Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Sępy
Kup Teraz

Sępy

Robert Cichowlas, Jacek M. Rostocki

Ocena ( 2 osoby )
3.0
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7574-074-5
Liczba stron: 504
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Gyero-Saski

Mam mieszanie uczucia do duetów literackich. Doświadczenie pokazuje, że zazwyczaj któryś z pisarzy jest słabszy i potrzebuje pomocy kolegi po fachu. Czasami też obydwaj są kiepscy i współpracą chcą nadrobić niedostatki talentu. W przypadku Roberta Cichowlasa i Jacka M. Rostockiego prawda leży pośrodku. Warsztatowo lepiej spisuje się Rostocki, ale koncepcyjnie obydwaj mają braki, ich opowiadania są w większości źle prowadzone, wypełniają je banalne pomysły, a stężenie głupoty i nawiązań do innych twórców przekracza akceptowalne normy. Na piętnaście tekstów zaledwie o czterech mogę powiedzieć, że mi się podobały. Zaznaczam jednak, że były co najwyżej dobre, żaden nie okazał się na tyle rewelacyjny, abym zapiał z zachwytu i zechciał je przez to polecić.

Przystępując do lektury „Sępów” spodziewałem się, że zawarte w tym zbiorze opowieści powstały w ramach kooperacji dwóch twórców – jeden rzuca pomysł, drugi go rozwija, razem siadają do pisania. Byłem zaskoczony, gdy okazało się inaczej. Tylko dwa opowiadania powstały wspólnie, reszta to samodzielne twory Cichowlasa i Rostockiego. Z tego powodu rozmywa się idea wspólnego wydawania. Nie widzę w tym sensu, tym bardziej, że obydwu panów dzieli przepaść, która poszerza się z opowiadania na opowiadanie. Gdyby tematycznie „Sępy” zmierzały w jedną stronę, jeszcze bym zrozumiał, ale oprócz klasyfikacji gatunkowej nie widzę podobieństw i niech nie zmyli was rzeźnicki asortyment na okładce. Jedynym, co może taki zabieg tłumaczyć, jest decyzja wydawnictwa (swoisty zabieg marketingowy), bowiem łatwiej zainwestować w jedną książkę i umieścić w niej dwóch pisarzy, niż ich rozdzielić, tym bardziej gdy prezentują taki poziom.

Co jest nie tak z „Sępami”? Przede wszystkim należy zacząć od warsztatu obu twórców. Jacek M. Rostocki wypada zdecydowanie lepiej niż Robert Cichowlas. Nawet gdy opowiadanie okazuje się nieciekawe, to przynajmniej nie wyrywa się włosów z głowy przez kolejne wpadki literackie. Owszem, znaleźć można zastępy zbędnych przysłówków, nadmiar strony biernej i powtórzeń, ale w ogólnym rozrachunku (oceniając płynność, konstrukcję zdań) jestem w stanie powiedzieć, że ten facet ma jakiś talent. Z kolei styl Cichowlasa to już inna bajka i to nosząca znamiona dramatu. Takiego morza przysłówków dawno nie przepłynąłem, debilne porównania gonią drętwe dialogi i śmieszne opisy, a nad wszystkim „czuwa” zbyt mały zasób słownictwa i nieustanne powtórzenia. Przeczytałem w swoim życiu dużo złej literatury, ale przyznaję, że wolałbym jeszcze raz otworzyć np. Bestię Guy’a N. Smitha, niż którekolwiek z opowiadań Cichowlasa z „Sępów”.

Kolejnym mankamentem są pomysły. We wstępie napisałem, że cztery z piętnastu opowiadań przypadły mi do gustu – „Griot”, „Höllewand”, „Pobite gary” i tytułowe „Sępy” (wszystkie autorstwa Jacka M. Rostockiego). W tym przypadku można powiedzieć, że punkt wyjściowy był oryginalny, a całość napisana dobrym, płynnym stylem. Reszta tekstów (może z wyjątkiem „Malarza”) to koncepcyjna porażka. Niektóre z pomysłów są po prostu głupie – „Życzenie”, „Kamienica na Lodowej”, „Kareta dam”, „Żerująca bestia”. Inne rażą wykonaniem, przez co w trakcie lektury zamysł się rozprasza i nie zostaje nic innego poza irytacją na końcu – „Drogowskaz”, „Armagedon twenty/twelve”, „Niemoc”, „Odnaleziona”, „Bal w Blankenese”. W kilku przypadkach mogło być przyzwoicie, lecz chęć do „twistowania”, zaskakiwania czytelnika, obracała się przeciwko twórcom, co wywoływało u mnie uśmiech politowania na twarzy i gorycz niespełnionego czytelnika w duszy.

Mankamentem najistotniejszym „Sępów” jest jednak to, że obiecują więcej, niż dają. Świetnie zaprojektowana szata graficzna, zwiastuje krwawą, przerażającą wędrówką w chore wizję autorów. Zawiodłem się przede wszystkim na braku wykorzystania obecnych na okładce eksponatów, a także na zbyt małej zawartości horroru w horrorze. Opowieści w „Sępach” są bowiem niestraszne. Liczyłem na to, że każdy z tekstów złapie część mego ciała, jak tytułowy ptak, po czym zacznie oddzielać je od kości, doprowadzając do bolesnej ekstazy. Zamiast tego większość z nich wywoływała we mnie ból innego (złego) rodzaju. Nie było w tym masochistycznej radości, a rozczarowanie fana gatunku, który dostał słaby, nierówny zbiór.

