Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rezerwuar

E. L. Doctorow

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 1994-09-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7082-750-0
Liczba stron: 270
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: eleazar

E.L. Doctorow urodził się 1931 roku. Prozaik i profesor literatury amerykanskiej oraz angielskiej. Był redaktorem wydawnictwa New American Library, a następnie szefem Dial Press. Działał w stowarzyszeniu twórczym Authors Guild of America oraz w amerykańskim Pen Clubie. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Autor takich dzieł jak „Rezerwuar”, "Miasto Boże”, czy „Księga Daniela”. Jego powieść "Witajcie w ciężkich czasach" została zekranizowana.

Od dłuższego czasu cierpiałem. Dosyć poważnie. Głód dobrej książki, przy której nie będą męczyły mi się oczy (i nie tylko) był mocno odczuwalny. Całkowity przypadek odmienił ten stan... Niezbyt szanuję amerykańskich pisarzy, którzy jako mieszkający najbliżej „Mekki i centrum chały”, i z tej racji najbardziej są podatni na jej wpływ. Choż może to jedna z lepszych metod weryfikacji i doskonała kuźnia dla niezależnego geniuszu… Doctorow zdaje się być tego miłym przykładem. Chyba wiedziony instynktem, przeczytałem „Rezerwuar”, który wpadł mi w ręce w bibliotece. Okazało się, że krytycy uznają ją za najdoskonalsze dzieło tego autora i sensację beletrystyczną roku 1994. Szukałem w Internecie nowego wydania, niestety, chyba będzie wyjątkowo trudno zdobyć dzisiaj tę pozycję. Niemniej – szukajcie, a znajdziecie… i uwierzcie, że warto. Bardzo długo nie spotkałem się z tak miłym, pełnym niewymuszonej erudycji i kunsztu językiem. Pozornie oklepane formułki o „błyskotliwości metafor” i „pięknie tekstu” nabierają, przynajmniej dla mnie, nowego, świeżego znaczenia w obliczu tej książki. Do tego dochodzi niebanalna historia, niespotykanie umiejętnie osadzona w kontekście prawdziwych zdarzeń jakie miały miejsce w USA przełomu XIX – XX wieku. Subtelność połączenia fikcji z prawdą, przeplatania ich ze sobą, uzupełniania, tworzenia zadziwiających ciągów przyczynowo skutkowych…uff… piałbym długo peany na ten temat.

Na przełomie wieków, redaktor naczelny jednej z nowojorskich gazet, jest mocno zaintrygowany zniknięciem swojego najlepszego „wolnego strzelca”. Poprzedzające zdarzenia i zachowanie zaginionego były bardzo niepokojące. Ponoć widział swojego zmarłego ojca, który jechał jakby w letargu, w towarzystwie podobnych jemu starców, miejskim omnibusem. Szaleństwo? Być może. Dlaczego jednak nagle przerażająca w swych rozmiarach machina skorumpowanego i gnijącego od środka miasta robi wszystko by sprawę zdusić zarodku? Czego strzegą najbogatsi i najbardziej zepsuci? I co do tego mają sieroty; niewinne dzieci?

Krótko mówiąc – jestem zachwycony. Z cała mocą polecam tę książkę tak czytelnikom jak i wydawcom – to zakurzona perła, na pewno godna uwagi i poszukiwań.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Rezerwuar Mój obrońca
Jodi Ellen Malpas
Okładka - Rezerwuar Dziewczyna w ciemności
PAUW MARION
Okładka - Rezerwuar Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Rezerwuar Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Rezerwuar Sacrifice
Sharon Bolton
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów