Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Saga Ognia i Wody. Księga pierwsza. Wielki błękit

Jennifer Donnelly

Ocena ( 5 osób )
4.4
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2015-04-28
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7983-167-8
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska

 

W głębi czarnych gór, pośród ciemnej rumuńskiej nocy, głęboko pod powierzchnią mętnych wód prastarej rzeki Aluty słychać było śpiew rzecznych czarownic.

 

Królestwo Miromary, zamieszkiwane i władane przez syreny, leży w basenie Morza Śródziemnego. Państwo przygotowuje się do ważnej uroczystości, bo oto księżniczka Serafina, córka królowej Izabelli, niebawem przystąpi do ceremonii Dokimi, która wykaże, czy następczyni tronu jest prawowita oraz przypieczętuje jej narzeczeństwo z księciem Mahdim. Sielankę podwodnego królestwa zakłócą zatrute strzały wroga, które spowodują polityczny i społeczny chaos oraz wywołają wojnę. Serafina jako dziedziczka korony będzie musiała stawić czoła przeciwnościom, o jakim nie śniło się filozofom. Zmierzy się z pradawną przepowiednią, politycznymi wrogami matki, ludźmi (terragogami) oraz samą sobą.  U jej boku stanie przyjaciółka Neela oraz kilka innych syren, które połączy przeznaczenie.

 

Fabuła Wielkiego błękitu Jennifer Donnelly, choć dość prosta i przewidywalna, bo przecież skierowana do młodego odbiorcy, porywa pomysłem i dopracowaniem. Autorka oparła ją o mity starożytne, legendy o zaginionym królestwie Atlantydy, wcześniejsze baśniowe pomysły rodem z Disney'a oraz własną bujną wyobraźnię. Skorzystała ze znajomości martwych i nowożytnych języków oraz nawiązała do aktualnych lub historycznych problemów politycznych. Rzecz jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, bo oto atmosfera gęstnieje w wodzie, bohaterki często uciekając, "dają płetwę", a w zbiornikach słodkowodnych trudno im oddychać. Urocze, prawda?

 

 

Nie mniej ważne niż wykreowany przez Donnelly podwodny świat jest przesłanie powieści. Serafina to bowiem nie tylko księżniczka, ale także typowa nastolatka z problemami, które podzielą z nią zapewne wszystkie młode czytelniczki. Autorka udowadnia, że podstawowe znaczenie w życiu człowieka, szczególnie na początku drogi, ma odkrywanie nie tylko świata, ale także samego siebie - smaku swojego strachu, woni radości, siły przyjaźni, miłości i własnej naturalnej siły wewnętrznej. Wszystko to sprawia, że Wielki błękit staje się idealną, bo wartościową wychowawczo, a jednocześnie ciekawą propozycją dla młodszych nastolatek. Całość wieńczy wspaniale dopracowane wydanie - piękna okładka, mapy podwodnego świata i oznaczenia rozdziałów.

 

