Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Projekt Szczęście

Gretchen Rubin

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-10-11897-4
Liczba stron: 408
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: monique

Wielu ludzi szuka szczęścia. Tak naprawdę nie ma na świecie istoty, która by, choć przez chwilę, go nie pragnęła, nie zastanawiała się, czym ono jest. Konfucjusz pisał: Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej je, leczo ono znajduje się obok człowieka. Ludzie przemierzają świat wzdłuż i wszerz, często nie zdając sobie sprawy z tego, że najczęściej szczęście znajduje się na wyciągnięcie ręki. Bycie szczęśliwym to doprowadzenie swojego życia do stanu, w którym będzie ono zgodne z naszą naturą i moralnością.

 

Właśnie taki stan próbuje w swoim życiu osiągnąć Gietchen Rubin – autorka i bohaterka książki Projekt Szczęście, wydanej w Polsce nakładem Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Podtytuł książki Albo dlaczego przez cały rok śpiewałam o poranku, sprzątałam w szafach, kłóciłam się jak należy, czytałam Arystotelesa i dobrze się bawiłam od pierwszej chwili budzi w czytelniku pozytywne skojarzenia. W słowach skierowanych do czytelnika, stanowiących wstęp do lektury, autorka zaznacza, że Projekt Szczęście jest sposobem na zmianę życia, złożonym z kilku etapów. Przygotowanie ma na celu wybór nie tylko tych codziennych czynności, które sprawiają nam radość, ale także tych, które wywołują wyrzuty sumienia. Drugi etap Projektu polega na podjęciu, często restryktywnych, decyzji, które pomogą nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Etap ostatni – według autorki najprzyjemniejszy – to realizacja własnych postanowień. Należy zauważyć, że autorski pomysł Rubin jest zaledwie jednym z wielu pomysłów na realizację własnych pragnień. Każdy człowiek może bowiem stworzyć własny Projekt Szczęście, zawierając w nim indywidualne potrzeby i pragnienia.

 

Projekt Rubin został rozpisany na dwanaście miesięcy, podczas których autorka starała się zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Po sporządzeniu listy Dwunastu Przykazań (takich jak np.: Zawsze bądź sobą, Bądź uprzejma i sprawiedliwa czy Rób, co trzeba) oraz Sekretów Dojrzałości (czyli wskazówek ułatwiających życie), bohaterka książki zaczęła wcielać swoje postanowienia w życie. Począwszy od stycznia, przez okrągły rok, borykając się z mniejszymi lub większymi trudnościami, autorka realizowała swoje pragnienia, po to, by, jak w bajkach, żyć długo i szczęśliwie.

 

Spisany w formie pamiętnika Projekt Szczęście stał się książkowym bestsellerem i pomógł wielu ludziom odzyskać życiową równowagę. Rubin osiągnęła niebywały sukces, założyła internetowy blog, którego celem jest pomoc innym ludziom, nakręciła dwa filmiki związane z jej działalnością, zaczęła udzielać się charytatywnie. Zmieniła swoje życie, spełniła marzenia i osiągnęła sukces. Książka spodoba się przede wszystkim kobietom – zarówno młodszym, jak i starszym, tym, które chcą zmienić swoje życie, ale także tym, które lubią czytać powieści obyczajowe i poradniki.

 

Dla każdego człowieka szczęście jest czymś innym. Dla jednych to miłość i przyjaźń, dla innych życie zgodne z własnymi przekonaniami, a dla jeszcze innych praca i samorealizacja. Nie da się więc wymyśleć trafnej definicji szczęścia - głównie dlatego, że coś, co jest szczęściem dla jednej osoby, niekoniecznie będzie nim dla drugiej. Musimy tylko pamiętać, cytując fragment utworu Na dłoni Anny Marii Jopek, że szczęście to przelotny gość, szczęście to piórko na dłoni - nie będzie trwać wiecznie. Dlatego warto spełniać swoje marzenia po to, by na naszych twarzach malował się uśmiech. I o tym mówi Projekt szczęście

 

 Monika Kałuża

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Iszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Co znaczy szczęście i co zrobić, żeby być szczęśliwą na te pytania odpowiada autorka książki. Ciekawie napisany poradnik z radami, które latwo wprowadzić w życie i przez to poczuć sie lepiej.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-11-19, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2013-06-10, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów