Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Sen i śmierć

A.J. Kazinski

Ocena ( 5 osób )
5.8
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012-11-22
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324144594
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Tu, na Ziemi, mamy się zajmować życiem

Coś się dzieje. Coś niedobrego. Kiedy naga kobieta balansuje na krawędzi mostu, a Niels Bentzon - policyjny negocjator - próbuje się z nią porozumieć. Kiedy kobieta z przerażeniem wypatruje kogoś w tłumie gapiów i nagle leci w dół, z różnych opcji wybierając szybki koniec. Coś niedobrego, kiedy Niels okłamuje Hannah Lund, swoją żonę. Kiedy ona milczy, zamyka się w sobie, oddala od niego. Można by rzec do Nielsa: "lekarzu, ulecz samego siebie". Innym chcesz pomagać, a wobec siebie jesteś bezsilny? A może Niels jest człowiekiem, który lubi tylko krótkotrwałe problemy? Ciekawe, chwilowe przypadki, a nie długotrwałe kryzysy? Lubi być zdystansowany, opanowany, fachowy. W przypadku nagiej kobiety na moście nie do końca taki jest. Pryska jego chłodny profesjonalizm, pozostaje dziwne, irracjonalne poczucie winy, zawodu sprawionego... samemu sobie.

Bentzon, pracownik Wydziału Zabójstw Komendy Głównej kopenhaskiej policji, jest pewny, że kobieta nie popełniła samobójstwa. Wie, że się kogoś panicznie bała. Kogo? Idzie po śladach, nie wiedząc, na co trafi, lecz pragnąc jak najszybciej rozwiązać zagadkę. Co mogło zmusić kobietę, by nago biegała po ulicy? Jak to się stało, że ślady wody w jej płucach wskazują, że niewiele godzin wcześniej utonęła, a obdukcja wykazuje, że była reanimowana. O co może w całej sprawie chodzić? I dlaczego Dicte van Hauen, słynna tancerka Baletu Królewskiego, tak tragicznie zakończyła swoje pozornie tak bardzo barwne i udane życie gwiazdy?

Szczegóły. Bardzo dużo drobiazgów. Źle poprowadzone rury w piwnicy. Pięciolitrowe piecyki przepływowe w łazience. Spalone słońcem liście. Szemrzące cicho świetlówki. Z jednej strony tworzy to solidne tło, z drugiej -chwilami nuży. Mnóstwo szczegółów jest jak nadmiar bodźców.

Równolegle mamy prowadzone z różną intensywnością cztery wątki: Nielsa, Silke, Hannah oraz mordercy Dicte van Hauen. Najważniejszy i najbardziej wyrazisty jest ten związany z Nielsem. Silke, przebywającej w dziecięcej klinice psychiatrycznej przez znaczną część książki, wydaje się nie powiązana w żaden sposób z wydarzeniami dotyczącymi śmierci baletnicy i prowadzonego przez policję śledztwa. Wątek Hannah Lund koncentruje się na jej związku z Nielsem, na traumatycznej przeszłości i trudnościach bieżących, z którymi sobie nie najlepiej radzi. Wątek mordercy ma pomóc zrozumieć jego złożoną motywację. Możemy domyślić się, że chce się czegoś dowiedzieć i jedyną drogę znajduje w śmierci. Nie, nie swojej. W cudzej.

Postać nastoletniej Silke nie jest, niestety, w pełni wiarygodna. Dziewczynka była świadkiem zabójstwa matki i przeżywszy traumę, zamknęła się, zaczęła uparcie milczeć. Nie chce jeść, unika kontaktu wzrokowego. Problemem jest dla mnie jej zbytnia dojrzałość. Jej myśli naznaczone są doświadczeniem zupełnie nie dziecięcym.

Autorzy Snu i śmierci, ukrywający się pod literackim pseudonimem A.J.Kazinski, piszą z jakże typowym dla współczesnej literatury skandynawskiej pesymizmem. W książce nie ma ludzi szczęśliwych, zadowolonych, pogodnych. Są kłopoty chwilowe, wielkie problemy, nieszczęścia, znaczące tragedie, traumy. Każdy niesie na plecach worek doświadczeń i wykonuje niemal syzyfowy trud wspinania się pod górę spokoju, chwilowego. Niels uważa, że żona go nie kocha, że wycofała się, że zamknęła się w sobie. Dochodzi do wniosku, że ten jego związek był nie do końca przemyślany. Hannah czuje się zraniona, że jej mąż nie chce się z nią wszystkim dzielić, że wiele spraw zachowuje dla siebie, że nie rozmawia, milczy, okazuje jej obojętność. Jej syn, Johannes, popełnił kiedyś samobójstwo i świadomość jego tragicznego końca jest dla niej ciągle bardzo bolesna i żywa. Dicte van Hauen okazuje się zagubioną gwiazdą, funkcjonującą w świecie zawiści, intryg, nieustannej walki o sławę, podziw, bycie najlepszą. Nosi w sobie piętno traumy z dzieciństwa, które sprawia, że eksperymentuje ze swoim życiem i śmiercią. Bohaterowie bardzo starają się udowodnić sobie i światu, że ich osobowości są skomplikowane. Wszak bycie złożonym, niezrozumiałym, zagubionym jest "trendy", bezpośredniość, otwartość jest zdecydowanie passe.

W powieści mamy do czynienia z nieustającą wiwisekcją, introspekcją i czasami z retrospekcją. Zaglądamy do głów bohaterów, poznajemy ich myśli, przeżycia i uczucia - oczywiście w taki sposób, żeby nie poznać od razu całej prawdy, co zepsułoby nam przyjemność śledzenia intrygi. A intryga jest ciekawa, choć jakby trochę nadmiernie wydumana. Autorzy, jak na wiek nauki i rozumu przystało, mocno czerpią z ezoteryzmu. Odwołują się do teorii reinkarnacji, do pism Sokratesa. Do budzących zaciekawienie informacji o przeżyciach osób w stanie śmierci klinicznej. Trudno nazwać to metafizyką, jest to raczej pop-metafizyka, ezoteryzm, elementy myślenia wyrosłego z ruchu New Age.

Wydaje się, że mocno akcentowany jest w książce wątek dwoistości natury ludzkiej, istnienia dualizmu, o którym mówił Kartezjusz, czyli śmiertelnego ciała i nieśmiertelnej duszy. Samo przejście progu śmierci jest, nie wiadomo, dlaczego, przedstawiane jako coś mało niepokojącego, a nawet ekscytującego, porównywanego nawet z ekstazą aktu seksualnego. Dwoistość jest też wyraźnie zaznaczona w zachowaniach postaci: co innego mówią, co innego naprawdę myślą. Mają co najmniej dwie twarze: tę wyłącznie dla siebie i tę dla innych. Nie jest to niby nic odkrywczego, ale tu odgrywa ważną rolę.

Intryga może wciągnąć. Akcja biegnie dosyć szybko. Jak zwykle, towarzyszą nam jakże przydatne w literaturze sensacyjnej niezwykłe zbiegi okoliczności. Podejrzany zatem pamięta, by zawsze skutecznie ukrywać twarz przed ewentualnymi kamerami, by nie zostawiać odcisków palców lub innych śladów. Policja, wbrew temu, co nam pokazują w serialu CSI, nie jest ani dobrze wyposażona, ani specjalnie sprytna. Bentzon, doświadczony policjant, potrafi nagle postępować zupełnie irracjonalnie, dać się ponieść falom emocji, działać jak zwykły amator.

Autorzy Snu i śmierci serwują jeszcze spragnionym emocji czytelnikom opisy nietypowego seksu, które same z siebie niczego do fabuły nie wnoszą. Seks i śmierć, poszukiwanie nowych wrażeń mają zadowolić współczesnego, lekko znudzonego czytelnika. Wszak wszystko już było, mamy często wrażenie, że stąpamy ciągle w tej samej nieświeżej wodzie. Autorzy grają na emocjach - raz lepiej, raz gorzej. Czasami, mimo usilnych starań Kazinskiego, czyta się powieść zupełnie bez emocjonalnych wzlotów, inne jednak fragmenty potrafią mocno poruszyć. Fabuła jest miejscami dosyć odrealniona, nie jest to na pewno przykład skandynawskiego realizmu. Powieść jest dynamiczna, mroczna, dziwna i wielu czytelnikom może się to spodobać. Są w niej dalekie echa obsesji podejmowanych kiedyś w słynnej prozie Johna Fowlesa, wyrażane jednak w prostszy, mniej wyrafinowany sposób.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AnnaN32 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Doskonała, to druga czytana przeze mnie książka Kazińskiego i pochłonęła mnie. Znów zarwana noc.... ale co tam do ostatniej kartki nie wiedziałam kto zabił po czym.... okazłlo się to proste.... :-) Wspaniała proza. Polecam
kavayee plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-21, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Różne są historie o życiu po życiu i białym tunelu, do którego nie należy zmierzać, jeśli chce się dalej żyć. I z pewnością jest to fascynujące zjawisko, że niektórzy wracają ze tego stanu "prawie śmierci", a inni nie. Od czego to zależy? Od naszych grzeszków po tej stronie, czy kiepskiej woli życia? A może to wyłącznie możliwości naszego organizmu bez udziału naszej świadomości? Jakkolwiek by to na to nie spojrzeć i tak pozostaje to tylko teorią, chyba że...


Ktoś wpadnie na pomysł sprawdzenia tego w praktyce. Zakwalifikowanie tego jako badania medyczne, byłoby co najmniej absurdalne i nikt nie wyraziłby na to zgody (chociaż może...). Zatem trzeba szukać innych rozwiązań, które to umożliwią. Brzmi niemal romantycznie jak spojrzeć na to z odpowiedniej strony, albo przeczytałam już w życiu zbyt wiele kryminałów. Niemniej jednak wykreowani przez naszych pisarzy bohaterowie są bardzo realistyczni. Można się z nimi utożsamiać, zatopić w ich myślach, które są dla Czytelnika dostępne z poziomu monologów wewnętrznych.


Niels i Hannah choć są ze sobą, to jednak dzieli ich przepaść, którą ciężko przebrnąć. Często w naszych własnych relacjach międzyludzkich mamy taką dziurę między kimś kogo lubimy, kochamy, której zasypanie jest bardzo trudne do osiągnięcia. Ich rozterki wewnętrzne są ujęte w niesamowicie emocjonalny sposób, tak że Czytelnik chłonie całym sobą ten smutek, ból i uczucie porażki, a jednocześnie determinację i dziwny spokój, z którym podchodzą do tak trudnych zagadnień. Czy pierwsza porażka w pracy Nielsa będzie jego ostatnią, jak wpłynie na jego karierę i, co ważniejsze, zdrowie psychiczne? Czy będzie umiał sobie wybaczyć?


Jeśli kochacie thrillery psychologiczne z dużą dozą wynurzeń i ujęcia różnych perspektyw, to ,,Sen i śmierć" Was zachwyci. Autorzy próbują uzyskać odpowiedzi na pytanie czy śmierć jest naszą porażką czy odetchnięciem z ulgą. Czy śmierć jest ucieczką i ratunkiem od tragizmu życia, czy wyłącznie przejściem na drugą stronę, gdzie coś na nas czeka? Jakie mamy prawo do zabijania własnych nienarodzonych dzieci i kiedy można w tej sytuacji mówić o zabijaniu? Kto ma ustalić granicę między człowiekiem, a zarodkiem bez duszy? Czy w ogóle można mówić o duszy w tej sytuacji? Lektura tej książki z pewnością nasunie każdemu Czytelnikowi milion refleksji, którym warto się poddać.


A. J, Kazinski to jedynie pseudonim artystyczny dwóch duńskich pisarzy Jacoba Weinreicha i Andersa R?nnow Klarlunda. Ich poprzednie dzieło "Ostatni dobry człowiek" okazało się bestsellerem i wyprzedziło nawet popularną Camillę Lackberg. Co więcej, na podstawie jego fabuły, ma ukazać się film pełnometrażowy (jeśli będzie czymś w stylu "Black Ice" to będzie to naprawdę coś). Wiem już zatem, po jaki duński kryminał następnie sięgnę.


 

Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniaaa87 Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Berry,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justsmileback Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Immortelle Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
DullBoy91 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Sen i śmierć Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Sen i śmierć Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Sen i śmierć Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Sen i śmierć Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Sen i śmierć Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów