Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1Patronujemy
Kup Teraz

Rozdeptać pająka. Tom 1

Paweł Siedlar

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2007-06-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-60504-18-0
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Lucjan Kubica

Książka ta reklamowana jest przez wydawców jako kryminał i powieść erotyczna w jednym. Jeżeli chodzi o erotykę to faktycznie główny bohater – Bernard – wykazuje się sporą potencją, a kobiety jakby same wpadają mu w ręce. Jednak jeżeli chodzi o kryminał to poza paroma zagmatwanymi sytuacjami, kradzieżą i jakimś pobiciem, trudno dopatrzyć się wątków kryminalnych.

 

Pierwszy tom powieści składa się z dwóch części. W pierwszej z nich poznajemy wspomnianego już Bernarda, malarza, poetę i grafika. Jego małżeństwo jest w permanentnej rozsypce, więc próbuje on na nowo poukładać sobie życie. Dość przypadkowo poznaje Krystynę. Nieufna i całkiem neutralna z początku znajomość powoli zmienia się w poważne uczucie. Jednak każdy ciągnie za sobą jakąś przeszłość. Te „trupy z szafy” wprowadzają trochę gnilną atmosferę w ich sielankowy związek. Drugiej osoby nie można poznać na paru randkach, na których każdy jest miły, rozmawia się na przyjemne tematy i próbuje pokazać z jak najlepszej strony. Dlatego tak nieprzyjemna i kosztowna okazuje się lekcja jaką dostaje Bernard. Historia nie odbiega momentami formą i treścią od harlequinowych opowieści tyle, że na końcu niewiele osób splata uściski.

 

Ciekawiej robi się w drugiej części. Bernard na zaproszenie jednego z przyjaciół, zabiera swoje obrazy i wyjeżdża do U.S.A. Tu także nie wszystko układa się według planu, a o swoje, jak to w Ameryce, trzeba walczyć czasem bardzo ostro. Autor niespiesznie wprowadza nas w klimat tego wielkiego kraju, oglądanego trochę od spodu, z pozycji robotnika i zagubionego obcokrajowca, ale z dystansem intelektualisty. Tu także, w końcu to powieść erotyczna, Bernard nawiązuje parę nowych znajomości. Choć ta najciekawsza okaże się w ogóle nieerotyczna z kobietą, jak sama twierdzi prawie stutrzydziestoletnią. Ta szamanka-czarownica otacza Bernarda opieką i przekazuje mu swoje mądrości życiowe. Budzi jednocześnie strach, podziw, szacunek i obrzydzenie. Cała opowieść urywa się w Ameryce i dalszego ciągu trzeba oczekiwać w zapowiadanym na sierpień drugim tomie.

 

Książka ta nie jest zbyt porywająca intelektualnie. Pierwszą część czyta się momentami, o czym już wspominałem, jak jeden z serii Harlequinów. W drugiej natomiast opowiadana historia jest co prawda ciekawsza, ale niestety przewidywalna. Jeżeli pojawia się w toku akcji jakaś kobieta w wieku rozrodczym to z pewnością „nadzieje się”, w dosłownym tego słowa znaczeniu, na Bernarda. O innych oczywistościach nie będę pisał, by nie psuć lektury. Drażni także, szczególnie bardziej wymagającego czytelnika ciągle tłumaczenie „niezrozumiałych” słów na dole strony. Trochę to przypomina wydania lektur w którym uczniów traktuje się jak tępaków, gdzie na marginesach kartek wstawia się komentarz do akcji książki i tropy pomagające w myśleniu. To do czego mogę się jeszcze przyczepić to zdania-gnioty, które wyłapałem w pierwszej części książki. Zapewne wynikły one trochę z charakteru opowiadanej historii, której autor chciał nadać odpowiedniej atmosfery i klimatu. No, ale bohaterka niknąca w półmrocznej perspektywie korytarza i ostatnie promienie słońca czerwonymi jęzorami liżące czarne pnie były dla mnie ciężkie do przejścia. Szczególnie, że te wpół podniosłe, wpół patetyczne zdania pojawiały się nagle i zaskakiwały nie pasując stylem do reszty tekstu. Byłbym jednak niesprawiedliwy gdybym tylko wyłapywał wady i nic nie napisał o mocnych stronach książki.

 

Bardzo dobrze skonstruowany jest główny bohater powieści – Bernard. Wykształcony intelektualista, który jednak nie posiada typowych, śmieszących nas u intelektualistów cech. Do wykształcenia doszedł nie poprzez siedzenie nad książkami, tylko dzięki wrodzonym zdolnościom. Za sobą ma bujną i buntowniczą przeszłość, nawet jakiś czas siedział w poprawczaku. Jest inteligentny, ale jak potrzeba potrafi przypieprzyć. Facet, którego nie sposób nie polubić i na którego nie sposób, że tak delikatnie to ujmę, się nie podenerwować. Imponuje mężczyznom, którzy chcieliby mieć niektóre przynajmniej jego cechy, i podoba się kobietom, dzięki swojej osobowości. Przy tym wszystkim nie jest on postacią sztuczną. To bohater z krwi i kości.

 

Książka napisana z lekkością, zaciekawia i śmieszy. Zirytowałem się pod koniec pierwszego tomu, bo bardzo chciałem wiedzieć co dalej z Bernardem. Po prostu polubiłem go i, nie powiem, z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Jak to powiedział do Bernarda jeden z bohaterów: Jestem całkiem zwyczajnie, po ludzku, ciekaw, jak się dalej panu ułoży. I myślę, że po lekturze pierwszego tomu nie on jeden. Lucjan Kubica.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Myszka96 Linia koment
Przeczytane:2014-01-27, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Ritus
Markus Heitz
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów