Recenzja książki: Smaki kuchni włoskiej

Recenzuje: SiM

To nie jest kolejna książka kucharska

Smaki kuchni włoskiej, opublikowane nakładem wydawnictwa Jedność, to nie tylko zbiór przepisów. To raczej kompendium wiedzy na temat włoskich smaków, potraw, dań czy składników. To składnica wiedzy teoretycznej, którą posiąść powinien każdy człowiek zainteresowany dziedzictwem kulinarnym Włoch przed rozpoczęciem gotowania, a także zestaw porad praktycznych, niebanalnych przepisów i publikacja, do której miłośnik kuchni będzie z pewnością niejednokrotnie wracał.

Smaki kuchni włoskiej otwierają eseje wprowadzające Umberto Galimbertiego i Giovanniego Ballariniego. Autorzy prezentują w nich ogromnie ciekawe informacje na temat kuchni włoskiej. Prezentują krótką historię odżywania w świecie Zachodu, szczególną uwagę poświęcając znaczeniu spożywania mięsa. Wspominają o tym, jak wygląda kształtowanie smaku u dziecka i jaki wpływ ma ono na jego dalsze życie. Piszą o patologiach wiążących się z różnego rodzaju dietami, wskazując, że jedzenie to nie tylko zaspokajanie jednej z podstawowych potrzeb człowieka, ale też rytuał i sztuka. Ukazują, jak w wyniku globalizacji bardzo daleko odeszliśmy od naszych kulinarnych korzeni, zwyczajnie psując smak, a także szkodząc swemu zdrowiu.

Giovanni Ballarini swój esej z kolei poświęca temu, w jaki sposób kuchnia odzwierciedla stan społeczeństwa. Sięga do antropologicznych korzeni smaku i stara się stosować narzędzia socjologiczne do opisu kuchni. Następnie autor sięga do tradycji kuchni włoskiej, opisując jej korzenie. Eseje te stanowią interesujące wprowadzenie, napisane są w sposób przystępny, a wypełniono je ciekawostkami.

W dalszej części przychodzi czas na prezentację całego spektrum kuchni włoskiej. Poznajemy najbardziej charakterystyczne dania i ich składniki. Niemal wszystkiego dowiemy się o włoskich pizzach i makaronach, dowiemy się, jakich serów, wędlin i warzyw używa się podczas ich przygotowania, poznamy najciekawsze włoskie napoje i desery.

Interesująca jest kompozycja poszczególnych rozdziałów. Autorzy przechodzą w nich od ogółu do szczegółu. Najpierw poznajemy informacje ogólne dotyczące na przykład makaronu, a następnie przechodzimy do konkretnych jego rodzajów. Obok informacji teoretycznych znalazło się sporo informacji praktycznych, dotyczących na przykład wyrabiania ciasta na pizzę czy konkretnego rodzaju makaronu (nie była możliwa prezentacja sposobu przygotowania każdego typu makaronu, tak ogromne jest bowiem bogactwo jego gatunków). Co kilka stron znajdziemy interesujący przepis - efektowny, acz stosunkowo prosty w realizacji i zaprezentowany w sposób bardzo jasny. Podobnie jest w przypadku mięs czy włoskich owoców. Obok ważnych informacji na ich temat znajdziemy prezentację sposobów obróbki, przykłady zastosowania i porady praktyczne.

Na szczególną uwagę zasługuje strona edytorska publikacji. Smaki kuchni włoskiej przygotowane są pod tym względem z ogromną starannością Nie jest to książka, którą czytać będziemy od deski do deski. Raczej nie postawimy jej również na blacie podczas gotowania. Dlatego też uzasadnione są bardzo duży format publikacji (A3), twarda oprawa z obwolutą i kredowy papier. Niemal tyle samo miejsca, co tekst, zajmują fotografie prezentowanych składników czy potraw. Ciekawym zabiegiem jest zestawienie w każdym rozdziale różnych odmian danego składnika, dania czy potrawy. Daje to obraz niemal pełnej różnorodności kuchni i smaków Włoch. Bardzo wygodny jest zamieszczony na końcu indeks potraw, przepisów i technik ich przygotowania.

Zawiedzie się ten, kto spróbuje potraktować Smaki kuchni włoskiej jak konwencjonalną książkę kucharską. To raczej swoisty leksykon włoskich smaków, swego rodzaju encyklopedia, niezbędnik, kompendium wiedzy na temat Włoch i ich kulinarnych tradycji. To książka nietuzinkowa, ogromnie interesująca, przede wszystkim jednak - inspirująca do własnych kulinarnych poszukiwań i gwarantująca dla nich podbudowę. A to przecież w przypadku publikacji kulinarnych sprawa kluczowa.

Kup książkę Smaki kuchni włoskiej

Zobacz opinie o książce Smaki kuchni włoskiej
Smaki kuchni włoskiej
Umberto Galimberti, Giovanni Ballarini