Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Smak konfitury

Krystyna Borkowska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2008-08-06
Kategoria: Poezja
ISBN: bd
Liczba stron: 88
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

SŁODYCZ MIŁOŚCI

 

Na półkach sklepowych znaleźć można dżemy we wszystkich smakach świata, najróżniejszych kolorach i w rozmaitych cenach. Są to masowe produkcje, zawsze i wszędzie smakujące tak samo. A kto z nas pamięta jeszcze prawdziwy smak babcinych konfitur, smażonych długo i cierpliwie na wolnym ogniu z owoców dopiero co zerwanych w przydomowym ogrodzie, ten wie, że nie można go porównać z niczym innym. A już na pewno nie ze słoikiem kupionym w markecie.

 

Poezja Krystyny Borkowskiej jest powrotem do niewinności, subtelności, a zarazem zmysłowości doznań erotycznych rozkoszy. Z wierszy poetki zawartych w tomiku "Smak konfitury" aż pachnie wiosenną świeżością skoszonej trawy, po której można beztrosko biegać boso. Wiosną kwitną w sadach jabłonie, z których jesienią jak z dłoni “wyrastają jabłka/ wargi ich miękkie/ mogę być/ naga bosa”. Jabłek właśnie jest tu najwięcej. Kojarzą się z rajem utraconym, kuszeniem i rozkoszą. Towarzyszą kochankom podczas ich miłosnych zetknięć: “tak wiele/ jest w tobie/ z dojrzałego jabłka/ chciałabym cię zjeść”. Spotkania kochanków są soczyste i zmysłowe, są wzajemnym smakowaniem się, napawaniem aromatem, wgryzaniem w spływający sokiem miąższ owocu. Miłość subtelna jest i delikatna, znajduje spełnienie w otoczeniu natury, w sadzie, do którego poetka często zagląda w poszukiwaniu spełnienia. Pośród liści, płatków kwiatów, bzyczenia owadów, zapachu mchu dokonują się rzeczy niezwykłe, zabarwione erotycznie, jak w wierszu "śniony erotyk": “weszłeś [!]/ we mnie/ jak wchodzi się/ do lasu/ na wiosnę/ gdy kwitną konwalie/ i ptaki śpiewają”. Kochankowie wiedzą, gdzie się schronić: “spotykamy się/ u Pana Boga za – płotem/ zdziwieni/ ścieżka ta sama/ i drzewo/ grozimy/ wężowi palcem/ za to/ że podstępnie/ raj oddala”.

 

Trudno jest dziś pięknie pisać o miłości. Trzeba stąpać słowami ostrożnie, by uniknąć z jednej strony banału, a z drugiej wulgarnej śmieszności. Trudno jest odkrywać na nowo delikatne drgnienia pierwszych pocałunków i wzajemnego oddawania siebie w miłości, gdy świat wokół krzyczy o seksie, osiąganiu orgazmu i olimpijskiej wręcz sprawności podczas kopulacji. Krystynie Borkowskiej udało się w wysublimowany sposób napisać tych kilkadziesiąt wierszy o miłości, składających się na jej szósty już tomik. Jej konfitury smakują wyśmienicie, przypominając o niewinności z "Pieśni nad Pieśniami", gdzie króluje miłość czysta, choć nie pozbawiona erotyzmu. Więcej o autorce i jej poezji: http://www.krystynaborkowska.republika.pl/

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów