Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Przygody kota Murmurando

Agnieszka Kuciak

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-74-69430-0
Liczba stron: 56
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Fimbulwinter

Dzieciństwo to tajemniczy okres. Ma swoje cienie i blaski, kiedy się je przeżywa. Inaczej wygląda z perspektywy czasu. Ludzka pamięć działa wybiórczo a w przypadku dzieciństwa odrzuca wspomnienia złe i przykre, w wyniku czego powstaje wyidealizowany obraz lat najmłodszych. Szukamy przeto w tej arkadii chwilowego schronienia, azylu od "wydoroślałej" rzeczywistości. By lepiej wczuć się w stan naszej przeddorosłości szukamy swoistych punktów zaczepienia - elementów dziecięcej idylli, które pobudzą nasze wspomnienia i przywołają stany emocjonalne - nawet jeśli wyidealizowane, to jakże przecież przyjemne.

 

Doskonałymi inicjatorami tego rodzaju wycieczek w przeszłość są nasze własne pociechy. O ile oczywiście posiadamy takowe w odpowiednim akurat wieku. Co, jeśli nie? Brak dziecka u boku sprawia, że tracimy pretekst do (pozornie wspólnego) zainteresowania zestawami klocków czy resoraków. Istnieje na szczęście złota alternatywa, którą są bajki. Bajki pozwalają na głośne odczytywanie naszym dzieciom jak i prywatną, cichą, niemal intymną lekturę - i w żadnej z tych sytuacji nie narażają nas na śmieszność.

 

Z tych czy innych powodów, są bajki gatunkiem literackim uprawianym nieprzerwanie od początków piśmiennictwa. Zmieniały się formy, zmieniali adresaci, ale bajka jako taka przetrwała wszystkie nurty i epoki, tendencje i orientacje. Jest tworzona również współcześnie.

 

"Przygody kota Murmurando" to właśnie przykład współczesnej bajki, a raczej zestawu bajek. Niewielka ta książeczka zawiera w sobie cztery zasadnicze opowiadania: tytułowe "Przygody kota Murmurando", "Tunikogo Niema", "Kot ma apetyt na myszy" oraz "Problemy kwiatów". Pierwsza z nich wewnętrznie także podzielona jest na szereg krótkich, jednostronicowych epizodów przeplatanych różnymi wierszykami.

 

Podstawowym tworzywem tych bajek nie jest fabuła czy też chęć przekazania jakiś postaw moralnych (morałów w tych bajkach nie ma), staje się nim język. Ot takie to dziwne bajki językowe, pełne żelazek z duszą, zegarów z tikiem nerwowym czy chodzących ze sobą butów, które w erotycznym uniesieniu pocierają się noskami, Konstrukcja fabuły jest jedynie okazją do zabaw językowych (przypominających trochę zabawy klockami), które z resztą często przejmują inicjatywę prowadząc fabułę na peryferie absurdu.

 

Wydaje się, że "Przygody kota Murmurando" nie są kierowane do dzieci (które z resztą dziecko wie teraz o tym, czym jest dusza żelazka?). Kompetencje językowe dzieci zwykle nie pozwalają im na prawidłowy odbiór komizmu zaklętego w wieloznaczności, a to podstawowa figura tych bajek. Z pewnością jednak książka jest w stanie rozbawić i umilić wieczór niejednego dorosłego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
heautoskop plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetne bajki z lingwistycznym zacięciem!
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów