Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Projekt Atlantyda

Andreas Wilhelm

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
Data wydania: 2012-04-24
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788372504609
Liczba stron: 369
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: MichalWieniec

Oto, jak na trylogię przystało, po dwóch projektach Andreasa Wilhelma przyszła kolej już na ostatnią część, tym razem zatytułowaną „Projekt Atlantyda”. Ponownie stateczny Anglik, profesor historii i archeologii w jednej osobie Peter Lavell oraz jego francuski partner, odpowiednik Indiany Jonesa, Patrick Nevreux, zanurkują aż trzy tysiące metrów pod powierzchnię Atlantyku w poszukiwaniu nowych, fascynujących przygód. Ten dobrze już znany, składający się z miłośnika zagadek okultystycznych i zwariowanego poszukiwacza skarbów tandem, tym razem zabierze nas w podróż śladami legendarnej Atlantydy.

Eskapady bohaterów  opisane w powieści obejmują różne szerokości i długości geograficzne. Od europejskiej ekspedycji badającej tajemniczą jaskinię we wschodniej Francji, która odkrywała przed nami najgłębsze tajemnice zgromadzenia templariuszy i zakonu Syjonu oraz inne sekrety starego kontynentu, przez wyprawę w żarze kairskiego słońca na pustyni Sakkara w poszukiwaniu grobu heretyckiego faraona Echnatona i źródeł egipskiej kultury, po chwile rześkiego oddechu z delikatnym powiewem oceanicznej bryzy w odległości osiemdziesięciu mil morskich od Bahamy. To właśnie tutaj, na północ od Great Abaco Island podczas sztormu tonie w głębinach kubański trawler o nazwie „Juanita”, przerobiony z kutra rybackiego na statek wykorzystywany do poszukiwań skarbów na dnie oceanu. Z katastrofy cało wychodzi jedynie kapitan Nuno Gonzales, któremu podczas sztormu udało się wyłowić z piętrzącej się wody złotą płytkę przypominającą dużą monetę. Jej powierzchnię pokrywały spiralne wzory i delikatne linie jakby z rysunków technicznych oraz piktogramy nieznanego języka, niepodobne do żadnej epoki czy cywilizacji, o której do tej pory słyszano. Całe zajście z bazy Centrum Badawczego US Navy na Ardos śledziła amerykańska armia.

W tym samym czasie Patrick Nevreux nieopodal miasta Flores w Gwatemali poszukiwał śladów misji dominikańskiego mnicha, ojca Guilherme de Navarra, który w XVII wieku przybył w owe rejony Nowego Świata nawracać pogan i - jak wynikało z jego zachowanych listów - odnalazł bardzo szczególny skarb. Zaś w innej części globu profesor Peter Lavell na stałe mieszkający w Hamburgu odwiedza stary Cmentarz Łaciński – Terra Santa w Bab Sharq, gdzie również dochodzi do epokowego odkrycia. W tym przypadku cały przebieg schodzenia do krypty filmuje Kathleen Denver, reporterka stacji FOX International Channels, której ambicją jest jako pierwszej ukazywać w swoim nowym programie telewizyjnym najciekawsze wydarzenia na świecie, bez względu, a nawet - pomimo zakazu i podjętych środków ostrożności. A w ten sposób przeciek informacji jest nieunikniony i bardzo szybko naszym bohaterom zaczną deptać po piętach typy spod ciemnej gwiazdy, których ambicją jest zawłaszczyć tajemnicę tylko dla siebie. Jakby tego było mało, ze względu na usytuowanie geograficzne w powietrzu pachnie międzynarodowym konfliktem zbrojnym, gdyż Kuba nie zamierza bezczynnie przyglądać się ruchom amerykańskiej armii.

Podobnie jak w poprzednich częściach, gdzie całą akcję zawiązywało jakieś archeologiczne epokowe odkrycie (w pierwszej - odnalezienie jaskini przez pasterza owiec, w drugiej - papirus z grobowca Tutenchamona), tak i tym razem przyczynkiem do całego zamieszania staną się dwa bardzo interesujące znaleziska. Pierwszym jest starodawny kodeks Majów odnaleziony przez Patricka na Jukatanie, a drugim uznany za zaginiony dokument Platona zawierający wzmiankę o Atlantydzie, który Peter odkrywa w Aleksandrii. Co ciekawe, twórca idealizmu pojawia się już we wstępie za pośrednictwem cytatu z jego traktatu filozoficznego „Fajdros”, dotyczącego sensu, jaki skrywa w sobie alfabet, a ściślej mówiąc - sama litera i to wszystko, co da się z niej stworzyć. Dlatego też cała akcja książki oscyluje wokół pytania o wartość przekazu słownego w każdej formie, od starego skrawka papieru począwszy,  na programie telewizyjnym skończywszy.

 „Projekt Atlantyda” reprezentuje ten gatunek prozy, w której wszystko jest mozolnie i interesująco ze sobą połączone, wydarzenia tworzą wartką i zaskakującą fabułę z archeologicznym tłem. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników historii, samej wiedzy ogólnie, jak i dla tych, którzy lubią łatwą i przyjemną sensację, ale w wyszukanym stylu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
madak plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Kryminały,
Nie do końca udany "projekt" dwóch podróżników...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów