Przebaczenie

Tom 5 cyklu Upadli
Pamiętacie serię „Upadli” autorstwa Lauren Kate opowiadającą epicką historię miłosną Lucy i Daniela? Po oszałamiającym zakończeniu cyklu pisarka postanowiła dopisać jeszcze jedną opowieść osadzoną w tym uniwersum, w której odkrywa mroczny sekret jednej z barwniejszych postaci. "Przebaczenie" przedstawia wydarzenia z życia Cama - niepokornego chłopaka dźwigającego od tysięcy lat krzyż zmieniający jego egzystencję w piekło.
O Camie można powiedzieć dużo, ale niewielu posądziłoby go o romantyzm, a tym bardziej o szczere i wzniosłe uczucie do dziewczyny. A jednak okazuje się, że w życiu upadłego anioła był ktoś, kto poruszył jego serce i został w nim na zawsze. Lilith, to jedno słowo wywołuje w nim morze emocji, mimo że ma świadomość, iż ich drogi nigdy nie skrzyżują się. Jest przekonany, iż dusza dziewczyny trafiła do Nieba, ale kiedy dowiaduje się, że przebywa w Piekle postanawia podnieść rzuconą przez Lucyfera rękawicę i zaryzykować wszystko by ocalić ukochaną.

Cam ma piętnaście dni na zdobycie serca Lilith. Jeśli mu się uda dziewczyna powróci na Ziemię i będą mieli szansę na „długo i szczęśliwie”, lecz jeśli poniesie porażkę, w Piekle czeka na niego szczególne miejsce. Ale czy podpisując pakt z Diabłem można wierzyć, że rozgrywka będzie uczciwa? Czy dwa tygodnie wystarczą na naprawienie popełnionych błędów i czy rzeczywiście Cam ma szansę na zwycięstwo?

Lauren Kate zabiera czytelnika do Crossroads, małego miasteczka, które pozornie różni się od innych miejscowości nieustannymi pożarami szalejącymi wśród wzgórz. A mieszkańcy tylko na pozór tworzą małomiasteczkową społeczność, choć oczywiście nie brakuje królowej szkoły, elit i nastoletnich wyrzutków zajmujących najniższe miejsce w hierarchii. Lilith niestety nie jest miss popularności, a wręcz przeciwnie - przez wielu uważana jest za wdzięczny obiekt drwin. Biedna, wycofana, zamknięta w swoim świecie nie ma szans na towarzyski sukces w gronie rówieśników. Ba, nawet jej relacje z rodzicielką nie należą do najserdeczniejszych.
W przeszłości Cama i Lilith połączyła muzyka, ale czy i tym razem uda się chłopakowi zagrać odpowiednie akordy by poruszyć serce dziewczyny? Przed upadłym aniołem nie lada wyzwanie, a z każdym kolejnym dniem uświadamia sobie, że Lucyfer nie dał mu „aż”, lecz „tylko” 15 dni. I choć Lilith jest tą samą osobą, którą kiedyś spotkał w północnym Kanaanie, to przeszłość odcisnęła na niej swoje piętno, dlatego nie pada w ramiona Cama, a wręcz przeciwnie, instynktownie trzyma się na dystans i nie potrafi mu zaufać.
Autorka opiera fabułę „Przebaczenia” na prostym acz ciekawym pomyśle i z każdą kolejną stroną konsekwentnie realizuje swój plan wiodąc czytelnika do nieuchronnego zakończenia. Niestety, nieuchronnego, bo po tym co pisarka zrobiła z Danielem i Lucy liczyłam na więcej. A tak dostałam przyjemną, trochę infantylną, momentami nawet monotonną opowieść o miłości silniejszej niż piekło. Zabrakło mi magii, którą Lauren Kate ujęła mnie podczas lektury poprzednich tomów. W „Przebaczeniu” wszystko jest poprawne, logicznie skonstruowane, ale gdzieś po drodze zaginęły emocje i element zaskoczenia. I choć miło było ponownie spotkać się z bohaterami serii i przyjemnie spędziłam czas w ich towarzystwie, to czuję pewien niedosyt. Myślę również, że koncepcja tej historii powstała już po zakończeniu cyklu, ponieważ w poprzednich tomach Cam nie wykazuje żadnych przesłanek mogących świadczyć, że dźwiga bardzo osobiste brzemię.

„Przebaczenie” to powrót do świata „Upadłych”, który niewątpliwie sprawi przyjemność każdemu wielbicielowi serii. I mimo, że historia Cama nie jest tak spektakularna jak Lucy i Daniela, to odkrywa nieznane dotąd czytelnikowi oblicze upadłego anioła. Myślę, że fanów serii nie trzeba do tej powieści namawiać, a tym, którzy nie znają ekscytującego, romantycznego thrillera, w którym prym wiodą upadłe anioły polecam cały cykl.

Informacje dodatkowe o Przebaczenie:

Kup książkę Przebaczenie

Wodospad
Lauren Kate0
Okładka ksiązki - Wodospad

Łzy Eureki zatopiły świat. Atlantyda zaczęła się wznosić, a wraz z nią jej złowrogi władca Atlas. Eureka jako jedyna może go powstrzymać, ale najpierw...

Anioły w ciemności
Lauren Kate0
Okładka ksiązki - Anioły w ciemności

50 stron intensywnych momentów i niesamowitych spostrzeżeń z niebezpiecznego świata Upadłych. Czytelnik poznaje ważne, choć nieopisane momenty,...