We wstępie napisałem, że mam mieszane uczucia odnośnie duetów literackich i „Sępy” utwierdzają mnie w sceptycyzmie. Zdarzają się oczywiście wyjątki (kooperacja Kinga ze Straubem, Orbitowskiego z Urbaniukiem), ale dwójka Rostocki & Cichowlas nie przekonała mnie do siebie i mam nadzieję, że nie będzie im dane przygotować kolejnej porcji opowiadań do podobnego zbioru, jak zapowiadają w posłowiu. Po prostu szkoda papieru, lepiej wznowić powieści Guy’a N. Smitha, niż wydawać prozę tych dwóch panów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MyFantasyLand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Opinia 5


Zbiory opowiadań nie są moim ulubionym typem lektury, zdecydowanie bardziej wolę teksty dużo dłuższe lub te zawarte w wielu tomach. Uważam, że aby należycie wczuć się w ideę czyjegoś pomysłu, trzeba spędzić z bohaterami przynajmniej setki stron. Będąc w wieku końca podstawówki - początku gimnazjum, udawałam się na dział fantastyki i wybierałam bez sprawdzania tylnej części okładki te książki, które były najgrubsze lub ewentualnie - te stanowiące dłuższą serię, nie chcąc, by przygoda z daną pozycją skończyła się zbyt szybko.

Sępy były jedną z tych książek, do których podeszłam z zupełnie otwartym umysłem.

Brak charakteryzujących ten zbiór opowiadań opisów na okładce sprawił, że poczułam się jak mała dziewczynka, sięgająca po nową tajemnicę i na początkunie zdawałam sobie sprawy, iż nie zawiera on jednej powieści. Zatem mało efektowne próby łączenia wątków pierwszych dwóch, trzech rozdziałów okazały się całkowitą porażką. Kiedy jednak, po zakończeniu trzeciej części zrozumiałam, że treść dotyczy wielu historii, jeszcze nie straciłam zainteresowania resztą książki. Gdyż, mimo że zdecydowanie preferuję dłuższe formy literackie, kiedyś trafiłam na naprawdę przyjemny zbiór opowiadań fantastycznych, będący podsumowaniem pewnego konkursu i zebrany w formie jednego tomu nazwanego Białe szepty. Antologia opowiadań fantastycznych. Jednakże, w przeciwieństwie do tej pozycji, Sępy zaprezentowały się zdecydowanie poniżej moich oczekiwań. Może doprowadził do tego kontrast między ostatnio czytanym, niesamowitym Rokiem Szczura, a może śmieszność dość nieudanych prób wprowadzenia klimatu grozy.

Na obronę wspomnianej pozycji mogę powiedzieć, że uważam klimat grozy za jeden z najtrudniejszych do utrzymania w trakcie akcji. O ile czytając, bardzo łatwo można wyobrazić sobie uczucie radości, czy wyczuć się w dialogi/flirt danych postaci, to niestety strach jest zdecydowanie trudniejszy do wywołania u czytelnika. Z przykrością przyznaję, że próby panów Roberta Cichowlasa i Jacka M. Rostockiego zamiast grozy, wzbudziły we mnie raczej politowanie.

Niemniej jednak, część opowiadań zawierała w sobie zalążki dobrych pomysłów. Najbardziej chyba przypadło mi do gustu jedno z pierwszych, jeśli nie pierwsze opowiadanie dotyczące tajemniczego balu i jeszcze bardziej tajemniczej starszej pani. Z pozoru błache wydarzenia spowodowały dość ciekawe odczucie strachu opartego na tym, że rzeczywistość wymyka się spod kontroli. Z kolei najgorszym fragmentem, o fabule nie zawierającej właściwie żadnego nowego pomysłu był wątek pisarza i grupy prosto z piekła. Moim zdaniem - kompletna porażka.Zazwyczaj na końcu umieszczane jest najlepsze opowiadanie, w tym wypadku, cóż, było ono tym budzącym największe obrzydzenie, ale i zdecydowanie jedynym przebłyskiem obiecującego stylu pisarskiego. Reszta nie wspomnianych wyżej rozdziałów raczej nie pozostawia większego wrażenia, nie przykuwając ani pozytywnej ani negatywnej uwagi.

Rzeczą, która mnie bardzo zaskoczyła, jest zgranie autorów. Podczas czytania, ciężko powiedzieć, który rozdział należy do tego bardziej doświadczonego.

Podsumowując, Sępy są raczej mało oryginalną pozycją z pogranicza dark fantasy i horroru, jeszcze nie tak rozczarowującą, by uznać ją za stratę czasu, chociaż również nie przekonującą, by kiedykolwiek sięgnąć po nią ponownie.

Nie odradzam, ale i nie polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: Wyzwanie - fantastyka 2016,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Sępy Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Sępy Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Sępy Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Sępy Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Sępy Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów