Recenzja książki: Schudnij w zgodzie ze swoją grupą krwi

Recenzuje: Justyna Gul

O, A, czy AB?

Od lat borykasz się z nadwagą? Kolejne diety nie tylko nie poprawiają twojej sylwetki, ale zaostrzają jeszcze apetyt i rujnują zdrowie? Masz dość utrzymywania ciągłego limitu kalorii i głodzenia się? Jeśli jesteś już po kilku nieudanych próbach odchudzania się, jeśli ciągła kontrola i wyrzeczenia nie leżą w Twojej naturze, jeśli kochasz jeść i chcesz polubić siebie, pora powiedzieć „DOŚĆ!” wszelkim restrykcyjnym dietom, pełnym zakazów i nakazów, oraz porzucić forsowne ćwiczenia, które nierzadko przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Do takiego działania nakłaniają autorki poradnika Schudnij w zgodzie ze swoją grupą krwi, Dorota Augustyniak-Madejska i Bożena Biernot. Opublikowana przez wydawnictwo Helion pozycja dla niektórych może stać się ostatnią deską ratunku, dla innych zaś świadomym wyborem, wynikającym z przekonania, że dieta oparta na grupie krwi jest znana nie od dziś, zaś jej skuteczność została wiele razy udowodniona. Sięgając po tę książkę, otrzymujemy coś więcej niż garść przepisów na dietetyczne dania czy wskazówki dotyczące produktów adresowanych do osób z daną grupą krwi. Augustyniak-Madejska i Biernot otwierają przed czytelnikami drzwi do samoakceptacji, do cieszenia się każdym dniem i namawiają do szacunku dla  siebie i dla ciała, by mogło ono służyć wiele lat w zdrowiu i dobrej kondycji. Jest to zatem podręcznik także miłości… do siebie - i to nie miłości egoistycznej, narcystycznej, ale rozważnej, pełnej szacunku i uważności na potrzeby organizmu.

W czternastu rozdziałach autorki uczą nas nie tylko tego, jak jeść, ale również - jak żyć w równowadze z sobą samym i z otoczeniem. Dowiemy się zatem, w jaki sposób nieświadomie sabotujemy swoje działania, poznamy potrzeby naszego ciała i całą prawdę o otyłości oraz nadwadze, przekonując się, że termin „niedożywiony” zbyt często kojarzony jest błędnie z niedostatkiem czy biedą. Zdobędziemy również informacje na temat najlepszego czasu na odchudzanie (w okresie okołomenopauzalnym czy rekonwalescencji lepiej nie podejmować drastycznych prób zmiany diety) oraz utwierdzimy się w przekonaniu, że mężczyźni mają chociaż w jednym przypadku rację – prawdziwe kobiety powinny być  zaokrąglone!

Zanim autorki przejdą do dokładnej charakterystyki menu osób posiadających określone grupy krwi, dzielą się z czytelnikami błędami, które najczęściej popełniają osoby odchudzające się, poczynając od traktowania procesu przywracania sylwetce pożądanego kształtu, jak „starcia na polu bitwy”, po zgubne nawyki (znają je, niestety, wszyscy sięgający odruchowo po chipsy czy orzeszki podczas oglądania filmu czy też kawałki czekolady podczas pasjonującej lektury). W książce znajdziemy także wyjaśnienie różnic pomiędzy dwiema osobami o tej samej grupie krwi oraz szczegółowe omówienie poszczególnych grup wraz z przykładami pożywienia sprzyjającego zdrowiu, jak również takich produktów, które lepiej wyeliminować z diety. Intrygujące jest to, że często sami intuicyjnie wyczuwamy, co jest dla nas dobre, po jakie składniki powinniśmy sięgać, a jakie nam szkodzą. Mnie przyjdzie jedynie rozstać się z pomidorami, które uwielbiam, bowiem pozostałe produkty z „zakazanej listy” już dawno wyeliminowałam, pozbywając się z talerza większości potraw mącznych i ziemniaczanych, a także mięsa.

Wszystko co jesz, bardzo intensywnie oddziałuje na system trawienny, a on pośrednio na pozostałe układy. (…) Dlatego dla własnego dobra pamiętaj, że to ten obszar organizmu trzeb otoczyć szczególną i nadzwyczaj troskliwą opieką – przekonują autorki i trudno się z tym stanowiskiem nie zgodzić, szczególnie, że stawką w tej grze jest nasze zdrowie, a niekiedy nawet życie. Aby zatem poprawić kondycję naszego organizmu, rozumianą nie tylko jako kształt sylwetki czy wytrzymałość, ale także stan narządów wewnętrznych, warto połączyć odpowiedni sposób odżywiania się z wysiłkiem fizycznym, ale dostosowanym do danej grupy krwi.

Celem przypomnienia i utrwalenia wiadomości autorki zebrały najważniejsze informacje dotyczącej prawidłowej diety i sposobów postępowania z własnym ciałem (i zdrowiem) w rozdziale siódmym, prezentując dziesięć rad wartych uwagi. W dalszej części książki przeczytamy o kulinarnych preferencjach poszczególnych narodów, kaloriach i podstawowej przemianie materii oraz o równowadze kwasowo-zasadowej i wpływie odczynu płynów ustrojowych na naszą wagę.

Ułatwieniem dla czytelników planujących wdrożyć zasady i reguły opisane w książce są tabele zawierające przykładowy, dziesięciodniowy jadłospis, odpowiedni dla poszczególnych grup krwi oraz receptury i sposób wykonania prostych (co nie znaczy, że niesmacznych) dań. Zajadając się halibutem z grilla z cytryną i wspominając zadziwiająco dobre musli z płatków orkiszowych, zadaję sobie tylko pytanie, dlaczego wcześniej nie zagłębiłam się w zasady diety zgodnej z grupą krwi, tracąc czas na skomplikowane diety i pieniądze na farmaceutyki pozwalające uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Książka Schudnij w zgodzie ze swoją grupą krwi Doroty Augustyniak-Madejskiej i Bożeny Biernot nie tylko poprawić może nasz wygląd, ale i stan naszych finansów – wszystkie środki odchudzające w proszku, tabletki czy zabiegi, ale też tzw. „śmieciowe jedzenie” możemy zamienić na proste posiłki,  które nie tylko korzystnie wpłyną na nasze zdrowie, lecz także pozwolą odkryć radość płynącą ze wspólnego gotowania, jeśli w naszą przeminę zaangażujemy również rodzinę czy przyjaciółki. Poradnik jest też bodźcem zmuszającym do zastanowienia się nad dotychczasowymi schematami postępowania i nad torturami, na które często skazujemy nasze ciało, wrzucając i wlewając w nie pożywienie doprawione chemicznymi „polepszaczami” smaku czy utrwalaczami. Autorki przekazują nam też coś niezwykle cennego – nadzieję i przekonanie, że nasz los jest w naszych rękach i możemy podjąć decyzję o zmianie dotychczasowego sposobu odżywiania się (oraz życia) nawet dziś. Nawet w tej chwili!

Kup książkę Schudnij w zgodzie ze swoją grupą krwi

Zobacz opinie o książce Schudnij w zgodzie ze swoją grupą krwi
Schudnij w zgodzie ze swoją grupą krwi
Dorota Augustyniak-Madejska, Bożena Biernot
Jedz i bądź piękna! Zdrowa dieta na każdą porę roku
Dorota Augustyniak-Madejska, Bożena Biernot0
Okładka ksiązki - Jedz i bądź piękna! Zdrowa dieta na każdą porę roku

Zajrzyj do dietetycznego skarbca z przepisami na cały rok! Zdrowe odżywianie, detoksykacja i dieta bezglutenowa, czyli jak działa Twój organizm Jadłospisy...