Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Przyłbice i kaptury

Kazimierz Korkozowicz

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1987-08-11
Kategoria: Historyczne
ISBN: b.d.
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: danutka

[Dotyczy dwóch pierwszych tomów cyklu o Czarnym.]

Kazimierz Korkozowicz znany jest głównie z kryminałów, popularnych w zamierzchłych czasach drugiej połowy XX wieku, i czterotomowego cyklu o Czarnym, którego dwie pierwsze części przeniósł na ekran w 1985 roku Marek Piestrak. Dziewięcioodcinkowy serial z Rochem Siemianowskim w roli Huberta „Czarnego” z Borów jest jedną z lepszych polskich adaptacji wśród powieści historycznych.

Akcja Przyłbic i kapturów i Nagich ostrzy obejmuje lata 1409-1410, trudny czas przepychanek z Zakonem Krzyżackim, rozmów dyplomatycznych, interwencji rozjemczych, podchodów i szpiegowania, zakończonych wypowiedzeniem wojny i wielką bitwą pod Grunwaldem, która do dzisiaj jest przedmiotem dumy z jednego z największych zwycięstw oręża polskiego w historii. Wydarzenia przedstawione są z kilku perspektyw: polskiego wywiadu, kierowanego przez księdza Andrzeja, mającego na swoje usługi dobrze zorganizowaną siatkę szpiegowską, dworu króla Władysława z jego doradcami i bratem Witoldem i z zamku w Malborku, gdzie rozsiadł się dumnie Wielki Mistrz Krzyżacki. Najwięcej miejsca poświęcił Korkozowicz akcjom szpiegowskim - postrzegacze księdza Andrzeja są w wielu kluczowych miejscach, sami z siebie zbierają informacje, wykazują inicjatywę (zwłaszcza Czarny), a jednocześnie są posłuszni i przedkładają interes kraju nad własny. Oczywiście wpadają w zasadzki, ale zawsze po wielu perypetiach zdołają się uwolnić, nawet jeśli wrogi postrzegacz odniesie chwilową przewagę, a takie nie do końca udane akcje okazują się potem brzemienne w skutkach, umożliwiając przeżywanie kolejnych mrożących krew w żyłach przygód.

Trochę przeszkadza czarno-białe przedstawienie bohaterów. Krzyżacy, Niemcy, przedstawiani zawsze jako wrogowie, są źli, nieuczciwi, chciwi i niehonorowi (wyjąwszy zwyczaje rycerskie) - imają się każdego fortelu, żeby pognębić znienawidzonych Polaków, oszukać ich, pokonać, zabić. Wszelkimi sposobami dążą do zniszczenia naszego państwa, nie stronią od oszustw, przekupstw, zabójstw, żeby tylko dopiąć swego, zagarnąć kolejne ziemie, zniewolić następny naród. Za to Polacy to ludzie uczciwi i prawi, nie wadzący nikomu, broniący się tylko przed nastającymi na nich wrogami, a jeśli zdarzy im się używać sposobów nie do końca honorowych, to przecież tylko z konieczności, dla dobra sprawy, z patriotycznego obowiązku, by ocalić ojczyznę, króla i bliskich. Na końcu dobro i uczciwość zawsze są nagrodzone, a zło ukarane, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej zawziętego osobnika, którego spotyka paskudny koniec zadany psimi kłami.

Jeśli jednak przymkniemy oko na te niedoskonałości rysu bohaterów i damy się wciągnąć w wartką, dynamiczną fabułę, szybkie zwroty akcji, porwania, pościgi, intrygi, walki wręcz i bitwy, będziemy mogli przeżyć szpiegowską przygodę, trzymającą w napięciu od początku do końca, niepozwalającą odłożyć książki przed odwróceniem ostatnich stron. I śmiem twierdzić, że znacznie ciekawszą od Krzyżaków Sienkiewicza, bardziej trzymającą w napięciu i bogatszą w zdarzenia. Niezłym uzupełnieniem tetralogii Korkozowicza mogą być też Królewskie sny Józefa Hena, opisujące ostatnie lata panowania Jagiełły.

(Ocena: 5/6)

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 (327) książek w 2015 roku,Audiobooki,Historyczne,Mam,
Pamiętam z dzieciństwa serial o takim samym tytule. Dopiero po latach dowiedziałam się, że jest taka książka. Po wizycie w zamku w Malborku szukałam tytułów związanych z Krzyżakami i tak o to wpadła mi w ręce.

Akcja książki zaczyna się na dwa lata przed bitwą pod Grunwaldem, a kończy na chwilę przed wojną z Zakonem. Przenosimy się w dawne czasy by śledzić losy Czarnego, a przy okazji możemy się przyjżeć Polsce z tamtego okresu. Powieść obfituje w opisy średniowiecznych miast czy zamków, np. malborski. Poznajemy też sytuację polityczną za pierwszego Jagiellona. Jest też pozycją pełną akcji i nie sposób się przy niej nudzić. Od razu sięgam po kolejną część.
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,przylbice-i-kaptury,8165
break
Okładka - Przyłbice i kaptury Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Przyłbice i kaptury Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Przyłbice i kaptury Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Przyłbice i kaptury Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Przyłbice i kaptury Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów