Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Mag. Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela

Michael Scott

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-07-19
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-10-11645-1
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

„Mag” jest drugą częścią cyklu z serii opowieści o Nicholasie Flamelu. Celem nieśmiertelnego jest nauczenie bliźniąt z przepowiedni – Sophie i Josha – magii czterech żywiołów. Jak można się jednak domyślić, sprawa nie jest taka prosta. Moc, którą rodzeństwo dopiero w sobie odkrywa, wykorzystana może zostać na dwa różne sposoby: albo do czynienia dobra, albo do czynienia zła. Przed Flamelem stoi zatem trudne zadanie. Bardzo trudne nawet, ponieważ alchemikowi przeszkodzić chce co najmniej dwóch innych nieśmiertelnych – John Dee i Niccolo Machiavelli.

 

Michael Scott, autor „Sekretów…”, stworzył dość intrygującą książkę. Nie o samą fabułę chodzi, bo ta, choć trzyma w napięciu, jest przewidywalna, ale o postaci, które w „Magu” się pojawiają. Autor dokonuje przemieszania kultur oraz przetasowania religii i mitologii. Głównymi bohaterami stają się postacie historyczne, jak choćby wspomniani Flamel czy Machiavelli, ale także, na przykład, Joanna D’Arc, występująca w powieści jako… mężatka. Zaskakuje takie połączenie i jednocześnie zastanawia. Po co Scott wtłacza w stronice książki tyle sprzecznych lub też po prostu niewystępujących ze sobą w tradycji (kulturze, wierzeniach…) porządków? Czy tylko dlatego, aby być na swój sposób oryginalnym? A może przyczyną jest coś innego? Na przykład chęć panchronicznego pokazania świata. Uchwycenie go tu i teraz, we współczesności, przy jednoczesnym nałożeniu nań tradycji sięgającej do różnych czasów, miejsc i wydarzeń. Być może dopiero takie właśnie zespolenie elementów kształtujących człowieka przez wieki wpłynąć może na zaistnienie prawdziwej magii?

 

Fabuła „Sekretów…”, jak już wspomniałam, nie zaskakuje. Nie musi przecież jednak zaskakiwać, aby sama lektura książki była przyjemna. A taka jest – przygoda ustępuje przygodzie, jedną niesamowitość przyćmiewa kolejna. Akcja warto toczy się do przodu, nie zatrzymując ani na chwilę. Co więcej (co jest niekwestionowanym plusem powieści), nie można jednoznacznie orzec, kto jest tu bohaterem dobrym, a kto -złym. Machiavelli nie przekonuje do końca w roli czarnego charakteru, Flamel natomiast jest niby postacią dobrą, „jasną”, ale tak naprawdę pewności co do tego nie mają nawet bliźnięta. Czytelnik może mu zaufać, ale niekoniecznie musi. Nic w książce nie jest pewne - poza tym, że Josh i Sophie, jako przedstawiciele śmiertelnych humani, odnaleźć powinni satysfakcjonujące rozwiązanie sytuacji, w jakiej się znaleźli. Zapewne dopiero kolejne tomy zweryfikują, kto jest kim w powieści – oby rozwiąznie nie okazało się oczywiste.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Aramina plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Zważywszy na to, iż pierwsza część serii wydała mi się mocno przeciętna, do "Maga" podeszłam sceptycznie - niby dalej ciekawiły losy bohaterów, ale w sumie nie tak bardzo. Tymczasem książka po prostu mnie porwała! Akcja w końcu nabiera tempa, bohaterowie zaczynają wybijać się ze schematu ten dobry, a ten zły i miewać swoje ukryte motywy, bądź skrywane "te ciepłe" uczucia. Końcówki każdego wręcz rozdziału zaskakiwały mnie, sprawiając jednocześnie, że po prostu nie mogłam nie przeczytać jeszcze kilku stron :D Będąc na świeżo po lekturze, jestem nią zachwycona!
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Czy masz 10, 20... czy 100 lat, będziesz świetnie bawić się przy lekturze tej książki. Polecam
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Rainbow Linia koment
Przeczytane:2016-02-16, Na półkach: Przeczytałem,
Glonek Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ewaboruch Linia koment
Przeczytane:2011-02-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantastyka,przygoda,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivor123 Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów