Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Rozkosze Nocy. Seria Mroczny Łowca

Sherrilyn Kenyon

Ocena ( 8 osób )
4.6
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2010-08-24
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-7480-179-9
Liczba stron: 500
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: agoosiaczek

Jak sama nazwa gatunku wskazuje, paranormal romance to romans z wątkami paranormalnymi. W świecie prawdziwym pojawiają się elementy nienaturalne, co zazwyczaj prowadzi do konfliktów. Tu magia wkracza do miast, a śmiertelnicy wchodzą w bliskie relacje z przedstawicielami gatunków nadprzyrodzonych. Są tu więc wampiry, wilkołaki, elfy, magowie, duchy itp.). Nie należy się więc po tej odmianie literatury spodziewać wielkich refleksji egzystencjalnych, przekazywania prawd życiowych w niekonwencjonalny sposób i niczego szczególnie odkrywczego. Paranormal romance – będący dziś w szczytowej fazie rozkwitu i popularności – ma za zadanie dostarczyć możliwie jak najwięcej rozrywki czytelniczkom (głównie). 

 

Rozkosze nocy to pierwsza część cyklu Mroczny Łowca (Fantasy Lover nie dotyczy bezpośrednio Łowców, więc można traktować ją jako swoiste nawiązanie do serii, a nie jako tom pierwszy – jej nieznajomość nie przeszkadza w odbiorze opisywanej przeze mnie powieści). Sherrilyn Kenyon do tej pory napisała ponad dwadzieścia części serii, w Polsce wydano dopiero cztery. O czym zatem opowiada ten – jak informuje nas okładka – pierwszy tom najsłynniejszej serii o wampirach?

 

Amanda Devereaux ma 26 lat. Pracuje jako księgowa, wiedzie spokojne, „normalne”, czasem nudne życie i jest z tego powodu bardzo zadowolona. Właściwie to nic dziwnego – ma osiem sióstr (w tym bliźniaczkę), na każdy możliwy sposób zafascynowanych zjawiskami magicznymi. W rodzinie Deveraux na porządku dziennym są wróżby, polowania na wampiry, voodoo, zaklęcia i mnóstwo innych „wariactw”. Amanda jest zmęczona dziwnymi zwyczajami bliskich, zwłaszcza od dnia, w którym jej ówczesny narzeczony, poznawszy zacną familię, postanawia zerwać zaręczyny, przeraziwszy się tej specyficznej gromadki. Bohaterka zostaje poproszona przez bliźniaczkę, aby podczas jednego z samotnie spędzanych wieczorów zaopiekowała się jej psem. Tuż po przekroczeniu progu domu siostry, Amanda zostaje ogłuszona i uprowadzona. Budzi się, skuta kajdanami z niesamowicie przystojnym mężczyzną.

 

Kyrian z Tracji miał wszystko: urodził się jako następca tronu, korzystał z przysługujących mu przywilejów bez ograniczeń, urodą, siłą i sprawnością dorównując antycznym bóstwom. Wiódł szczęśliwy żywot, dopóki w wyniku zdrady, po okrutnych torturach nie pozbawiono go życia. Podobno jego dusza na skutek doznanej krzywdy krzyczała tak głośno, że zwróciła na siebie uwagę Artemidy. Kyrian dostał szansę na zemstę - wystarczyło tylko, aby zaprzedał duszę bogini łowów. Od owego dnia jako Mroczny Łowca przemierza świat, pod osłoną nocy polując na wampiry i wysysające ludzkie dusze Daimony. Będąc nieśmiertelnym i nie posiadając duszy, którą Daimon mógłby ukraść, stanowi idealne narzędzie w walce ze złem. Tropiąc niezwykle groźnego Desideriusa, Kyrian spotka na swej drodze wiele niebezpieczeństw. Oraz Amandę Deveraux, która obudzi w nim uśpione od ponad dwóch tysięcy lat uczucia.

 

Rozkosze nocy to przyjemne czytadło, które nie wymaga od odbiorcy zbyt wiele. Po prostu mamy cieszyć się serwowaną nam opowieścią o miłości. Wbrew wielu opiniom, scen seksu nie ma w niej zbyt wiele (szczególnie w kontekście bestsellerowej serii o Christianie Greyu). Sporą zaletą powieści jest wplecenie wątków mitologicznych (głównie z mitologii antycznej), co pozwala w nowy sposób spojrzeć na dosyć "ograny" temat wampirów. Są tu  momenty wywołujące uśmiech (na przykład wizja przerażających Mrocznych Łowców, w trakcie bezsennych nocy grających w „DOOMa” lub porozumiewających się dzięki specjalnemu komunikatorowi). Sporą wadą jest okładka, na której widnieje dość wątły szatyn, gdy tymczasem Kyrian opisywany jest jako bardzo dobrze zbudowany blondyn o stalowych mięśniach. Niestety, znaleźć tu można również kilka literówek.

 

Owszem, fabuła jest przewidywalna: między dwójką wspomnianych wyżej bohaterów zacznie iskrzyć, ona zrobi wszystko, aby być z nim, on zrobi wszystko, aby się od niej odsunąć, świadomy dzielących ich różnic i własnej przynależności do Artemidy. Jednakże Rozkosze nocy to przyjemna książka, idealna rozrywkowa lektura na kilka godzin, która nie obciąży umysłu i pozwoli odpocząć po stresach dnia codziennego.

 

Tekst opublikowany również na blogu: http://missfeather.wordpress.com

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kasiulek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-19, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Dzień przynosi bezpieczeństwo, a noc... budzi namiętność. Czy gdybyś miał wybierać między jednym a drugim, nie skusiłbyś się na malutki gryz ryzyka?


Amanda pragnie spokojnego, zwykłego życia, jednak najwyraźniej nie jest jej to pisane. Pewnego wieczoru staje się celem ataku, który został zaplanowany z myślą o jej siostrze bliźniaczce, i budzi się skuta kajdankami z seksownym nieznajomym blondynem. W pierwszej chwili myśli, że to kolejna ekstremalna próba swatania zaaranżowana przez siostrę, ale wkrótce staje się jasne, że Kyrian z Tracji nie może być materiałem na chłopaka, ponieważ jest Mrocznym Łowcą - nieśmiertelnym wojownikiem, który zaprzedał duszę za jedną chwilę zemsty.


Tak brzmi okładkowy opis książki Sherrilyn Kenyon, która na swoim koncie ma wiele innych publikacji (również pod pseudonimem Kinley MacGregor), w tym serię o Mrocznych Łowcach. W polskim wydaniu jak na razie ukazały się cztery części, a powieść Rozkosze Nocy rozpoczyna cały cykl.  Rzeczywiście sam opis jest przyciągający i może skusić niejednego czytelnika. W szczególności zwolenników gatunku fantastyki i romansu paranormalnego, ponieważ książka jak najbardziej została zaklasyfikowana do tego kanonu. Główną bohaterką jest Amanda, która za wszelką cenę pragnie normalnego życia. O ile jest to w ogóle możliwe do osiągnięcia, jeżeli ktoś żyje w okultystycznej rodzinie i mieszka w Nowym Orleanie. Jedna decyzja zmienia dotychczasową szarą codzienność i stawia dziewczynę w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Mianowicie Amanda na prośbę siostry wyprowadza psa na spacer, zostaje porwana i przykuta do olśniewającego blondyna. Ciekawy pomysł na fabułę? Jak najbardziej, ponieważ daje to początek szaleńczej akcji i walki o prawdziwą miłość.


Kyrian z Tracji jest Mrocznym Łowcą, czyli istotą stworzoną przez boginię Artemidę w celu zwalczania  Daimonów - ,,wampirów na sterydach z kompleksem Boga". Zaprzedał swoją duszę z chęci zemsty na swoich wrogach i pozostał nieśmiertelnym wojownikiem z bardzo seksownymi kłami i uporczywą alergią na słońce. W Rozkoszach Nocy Kyrian za wszelką cenę broni Amandy przez złym Desideriusem, który chce zniszczyć wszystkich Mrocznych Łowców, a w szczególności przystojnego Traka. Amanda zostaje wplątana w daimonową aferę i zupełnie wbrew sobie poznaje tajemnice Mrocznych Łowców. Ani Kyrian ani Mandy nic jednak nie mogą poradzić na niebezpieczne przyciąganie, jakie pojawia się między nimi. Czy Amanda w imię miłości zrezygnuje z normalnego życia? I czy Kyrian zaryzykuje całkowite zniszczenie by ratować Amandę?


Książka już od pierwszych stron przykuwa uwagę czytelnika i zdecydowanie wciąga. Jest napisana bardzo przyjemnym stylem, czyta się ją niesamowicie szybko, a niektóre dialogi wprost rozśmieszają do łez. Jest dodatkowo okraszona niezłym wątkiem erotycznym z umięśnionym blondynem w roli głównej, nieokrzesaną siostrą głównej bohaterki oraz kilkoma rozwydrzonymi, kilkusetletnimi Łowcami z delikatnym przerostem ego.


Akcja ani na moment nie staje w miejscu, pomimo że nie wszystko kręci się wokół głównych bohaterów. W międzyczasie poznajemy innych Mrocznych Łowców oraz ich Giermków, powoli zgłębiamy ich tajemnice i coraz bardziej nakręcamy się na ich osobne historie. Oczywiście główną zagwostką jest kochany Acheron, którego pokochacie od pierwszych stron i nie będziecie mogli się doczekać jego opowieści. Dodatkowo czytelnik może zagłębić się w historię bogów olimpijskich, ponieważ oni są podstawą stworzenia Łowców.


Osobiście uwielbiam cykl o Dark Hunterach i przeczytałam - w formie elektronicznej - prawie wszystkie książki z tej serii. Wciąż czekam na kontynuację tomów, ponieważ wciągnęły mnie one niesamowicie. Z pewnością nie można ich nazwać kolejnymi książkami o wampirach, które mnie osobiście zaczęły już nudzić. Jako ciekawostkę dodam, że Rozkosze Nocy poprzedza oficjalnie niewydana książka Fantasy Lover, opowiadająca historię jednego z późniejszych bohaterów cyklu, niejakiego Juliana Macedońskiego. Ale o tym możecie poczytać we własnym zakresie. Naprawdę warto.


Rozkosze Nocy polecam w szczególności fanom wampirów, romansów paranormalnych i czytelnikom zainteresowanym nowymi doświadczeniami. Książka naprawdę jest niesamowita, dobrze napisana i wciągająca. Myślę, że dodatkowy atut Rozkoszy Nocy stanowi okładka, która przyciąga wzrok i pobudza wyobraźnię. Z pewnością nie będziecie żałować wydanych pieniędzy. 

rama83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Kolejna seria książek opowiadająca o wampirach. Określana czasami jako "Zmierzch" dla dorosłych. Lektura lekka i przyjemna. Sporo opisów przygód erotycznych z udziałem bohaterów.
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-02, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Kiedy zabierałam się za tą książkę myślałam, że będzie to kolejna lektura typu "Zmierzch". I była, tylko w wersji dla dorosłych.
Po ostatnim sukcesie "50 twarzy greja" Od razu skojarzyłam ze sobą te książki. Ostre sceny, które napewno nie są przeznaczone dla dzieci i mitologia grecka, jak dla mnie wcale ze sobą nie współgrały. Fabuła książki nie jest strasznie złożona, choć od opisów różnych Łowców czy Daimonów może pomieszać się w głowie. Brakowało mi jednak w tej książce swoistego humoru a pomieszanie wampirów z jakimiś Mrocznymi Łowcami napewno nie wyszło tutaj na dobre. Książki niestety nie polecam, chyba że kompletnie nie macie co robić w wolnym czasie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zUaPanienka Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Domowa Papierowa Biblioteka,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Malgorzata88 Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Mam,52 książki 2013,Sherrilyn Kenyon - Mroczny łowca,
madzia19631 Linia koment
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów