wśród usługodawców zajmujących się fotografią ślubną staje się coraz większa. Klienci oczekują już nie tyle „poprawnych”, co „perfekcyjnych” zdjęć z uroczystości ślubnej, zabawy weselnej i pleneru. Aby wybić się z gąszczu przeciętnych ślubnych fotografów i zaoferować klientom produkt oryginalny i nietuzinkowy, Tracy Dorr serwuje garść ciekawych i przydatnych rad, które prezentuje w swojej książce Profesjonalna fotografia ślubna.

Autorka w swojej publikacji postanawia podejść do tematu nietypowo. Zrywa ze schematyczną, znaną czytelnikom z innych fotograficznych poradników prezentacją zagadnień. Na pierwszy ogień nie bierze kwestii technicznych, nie skupia się także w pierwszych rozdziałach na niezbędnym każdemu fotografowi sprzęcie. Tracy Dorr pokazuje, że aby stawać się coraz lepszym fotografem, należy nauczyć się odczytywania ludzkich emocji, przewidywania ich i przy pomocy przygotowanego już wcześniej sprzętu – uwieczniania pięknych, ulotnych i niepowtarzalnych chwil. Większa część książki to zatem nauka empatii, wyczucia i komunikacji niewerbalnej.

Trochę niefortunnie zaopatrzono książkę wiele obiecującym podtytułem Zaawansowane techniki dla fotografów cyfrowych. Odbiorcy bowiem jeszcze przed lekturą książki spodziewać się mogą, że zaprezentowane zostaną im i wyjaśnione skomplikowane zagadnienia związane z wykonywaniem zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych czy też z postprodukcją cyfrowych negatywów. Nic bardziej mylnego. Oprócz kilku słów o kadrowaniu czy wymowie czarno-białych zdjęć czytelnik nie znajdzie w publikacji nawet zdania o zaawansowanych technikach stosowanych w fotografii cyfrowej.

Niemniej jednak ogromnym walorem książki są zamieszczone w niej zdjęcia z różnych etapów uroczystości ślubnej: od przygotowań panny młodej, przez przysięgę, jaką narzeczeni składają w kościele, huczną zabawę weselną, aż po plener ślubny, zazwyczaj realizowany kilka dni później. Fotografie są wykonane z ogromną starannością – są świetnie wykadrowane, pokazują ludzi w naturalny sposób, odzwierciedlają najskrajniejsze emocje i są technicznie bezbłędne. Profesjonalna fotografia ślubna może zatem stać się świetnym źródłem pomysłów i inspiracji.

Książka Tracy Dorr przywodzi na myśl zbiór porad, jakie fotograf przekazuje swojemu koledze po fachu po godzinach pracy. Obaj są profesjonalistami w swojej branży, nie muszą zatem dyskutować o przysłonach, obiektywach i czułościach matrycy. Dzielą się raczej swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, jakie nabywają podczas kolejnych godzin pracy z nowymi ludźmi. Opowiadają sobie, jak złapać uśmiech ponurego wujka, które momenty warto uwieczniać, a które wypadają na zdjęciach nieciekawie.

Książka Profesjonalna fotografia ślubna kierowana jest do zawodowych fotografów, którzy chcieliby jeszcze bardziej udoskonalić swój warsztat. Krótka lekcja empatii i zwrócenie uwagi na pozornie błahe szczegóły mogą okazać się kolejnym ważnym krokiem w karierze ambitnego fotografa ślubnego.

Kup książkę Profesjonalna fotografia ślubna. Zaawansowane techniki dla fotografów cyfrowych

Zobacz opinie o książce Profesjonalna fotografia ślubna. Zaawansowane techniki dla fotografów cyfrowych
Autor