Jennifer Donnelly ma talent do budowania napięcia, tworzenia zgrabnych i niejednokrotnie zabawnych dialogów oraz budowania historii, która zapada w pamięć. Całe szczęście, że otwarte zakończenie pozwala czekać na kolejne trzy tomy Sagi Ognia i Wody. Strzeżcie się, młodzi czytelnicy, wszak śmierć pływa szybkim nurtem. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Anjoai plusminus Linia koment
Świetna historia utrzymana w klimacie nie z tej ziemi! Bo z oceanu! :D
Powieść wprost z podwodnej toni chciałam przeczytać po części ze względu na wspomnienia z dzieciństwa (Arielka rządzi!), a po części z najprostszej, kobiecej ciekawości. Sięgałam po losy bohaterów w przestworzach, na lądzie, ale.. w wodzie? To była dla mnie zupełna nowość!
Na szóstkę zasługuje przede wszystkim pomysł autorki i zrealizowanie go w postaci niesamowicie rozbudowanego świata, przepełnionego nieznanymi czytelnikowi nazwami, pojęciami - wszystkie zawarte są w słowniczku na końcu tomu. Wystarczy kilkanaście stron by wejść obiema stopami w świat Jennifer i utonąć w nim po same uszy! :)
elfijka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Cały czas się głowię, czemu syreny POD WODĄ piją herbatę, płaczą, a także mają motyki, widły, kosy, rury grzewcze, a w oknach rolety.
Zakladka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Początkowo trochę pogrubiam się w akcji. Natłok nowych imion i nazw sprawił, iż było to trochę skomplikowane. Na szczęście na końcu książki znajduje się słowniczek, z którego często korzystałam. Jednak po jakichś pięćdziesięciu stronach potrafiłam odnaleźć się w całej historii. Była ona ogromnie ciekawa i interesująca. Nigdy jeszcze nie czytałam książki o syrenach ( za wyjątkiem Arielki) więc była to miła odmiana. Wydarzenia są w niej bardzo zaskakujące i w większości nieprzewidywalne. Oryginalność historii pozwoliła mi nie porównywać jej do znanych mi już książek. Dodatkowo podobała mi się postać Serafiny. Była bardzo zdeterminowaną, choć lekko denerwująca. Wytopił też wątek romantyczny, który jak dla mnie był zbyt mało rozbudowany. I mimo, iż jest to historia dla osób w wieku 12-14 to uważam że mogą ją czytać również starsza młodzież. Z chęcią przeczytam kolejne tomy kiedy tylko się ukażą,
szulikmonia plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Przyszłość Serafinę od najmłodszych lat była zaplanowana. Pewnego dnia ma zostać Królową Miromara i stanąć na cele najstarszej cywilizacji świata syren. Dzień przed najważniejszym dniem w jej życiu, nękają ją koszmary o śmierci i pradawnym potworze. Dokimi, to próba, podczas której Serafinę musi udowodnić, że jest prawowitą następczynią tronu, a zadania, które będzie musiała wypełnić są trudne i niebezpieczne, lecz najgorsze jeszcze przed nią, bo koszmar zaczyna się spełniać. Królowa zostaje postrzelona z łuku a najeźdźcy pustoszą krainę, jedyną nadzieją na ocalenie jest zjednoczenie sześciu potężnych syren, dlatego młoda Principessa wraz z przyjaciółką Neelą wyruszają w podróż by ocalić świat syren.

Serafina i Neela są głównymi bohaterkami, jednak tej pierwszej poświęcono znacznie więcej uwagi. Obie są młodymi syrenami postawionymi w bardzo trudnej sytuacji, która chwilami je przerasta. Serafina od najmłodszych lat znała swoje przeznaczenie, a dla swojego królestwa jest w stanie zrobić wszystko, dlatego niejednokrotnie wykazała się odwagą. Obie bohaterki pomimo heroicznej postawy popełniają błędy, czasami miałam wrażenie, że zachowują się infantylnie. Podczas podróży nabierają doświadczenia i powoli widać przemianę, lecz jeszcze sporo je czeka nim ostatecznie dorosną. Z biegiem wydarzeń bohaterki poznają łotrów i nowe bohaterskie syreny, dlatego postaci jest dużo i są to ciekawe osobowości.

Serafina w dzień Dakimi miała się zaręczyć z Mahdim. Prowadzi to do wątku romantycznego, początkowo byłam uradowana takim obrotem spraw, gdyż chciałam przeżyć razem z bohaterami ich miłosne perypetie, lecz ostatecznie ten temat przycichł. Oczywiście mam jakieś tam swoje przemyślenia i podejrzewam, co może się wydarzyć, lecz nie zostało to wyjaśnione. Smutno mi, że to uczucie nie zostało szerzej ujęte.

Już od pierwszej strony poczułam się jak mała dziewczynka przeniesiona do cudownej wodnej krainy. ,,Wielki Błękit" to prawdziwa gratka zarówno dla młodszej, jaki starszej dziewczyny, która chcę przeżyć cudowną przygodę w krainie syren. Początkowo czułam lekką dezorientację wynikającą z nowych pojęć krain, prądów i ceremonii, gdyż autorka stworzyła nowy świat i już na wstępie nakreśliła jego prawa i obyczaje. Jeśli ktoś zapomni jakieś pojęcie, to pomoże słowniczek, w który została wyposażona książka. Mimo nowych słów, książkę czyta się lekko i szybko.

Akcja od samego początku jest zawrotna. Syreny płyną przez morza, po drodze napotykając niebezpieczne przeszkody. Dużo się dzieję, dlatego czytelnik nie powinien się nudzić.

,,Wielki Błękit" to bajkowa historia. Idealna dla dzieci i młodzieży. Chwilami przewidywalna, stereotypowa i upiększona, lecz bezapelacyjnie magiczna. Książka raczej niewymagająca, ale świetnie się sprawdzi, jako umilacz czasu.
4/6
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-09-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - literatura młodzieżowa,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów