Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Puzzle małżeńskie

Monika Waluś, Ksawery Knotz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-06-04
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-240-1157-5
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Małżeństwo nie jest karą” – tak brzmi jedno ze zdań w książce księdza Ksawerego Knotza i Moniki Waluś. Trudno wobec tak postawionej sprawy wątpić, że publikacja „Puzzle małżeńskie” jest książką potrzebną szerszemu gronu odbiorców. Publikacja, utrzymana w duchu katolicyzmu, tak naprawdę jest zbiorem oczywistych, miejscami wręcz banalnych rad kierowanych do małżeństw, skłania także czytelnika do zastanowienia nad istotą związku małżeńskiego – decyzjami, jakie skłaniają pary do przystąpienia do ślubu, trudnościami, jakie małżonkowie napotykają, a także obowiązkami jakie na nich będą spoczywać.

„Puzzle małżeńskie” to zbiór zagadnień, tematów, niejako części układanki, z których powinien składać się udany, szczęśliwy związek małżeński. Autorzy rozpoczynają swoją książkę od opisu, czym tak naprawdę jest małżeństwo. W tym celu posługują się zarówno Pismem Świętym, jak i publikacjami zawierającymi życiorysy znanych, często uświęconych małżeństw. „Małżeństwo może prowadzić do świętości” – pisze ksiądz Ksawery Knotz. Nie tylko stan zakonny czy dobrowolne dziewictwo predysponują do wyniesienia na ołtarze. Małżeństwo, tak jak kapłaństwo, jest powołaniem, drogą, często bardzo trudną, której uczestnicy, wybrani przez Boga, starają się dojść do świętości. Dalej autorzy zajmują się opisem problemów z codziennego życia małżonków. Doszukują się genezy kryzysów, kłótni czy nieporozumień. Doradzają, że kluczem do udanego związku jest komunikacja – rozmowa małżonków, płynąca z niej szczerość oraz chęć dzielenia się przeżytym dniem czy napotkanymi trudnościami. Knotz i Waluś podkreślają, że wewnętrzna izolacja, życie obok siebie zamiast ze sobą są przyczyną wielu małżeńskich kłopotów. Autorzy, zwłaszcza ksiądz Knotz, nie stronią także od tematyki ludzkiej seksualności. Małżeństwo jako wspólnota dwojga ludzi, Boga odnajduje także podczas seksu. Społeczeństwo wyznaje błędny przesąd, że Kościół zakazuje, bądź radzi unikanie kontaktów seksualnych, nawet w związkach małżeńskich. Ksiądz tłumaczy, że zbliżenie męża i żony jest jedną z form okazywania uczuć, elementem niezwykle istotnym w każdym związku. Tematów, jakie autorzy poruszają w publikacji jest bardzo wiele, nie są one jednak omówione zbyt obszerne, ale okrojone do koniecznego minimum, dzięki czemu czytelnik nie tylko przyswoi najważniejsze, płynące z książki informacje, ale także publikacją się nie znudzi.

Książka księdza Ksawerego Knotza i Moniki Waluś napisana jest bardzo przystępnym, prostym językiem. Autorzy często odnoszą się w swoich wywodach do tekstów źródłowych – Pisma Świętego, encyklik czy Żywotów Świętych – jednak czynię to poprzez krótkie, nieskomplikowane cytaty. Także forma, w jakiej autorzy zwracają się do czytelników, przypomina język stosowany w poradnikach. Sprawy, o których autorzy piszą, są obiektywnie rzecz biorąc oczywiste. Rozmowy małżonków, godzenie się po zaistniałych sporach, umiejętność pójścia na kompromis to tematy, które powinni znać zarówno przyszli, jak i obecni małżonkowie. „Puzzle małżeńskie” uświadamiają czytelnikowi, że tak nie jest. Związek dwojga współczesnych ludzi często wcale nie opiera się na wzajemnej komunikacji, a małżeństwo, od początku budowane na niepewnym gruncie, nie ma podstaw do bycia prawdziwym, szczęśliwym zalążkiem rodziny.

„Puzzle małżeńskie” są lekturą obowiązkową zarówno dla narzeczonych, nowożeńców czy par z wieloletnim małżeńskim stażem. Dla wielu osób będzie to książka zawierająca dość banalne rady, które gdy znajdą miejsce w ludzkiej podświadomości, mogą stać się zbiorem naprawdę cennych informacji. Dla innych natomiast publikacja stanie się źródłem wiedzy i wskazówek jak żyć, aby być dobrym mężem lub żoną. „Puzzle małżeńskie”, utrzymane w duchu wiary katolickiej, są książką uświadamiającą wielu osobom, że ślub to nie tylko biała suknia, welon i wystawne przyjęcie weselne, ale związek dwojga ludzi ślubujących sobie miłość oraz wierność, uświęcony przez Boga, a zatem jest to zobowiązanie podejmowane w sposób odpowiedzialny i na całe życie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów