Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Singielka w wielkim mieście

Liz Tucillo

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2010-05-31
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788375082296
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Życie według singla
Wyniki badań przeprowadzonych w 1994 r. wykazały, że osoby pozostające w małżeństwie są szczęśliwsze od osób pozostających we wszelkich innych formach życia razem oraz osób we wszelkich formach życia w pojedynkę. Tymczasem z roku na rok przybywa osób żyjących w pojedynkę bądź to w wyniku  świadomego wyboru bądź też na skutek różnych życiowych perturbacji.
Co zatem sprawia, że jedni ludzie żyją w szczęśliwych związkach, a drudzy borykają się z dramatem rozwodu? Dlaczego tak szerokie grono kobiet pięknych, utalentowanych  i wykształconych  nie może znaleźć tego jedynego? I wreszcie – jak można poradzić sobie z samotnością?
Odpowiedzi  na te pytania próbuje udzielić Liz Tuccillo, a jej książka „Singielka w wielkim mieście”  to wynik niezwykle pracochłonnych „badań” i międzykontynentalnych podróży oraz setek rozmów z tzw. singlami.
Wraz z Julią, trzydziestoośmioletnią singielką, która przybyła do Nowego Jorku z New Jersey z niezłomnym postanowieniem zostania pisarką (choć skończyła w dziale marketingu pewnego wydawnictwa), poznajemy środowisko samotnych kobiet i mężczyzn wciąż szukających ciepła i miłości. Zastanawiamy się równocześnie czy brak szczęścia w poszukiwaniu drugiej połówki to rzeczywiście tragedia, czy może idea „parowania się” jest wyłącznie staromodną, antyfeministyczną gadką. Z uwagi na fakt, iż od 43% do 51% amerykańskich małżeństw kończy się rozwodem nasuwa się pytanie o powód, dla którego ciągle dążymy do stanięcia przed ołtarzem.
Istnieje przecież obawa, że tak jak koleżanka Julii - Georgia, zostaniemy porzucone przez męża dla instruktorki samby, w dodatku dużo młodszej i z alergią na (nasze) dzieci. Chociaż jeszcze bardziej żałosna jest dola Alice, pracującej dotąd za grosze jako adwokat z urzędu czyli obrończyni praw najuboższych mieszkańców Nowego Jorku, a poza tym najmłodszej profesorki prawa na stanowym uniwersytecie. Nie chcę sobie wyobrażać jak bardzo musiała być samotna i zdesperowana by rzucić pracę adwokata i zająć się pełnoetatowym … poszukiwaniem partnera.
Równie nieszczęśliwa jest Serena, choć ukrywa to w rozlicznych fobiach i nietypowych zainteresowaniach. Dla niej brak seksu w życiu jest bodźcem do podjęcia wzmożonej pracy nad sobą, która prowadzi ja do złożenia ślubów czystości w aśramie. O kolejnej z paczki nieszczęśliwych dziewczyn, Ruby, już nawet nie wspomnę bo trzymiesięczna żałoba po kocie przypieczętowana głęboką depresją, mówi sama za siebie.
Porażki przyjaciółek na miłosnym polu i nieudane poszukiwania „Tego Jedynego”  oraz stagnacja zawodowa sprawiają, że Julia decyduje się poruszyć temat smutnego (!) losu singla. Wynajmuje swoje mieszkanie, spienięża akcje i z biletem lotniczym dookoła świata oraz śmiesznie niską zaliczką na książkę wyrusza, by poznać prawdę. Zależy jej nie na kolejnym poradniku mówiącym jak zdobyć i utrzymać faceta, ale na odkryciu jak można poradzić sobie z samotnością, ciągłą walką z emocjami i niepewną przyszłością.
Swoją wyprawę tropem singli rozpoczyna w Paryżu, odwiedza Rzym, w brazylijskim, boskim Rio dowiaduje się jakie są korzyści z fricas (przygody na jedną noc), z Australii podąża do Tasmanii na spotkanie z autorką artykułów o damsko-męskich relacjach, oburza ją instytucja utrzymanki (-a) na Bali, odkrywa cenę jaką płaca kobiety za wolność w Pekinie, intrygują ją zaaranżowane małżeństwa w Bombaju, a w Islandii jest pod wrażeniem siły kobiet. Niezależnie jednak od państwa przekonuje się, że każdy, nawet najbardziej zatwardziały singiel w głębi serca pragnie miłości, a pustkę wokół siebie, zabija na tysiące różnych sposobów.
„Singielka w wielkim mieście” to pozycja nie tylko dla deklarujących swoją niezależność, czy przeciwnie – tęskniących za wielkim uczuciem kobiet i mężczyzn. To także opowieść dla wszystkich zainteresowanych tematem skomplikowanych relacji międzyludzkich czy powolnego upadku norm i wartości. Pomiędzy wersami Liz Tuccillo próbuje nas również przekonać, że na miłość warto czekać, choć nic na siłę. Jeżeli gdzieś w gwiazdach pisana jest nam wielka euforia to prędzej czy później wymarzony książe stanie na naszym progu i nawet, jeśli będzie łysiejącym amantem z nadwagą, to otworzymy przed nim serce. A jeśli nie jest nam to dane, to zawsze możemy zostać najszczęśliwszym z singli – samym ale nie samotnym!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów